Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Hiszpania, Toledo - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Sierpień 2010
górujący nad miastem

Toledo miasto w regionie Kastylia La Mancha, w którym zatrzymaliśmy się jadąc z Consuegry do Madrytu. Położone jest na skalistym wzgórzu, z daleka sprawia wrażenie baśniowej wyspy otoczonej rzeką Tag. Domy ciasno przylegają do siebie wykorzystując każdą wolna przestrzeń. Mówi się, że jeśli turysta może spędzić w Hiszpanii tylko jeden dzień, powinien udać się właśnie do Toledo. Miasto przez wieki było duchową i kulturalną stolicą Hiszpanii.

Kamienie wąskich i krętych uliczek pamiętają czasy poprzedzające panowanie Maurów, którzy w połowie VI w. uczynili je swoją stolicą i centrum religijne kraju. Bardzo łatwo jest się zagubić w labiryncie tych uliczek i przy okazji odkryć wiele interesujących miejsc. Znaleźć tu można liczne zabytki, kościoły, synagogi, meczety.

Centralnym punktem miasta jest katedra, której wysoką wieżę widać niemal z każdego punktu miasta. W katedrze znajduje się wiele dzieł: El Greco, Valazqueza, Goi, Tycjana, Rubensa. W najwyższym punkcie miasta znajduje się Alkazar - potężna twierdza z XI w. Główny plac w mieście to Zocodover, gdzie przebywa najwięcej turystów. Tutaj jest wiele kawiarenek, restauracji. Można przysiąść na ławce zdobionej niezwykle misternie wykonaną ceramiką związaną z przygodami Don Kichota, słynnego z powieści Servantesa. Tutaj też możemy znaleźć wiele sklepików z pamiątkami głównych bohaterów powieści.

Co roku w Toledo odbywa się festiwal ku czci świętych. Mieszkańcy dekorują okna i balkony herbami. Każdy z nich przedstawia historię nazwiska świętego. Miejscowi zakładają tradycyjne stroje i świętują. Niewątpliwie Toledo należy do jednego z najpiękniejszych miast w Hiszpanii.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 60)

górujący nad miastem jedna z bramjedna z bram