Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Hiszpania, Walencja - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Sierpień 2010

Jadąc pobrzeżem w Hiszpanii zatrzymaliśmy się w pięknym mieście - w Walencji, stolicy rejonu o tej samej nazwie. Jest trzecim co do wielkości po Madrycie i Barcelonie miastem Hiszpanii. Leży nad rzeką Turią, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, w południowej części.

Miasto zostało założone przez Rzymian już w 138 r. p.n.e., ma więc bardzo bogatą historię i wiele do zaoferowania. Można znaleźć tu zarówno zaciszne zakątki z nastrojowymi barami i kawiarenkami jak i bezcenne, odrestaurowane zabytki.

Walencja może poszczycić się piękną katedrą z XIIIw. łączącą cechy romańskie, gotyckie, i barokowe. Każdy z trzech portali katedry prezentuje inny styl. Według legendy znajduje się w niej św. Graal udostępniony do oglądania zwiedzającym.

Do ciekawych zabytków należą także: ratusz z charakterystyczną wieżą zegarową, brama obronna, Giełda Mercat Central - jedna z największych w Europie hal targowych, słynny „Michałek” - ośmioboczna dzwonnica Micalet, która jest symbolem miasta, dworzec kolejowy RENFE, Estacio del Nord zdobiony płytkami ceramicznymi z rysunkami przedstawiającymi bogactwo ziemi walenckiej. Główną atrakcją jest Placa de la Virgen w centrum miasta z deptakiem i piękną fontanną.

Na początku marca podobno na ulicach Walencji, a także w wielu miastach regionu, pojawiają się olbrzymie figury przedstawiające polityków, artystów i postaci historyczne. Największa z nich wyobraża Matkę Boską, patronkę Opuszczonych, której mieszkańcy ofiarowują kwiaty. W noc św. Józefa, dokładnie o północy, wszystkie figury są palone. Świętu towarzyszą fajerwerki i najróżniejsze konkursy. Święto nawiązuje do zwyczaju palenia przez drwali ognisk w dniu ich patrona, św. Józefa.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 72)

uliczki Walencjibrama obronna