Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Hiszpania, Figures, Girona - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Sierpień 2010
postać hollywodzkiej

Figures - miasto katalońskie znajdujące się 33 km od Girony. Tutaj wszystkie drogi prowadzą do budynku z ogromnymi, białymi jajami na dachu - Muzeum Daliego (Teatre - Museum Dali). Jest to jedyne na świecie muzeum stworzone przez samego artystę za jego życia. To tutaj urodził się i zmarł geniusz - jak sam o sobie mówił - Salvador Dali (1904-1989). Muzeum jest głównym punktem miasta, przed którym ustawiają się tłumy turystów, chcących zobaczyć dzieła tego wybitnego artysty. Muzeum nazwane jest przez samego artystę „gigantycznym obiektem surrealistycznym”. Dali zaprojektował w nim labirynt pomieszczeń różnych kształtów i wielkości, które ozdobione są ekstrawaganckimi rysunkami i rzeźbami. W wielkiej sali nakrytej kopułą widnieje malowidło wykonane techniką iluzjonistyczną. Zależnie od sposobu patrzenia, luźne elementy tworzą rysy twarzy Gali (żony artysty), a oglądane przez odwrócony teleskop - portret prezydenta Satnów Zjednoczonych A. Lincolna. Inne dzieło - postać hollywoodzkiej seksbomby Mae West - ogląda się przez lustro. W zabudowanym patio stoi totem z samochodowych opon ozdobiony łodzią i parasolem, a dalej dzieło zwane „Deszczowy cadillac” - samochód z padającym wewnątrz deszczem i unoszącą się nad karoserią perską królową.

Na zwiedzanie muzeum należy przeznaczyć kilka godzin - gorąco polecamy.

Girona - nazywana miastem czterech rzek, gdyż leży w dolinie rzeki Ter, przy ujściach rzek Guell, Galligants i Onyar. Onyar przecina miasto, na jej prawym brzegu leży piękna starówka, na lewym - nowoczesna Girona. Szczególnie godna uwagi w Gironie jest Katedra będąca architektonicznym połączeniem stylów i epok. We wnętrzu katedry znajdują się liczne dzieła sztuki tworzące wystrój kościoła. Niedaleko Katedry znajduje się Dzielnica Żydowska - dzisiaj składa się ona z ulic pełnych sklepów, gdzie można kupić dosłownie wszystko. W czasach średniowiecza był to jeden z najważniejszych ośrodków kultury żydowskiej. Znajduje się też Łaźnia Arabska z XII w. spacerując wąskimi, malowniczymi uliczkami możemy dojść do murów miejskich okalających całe miasto. Stąd też można podziwiać przepiękną panoramę Girony.

Na Gironę warto poświęcić jeden dzień - znajduje się ona w odległości 40 km od Costa Brava. Jej urokliwa starówka należy do jednych z piękniejszych w Hiszpanii.

Co warto zwiedzić?

W Gironie - Katedra, dzielnica żydowska, łaźnia arabska, muzeum archeologiczne, mury miejskie, kościoły Sant Nicolau i Sant Feliu

Porady i ważne informacje

Wejście do muzeum Salvadore Dali - 11 euro.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 114)

Muzeum DaliegoMuzeum Daliegojedna z uliczek w Figuresjedna z uliczek w Figuresjedna z rzeźb w Figures