Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Hiszpania, Barcelona - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Maj 2010
widok na La Rambla

Zdecydowaliśmy się na wyjazd do Barcelony po tym jak się okazało, że Wizzair wprowadził od 1.05 wyloty z Gdańska. Spędziliśmy tam cały tydzień i jesteśmy zauroczeni tym miastem. Noclegi zabukowaliśmy przez internet i znowu był to strzał w dziesiątkę. Bardzo dobra lokalizacja, blisko stacja metra. Mieliśmy do dyspozycji całe mieszkanko w kamienicy u sympatycznego Argentyńczyka Pablo, którego gorąco pozdrawiamy :).


Barcelona - drugie co do wielkości miasto Hiszpanii, stolica Katalonii. Posiada wiele do zaoferowania ze względu na swoje położnie (na wysokich wzgórzach, otoczona wybrzeżem Morza Śródziemnego:) oraz na liczne zabytki. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.


Poruszanie się liniami metra jest bardzo proste. Najlepiej jest zaopatrzyć się w bilety 10 przejazdowe - T-10 - 10 przejazdów metrem, autobusem lub tramwajem. Taki bilet kosztuje 6,90 E. Bilet całodzienny T-dia kosztuje 5.25 E.


Barcelonę można zwiedzać zaczynając od starej dzielnicy zwanej Bari Gotic albo od Port Vell z widoczną z daleka kolumną Krzysztofa Kolumba.


Zachęcamy do przejazdu kolejką linową do Castell de Montjuich - z la Barceloneta do Jardines de Miramar, dalej spacerem zadrzewionymi alejami przez park de Montjuic. Park jest niezwykle urokliwy. Przejazd kolejka linową z widokiem na całą Barcelonę dostarczy niezapomnianych wrażeń. Cena biletu w obie strony - 12,50 E.


Bari Gotic - dzielnica gotycka ze wspaniałymi zabytkami, z których większość pochodzi z XIV-XVw. przypomina o świetności Barcelony gdy była stolicą Katalonii i Aragonii.


Ruta del Modernisme - szlak wiodący do najpiękniejszych budowli secesyjnych zwanych modernistycznymi. Najsłynniejsze to Casa Batllo i Casa Mila zaprojektowane przez A. Gaudiego.


Sagrada Familia (Kościół Wotywny pw. Świętej Rodziny), najniezwyklejszy kościół w świecie, zachwyca architekturą bogatą w symbolikę, fantazyjnymi formami i kształtami z kolorowej mozaiki, ceramicznymi ozdobami i motywami roślinnymi. Budowę tej świątyni rozpoczęto w 1882 r, i do tej pory nie ukończono. Jest ona dziełem Gaudiego. Posiada 12 iglic symbolizujących apostołów. Monument ten miał być „kazaniem w kamieniu”.Miał stanowić symbol żywej wiary rzymskokatolickiej. W zamierzeniach kościół miał zawierać trzy monumentalne fasadyprzedstawiajace Narodziny Chrystusa, Mękę Pańską i Zmartwychwstanie.. Każdą z nich miały wieńczyć cztery olbrzymie wieże. Podobno są juz plany dokończenia budowy katedry.


Park Guell - na terenie całego parku spotkać można kolorowe figurki smoków, bajecznych zwierząt, postaci z mitów. Schody do głównego pawilony strzegą wąż na tle flagi katalońskiej i salamandra. Dach czyli Wielki Okrągły Plac to olbrzymi taras widokowy z najdłuższą ławką świata mierzącą 152 m, ozdobioną kolorową mozaiką. W 1984 r. kompleks został wpisany na listę UNESCO.


Muzeum Nacional d'Art de Catalunya mieści się w Palau Nacional (Pałacu Narodowym), w głównej budowli wystawy światowej. To jedno z najważniejszych muzeów w całej Hiszpanii. Tutaj przy najsłynniejszej barcelońskiej fontannie - Font Magica odbywa się fantastyczne show wody, muzyki i światła. Tworzy to nieprawdopodobnie artystyczny obraz i niesamowicie zachwycające przedstawienie. Po zachodzie słońca od godz. 21-23 fontanna przemienia się w fantastyczną, grającą formę z kamienia, barw i wody. Oprócz tej monumentalnej fontanny całości projektu dopełniają umieszczone wzdłuż ulicy kaskady i fontanny. Stąd też można podziwiać panoramę Barcelony.


Puerta de la Paz - brama pokoju, stanowi naturalne zakończenie długiej alei Las Ramblas . Pomnik K. Kolumba, jeden z najsłynniejszych symboli stolicy Katalonii wznosi się pośrodku puerta de la Paz. Aleja z kawiarenkami, ulicznymi artystami, platanami licznymi sklepami stanowi niepowtarzalną atmosferę, tutaj skupia się życie mieszkańców.


La Ciudadela - jest to wielki park Barcelony. Zacienione aleje, palmy, trawniki, tarasy, liczne rzeźby, kwietniki, stawy, wodospady, jeziorka i pałace tworzą mozaikę zaprojektowaną zgodnie z klasycznymi kanonami architektury ogrodowej końca XIXw. Tutaj znajduje się Łuk Tryumfalny.

Co warto zwiedzić?


  • Gotic Bari

  • Parc Guell

  • Wzgórze Montjiuc

  • Port Vell

  • Port Olimpic

  • Plac Kataloński

  • Sagrada Familia

  • Park Ciudadela

  • Camp Nou

  • Las Ramblas

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 182)

fontanny przy wejści do Pałac NarodowyPlaza de Toros