Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Włochy, Rzym - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Lipiec 2009

Szukając w internecie tanich przelotów natknęliśmy się na bardzo atrakcyjną ofertę do Rzymu. Przelot był z Gdańska, więc dla nas to super rozwiązanie. Zarezerwowaliśmy bilety. Niestety był to krótki wypad, czterodniowy ale za to intensywny i bardzo udany. Noclegi zabukowaliśmy sobie w ciemno, także przez internet. Był to strzał w dziesiątkę - hotel w samym centrum (przy głównym dworcu Termini) za atrakcyjną cenę.


Rzym nazywany jest wiecznym miastem - określenie to oddaje wielowiekowe i niezmienne znaczenie tego miasta, które było kolebką kultury zachodniej, centrum życia politycznego w starożytności, a później ośrodkiem chrześcijaństwa.


Klimat i atmosfera tego miasta jest niezwykła. Rzym tętni życiem do bardzo późnych godzin nocnych - szczególnie przepełnione są kafejki i restauracje w okolicy Fontanny di Trevi (z XVII wieku) i Placu Hiszpańskiego. Różnokolorowy tłum turystów stwarza tu jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną atmosferę. O szczególnym charakterze placu stanowią schody Trinita dei Monti (zwane schodami hiszpańskimi). W mieście jest pełno bardzo bogatych kościołów z przepięknymi zbiorami sakralnymi. Tylu kościołów nie ma chyba w żadnym innym miejscu.


Spacer to niewątpliwie najlepszy sposób na zwiedzanie. W centrum historycznym jest tak dużo interesujących miejsc, że praktycznie co 50 m warto się przy czymś zatrzymać. Szkoda biletu i czekania na publiczne środki lokomocji! Niestety piesze zwiedzanie nie zawsze jest pożyteczne i wygodne, bo niektóre „perełki” kultury i sztuki znajdują się na peryferiach - wtedy dojazd jest konieczny.


Transport publiczny w Rzymie to kilkadziesiąt linii autobusowych, dwie linie metra podziemnego, kilka linii kolejowych i tramwajowych, jedna linia trolejbusowa. Chociaż obsługiwane są one przez różne przedsiębiorstwa transportowe, to prawie wszystkie są częścią zintegrowanego systemu biletowego METREBUS, dzięki któremu na ten sam bilet można podróżować różnymi środkami lokomocji i dojechać do wszystkich, najodleglejszych nawet miejsc miasta. Rzym - w przeciwności do niektórych miast europejskich jest praktycznie jedną strefą komunikacyjną, co oznacza, że nie musimy ciągle uważać na zmiany stref i cen biletów. Strefy co prawda istnieją, ale zaczynają się daleko za obwodnicą okalającą miasto.


Rzym to miasto, do którego na pewno chce się wrócić i znowu poczuć ten niesamowity, urzekający klimat.

Co warto zwiedzić?


  • Fontanna di Trevi

  • Plac Hiszpański ze schodami Trinita dei Monti

  • Koloseum

  • Plac Wenecki

  • Palatyn

  • Watykan z katedrą św. Piotra i Muzeami Watykańskimi

  • niezliczona ilość kościołów

  • Piazza Navona

  • Panteon


.....wiele, wiele innych

Porady i ważne informacje

Bilety na przejazdy w Rzymie:

BIT - bilet czasowy 75 min - przejazd metrem/pociągiem + dowolna liczba przejazdów innymi środkami komunikacji miejskiej do 75 minut od skasowania = 1,00 euro.

MULTIBIT - jeden bilet równoważny pięciu biletom BIT = 5,00 euro.

BIG - jednodniowy, dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej do godz. 24.00 dnia skasowania = 4,00 euro.

BTI -trzydniowy = 11,00 euro.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 83)