Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Pamiątki z Wenecji

Pamiątki z Wenecji

Wenecja jest jednym z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych miast na świecie. Nosi przydomek „serenissima”, czyli „najjaśniejsza” i przez wielu jest uważana za najpiękniejsze miasto świata. Zobaczmy więc, jakie pamiątki warto przywieźć z wizyty w Wenecji.
 

Wenecja jest punktem obowiązkowym niemal każdej wycieczki do Włoch. Trzeba tam zawitać przynajmniej raz w życiu, by na własne oczy zobaczyć i ocenić urodę i atmosferę tego jedynego w swoim rodzaju miasta. Spacerując po uliczkach Wenecji niemal na każdym kroku napotkamy sklepy i stoiska oferujące najróżniejsze pamiątki i gadżety: maski, ozdoby, koszulki, misie, torebki, parasolki, albumy, figurki, magnesy i wiele innych (oczywiście wszystko z napisem „Wenecja”). Uroda i jakość wielu z nich jest delikatnie mówiąc wątpliwa. Jak odnaleźć się w tym gąszczu? Co wybrać, aby móc pochwalić się prawdziwą pamiątką z Wenecji? Oto lista rzeczy, w które warto zainwestować.

Maska - jest rzeczą najbardziej kojarzoną z Wenecją. Zakładana podczas karnawału była symbolem równości wszystkich biorących udział w zabawie. Zapewniała też anonimowość. Na stoiskach i w sklepach znajdziemy maski o najróżniejszych rozmiarach: od tych naturalnej wielkości po miniatury, i kształtach: prostych, fantazyjnych, zakrywających twarz w całości lub częściowo. Obecnie sprzedawane i używane maski weneckie są kolorowe i bogato zdobione: piórami, brokatem i błyszczącymi dodatkami. W przeszłości typowa wenecka maska karnawałowa, tak zwana bauta wyglądała znacznie skromniej: pomalowana jednolicie na czarno lub biało, ze szpiczastą wydłużoną szczęką, co umożliwiało swobodne jedzenie i picie. Tak skonstruowana maska zniekształcała także głos, pomagając ukryć tożsamość. Pamiętajmy zatem, że skromnie wyglądająca na tle innych biała lub czarna maska to najbardziej klasyczny wzór. Oprócz bauty istniały inne typy masek, na przykład:

  • Medico della peste - z bardzo charakterystycznym długim, przypominającym dziób, nosem. Podobnych masek używali lekarze podczas zarazy. W długim nosie umieszczano różne zioła: miętę, rozmaryn, kamforę, jałowiec, płatki róży czy sól, które miały filtrować zakażone powietrze;
  • Muta - maska bez otworu na usta, zniekształcała głos;
  • Ganga - maska przedstawiająca twarz kobiety, używana dla niepoznaki przez mężczyzn, którzy chcieli ukryć swoją płeć;
  • Maski używane we włoskiej komedii ludowej (komedia dell’arte), Arlecchino, Pucinello (Poliszynel).

Osoby chcące kupić prawdziwą maskę powinny upewnić się, czy nie jest wykonana z tworzywa sztucznego i nie ma na sobie metki... made in china. Ceny masek wynoszą od 5 do 30 euro w zależności od wielkości i sposobu wykonania.

Produkcja szkła na wyspie Murano w WenecjiSzkło - wenecjanie jako pierwsi posiedli sztukę wytwarzania szkła przezroczystego. Weneccy szklarze osiągnęli w swoim fachu prawdziwe mistrzostwo - udoskonalili technologię produkcji, osiągnęli biegłość w wytwarzaniu różnych rodzajów szkła kolorowego, mlecznego, emaliowanego, kryształowego. Pod koniec XIII wieku, ze względów bezpieczeństwa (groźba pożaru) produkcję przeniesiono na wysepkę Murano, gdzie jest ona kontynuowana do chwili obecnej. Szkło weneckie do dziś cenione jest za jakość i walory artystyczne. W Wenecji produkowano także lustra, sztuczne perły, biżuterię czy szklane kostki do mozaik. Obecnie szklane pamiątki sprzedawane są niemal wszędzie. W zależności od zasobności naszego portfela możemy kupić: figurki, większe i mniejsze naczynia szklane: wazony, puchary, kieliszki, karafki, biżuterię: kolczyki, bransoletki, wisiorki, świeczniki, żyrandole, lustra w ozdobnych ramach.

Szkło weneckie jest niestety dość drogie, kosztuje od kilkudziesięciu nawet do kilkuset euro. Jeżeli dysponujemy niewielkim budżetem możemy sobie pozwolić na przykład na wisiorek lub szklany korek do wina, bądź zadowolić się tańszą podróbką.

Koronki - były wytwarzane na wysepce Burano od początków XVI wieku. Weneckie koronczarki stworzyły ponad 60 tysięcy wzorów. Na wyspie do tej pory istnieje szkoła koronczarska. W Wenecji można kupić ręcznie robione koronkowe lub ozdobione koronkami obrusy, serwetki, chusteczki, zasłony oraz inne ozdoby i dekoracje.

Kapelusz gondoliera - zgodnie z tradycją gondolierzy ubrani są w koszulkę w poziome czarno-białe pasy, ciemne spodnie i słomkowy kapelusz przepasany czerwoną wstążką. Taki kapelusz będzie praktyczną pamiątką, która może się przydać w słoneczne dni.

Akwarele, ryciny, obrazy, mapy - przedstawiające miasto będą na pewno stanowić oryginalną pamiątkę z wycieczki do Wenecji. Obrazy najtaniej kupimy od ulicznych sprzedawców. Jeżeli posiadamy większą gotówkę możemy się pokusić o wizytę w galerii lub sklepie z pamiątkami.

Ci, którzy chcą połączyć ładne z pożytecznym powinni rozejrzeć się za książkami. Oprócz gadżetów i pamiątek sprzedawcy oferują także przewodniki, albumy, kalendarze, pocztówki, filmy. Wprawdzie wybór publikacji jest dość ograniczony, ale za to dostępne są one w różnych językach, w tym po Polsku.

Wenecja jest niestety jednym z najdroższych włoskich miast, ale każdy, kto wie czego i jak szukać na pewno znajdzie tam coś dla siebie. Warto wcześniej przemyśleć zakupy i jeżeli to możliwe poświęcić więcej czasu na chodzenie po sklepach i straganach. Dobrze wybraną pamiątką, nawet najmniejszą, będziemy się z satysfakcją chwalić jeszcze długo po wycieczce.

/ awo, fot. wikimedia.org /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA