Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Komunikacja miejska w Wenecji

Komunikacja miejska w Wenecji

Wszyscy wiedzą, że po Wenecji porusza się gondolą, bo to przecież miasto na wodzie, a przy każdej przystani gondolierzy zachęcają do skorzystania z ich usług. To jednak nie jedyna możliwość zwiedzania miasta z wody. Sprawdziliśmy, jak działa komunikacja miejska w Wenecji oraz ile kosztują bilety.
 

Autobusy i tramwaje... wodne
W Wenecji można jeździć autobusami i tramwajami po lądowej części, czyli Mestre oraz tramwajami wodnymi, tzw. vaporetto. Autobusy poruszające się po Mestre dowożą pasażerów na Piazzale Roma w Wenecji, znajdującym się tuż przy dworcu Santa Lucia. Stąd można wodne miasto zwiedzać pieszo lub przesiąść się w jedną z linii vaporetto. Te pływają nie tylko po samej Wenecji, ale także pomiędzy otaczającymi ją wyspami. Wprawdzie nie pływają po małych kanałach, tak jak gondole, ale można się również przepłynąć wodnym tramwajem po Canale Grande i będzie to znacznie tańsze niż gondola.

Trasy
Po Wenecji kursuje kilkanaście linii vaporetto, opływając wyspę dookoła i przez środek kanałem Grande oraz łącząc pozostałe wysepki ze sobą i z Wenecją, m.in: Lido, Burano, Murano, Giudecca, Sant’Erasmo, San Servolo, San Lazzaro, San Giorgio, Fusina. Przystanków na trasie jest wiele, ale trzeba dokładnie spojrzeć na mapę linii przed odpłynięciem, bo nie wszystkie vaporetto zatrzymują się przy każdym przystanku. Wśród turystów najpopularniejsza jest linia 1, która przepływa przez cały Canale Grande i płynie na Lido. Od 2012 roku po Wenecji kursuje również specjalna linia dla turystów Vaporetto dell’a Arte, która płynie przez Canale Grande i zatrzymuje się przy najważniejszych zabytkach Wenecji (na 8 przystankach). Podczas kursu można posłuchać historii Wenecji, którą opowiada przewodnik. Turyści w Vaporetto dell’Arte rozpoczynają swoją podróż przy dworcu Santa Lucia codziennie co pół godziny. Autobusy miejskie, które zaczynają i kończą trasę na Piazzale Roma wożą pasażerów po rozległych ulicach Mestre.

Bilety
Wenecka komunikacja miejska nosi nazwę ACTV. Bilety są wielkości karty kredytowej i są papierowe, ale kasuje się przykładając do elektronicznego kasownika, który ściąga z karty zakodowany wcześniej rodzaj biletu. Można nabyć bilet na jeden przejazd autobusem/tramwajem lub 60-minutowy na vaporetto albo czasowe (travelcard) dla turystów: na 12, 24, 36, 48, 72 godziny lub na 7 dni. Bilety obowiązują na autobusy miejskie poruszające się po Mestre i Lido z wyłączeniem tych jeżdżących na lotnisko oraz na vaporetto z wyłączeniem Vaporetto dell’Arte, Casino i Alilaguna (która pływa pomiędzy lotniskiem a Wenecją).

Ceny
Niestety, komunikacja miejska w Wenecji nie jest najtańsza.

  • Bilet na jednorazowy przejazd autobusem lub tramwajem: 1,30€
  • Bilet 60-minutowy na przepłynięcie vaporetto: 7€
  • Bilet 12-godzinny: 18€
  • Bilet 24-godzinny: 20€
  • Bilet 36-godzinny: 25€
  • Bilet 48-godzinny: 30€
  • Bilet 72-godzinny: 35€
  • Bilet 7-dniowy: 50€

Vaporetto dell’Arte kosztuje 25€ za 24-godzinną kartę, chyba, że posiadamy jeden z powyższych biletów czasowych lub kartę Rolling Venice, to wtedy zapłacimy 10€. Zniżki od pełnego biletu przysługują dzieciom i seniorom.

Karta Rolling Venice jest specjalnym przewodnikiem z weneckimi atrakcjami i ze zniżkami w wielu miejscach. Skierowany jest do młodych ludzi w wieku od 14 do 29 lat. Kosztuje 4€. Mając tę kartę, można nabyć 72-godzinny bilet na komunikację za 18€, czyli tyle, co kosztuje bilet na 12 godzin. Jeśli więc mieścimy się w przedziale wiekowym i zamierzamy poruszać się dość sporo komunikacją, łatwo policzyć, że zakup karty jest bardzo opłacalny. Nie ulega też wątpliwości, że opłaca się kupić bilety czasowe, jeśli chcemy pozwiedzać otaczające Wenecję wyspy. Szczególnie wtedy, kiedy mieszkamy w Mestre i korzystamy z autobusów lub tramwajów.

Kolejnym sposobem na obniżenie kosztów transportu jest Venice Card (dla osób do 29 lat kosztuje 29,90€, a powyżej 39,90€). Karta zapewnia komunikację miejską przez 7 dni, darmowe wejścia do kilkunastu muzeów (w tym do Pałacu Dodżów), kościołów, zniżki na wystawy czasowe, w wybranych sklepach i restauracjach, a dodatkowo darmową mapę Wenecji (w informacji turystycznej najzwyklejsza mapka, które w wielu miastach są za darmo, kosztuje 2€). Po raz kolejny łatwo wyliczyć, że przy potrzebie korzystania z transportu i chęci zwiedzania muzeów wydatek szybko się zwróci. W bardzo wielu europejskich miastach tego typu karty opłacają się tylko przy intensywnym zwiedzaniu muzeów i korzystaniu z komunikacji. W Wenecji jednak są warte uwagi i kalkulacji.

Gdzie kupić bilety?
Bilety można kupić w biurach Hellovenezia, online na www.veniceconnected.com, w automatach biletowych przy większych przystankach, na dworcu kolejowym i lotnisku, a także u autoryzowanych sprzedawców, np. w kioskach, w hostelach czy campingach. Karty Venice Card i Rolling Venice można kupić w biurach Hellovenezia. Bilet 60-minutowy na vaporetto można również kupić u obsługi promu przed wejściem na niego, ale należy pamiętać, że w autobusach i tramwajach w Mestre kierowcy nie prowadzą sprzedaży biletów.

Dojazd z lotnisk
Jest kilka możliwości dostania się do Wenecji z lotniska Marco Polo oraz tego w Treviso. Z Marco Polo można pojechać ATVO Fly Bus na Piazzale Roma lub do Mestre za 6€ w jedną stronę lub 11€ w obie albo komunikacją miejską: linią 4, 15 lub 45 do Mestre za 6€/11€. Do Wenecji jeździ Aerobus o numerze 5 w tej samej cenie. Jeśli natomiast chcemy później dostać się vaporetto w głąb wyspy można kupić 90-minutowy bilet za 12€ i skasować go także w tramwaju wodnym. Mając jeden z biletów czasowych (travelcard) koszty dojazdu na lotnisku obniżają się i wynoszą 4€ w jedną i 8€ w dwie strony.

Jeśli zaś przylatujemy do Treviso mamy dwie możliwości: autobusy odjeżdżające sprzed lotniska, które wiozą do Mestre i na Piazzale Roma w Wenecji i kosztują 7€ i 13€ (powrotny). Drugą możliwością jest dojechanie autobusem miejskim nr 6 pod dworzec kolejowy w Treviso (1,20€ jeśli kupiony na lotnisku lub 2,50€ u kierowcy) i później pociągiem do Wenecji. W zależności od rodzaju pociągu bilet kosztuje od ok. 3€ do ok. 10€.

*wszystkie podane w artykule ceny są obowiązującymi w 2013 roku.

/ kan, fot.photoxpress.com/T.Parys /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA