Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Maroko » Rabat
Rabat

Maroko - Rabat

Stolica Maroko, położona na zachodzie kraju nad Oceanem Atlantyckim. Miasto zostało założone w miejscu osady rzymskiej w XII w. przez sułtana Abd Al - Mumina z dynastii Almohadów. Wówczas było to ufortyfikowane obozowisko dla wypadów wojennych na Półwysep Iberyjski, które uważano za twierdzę nie do zdobycia. Od początku XVII w. miasto to stało się miejscem osiedlania wypędzonych przez chrześcijańskich władców z Półwyspu Iberyjskiego muzułmanów.

Dziś Rabat przypomina swoim wyglądem miasta europejskie. Jednak pośród zwyczajnej, miejskiej architektury można tu znaleźć wiele wspaniałych, imperialnych zabytków. Do dziś można podziwiać, otoczoną murami Merynidów Szellę, która stanowi jedną z najpiękniejszych ruin Maroko. W jej tropikalnym ogrodzie znajdują się kolejne ruiny, tym razem starożytnego miasta rzymskiego Sala Colonia. Niestety są one niedostępne dla zwiedzających, jednak przez wyrwy w ogrodzeniu możemy „skraść” część tego urokliwego widoku. Zobaczyć natomiast możemy nekropolię wielkiego władcy mernidzkiego Abu al - Hasana. Wielką atrakcją turystyczną i symbolem Rabatu jest Wieża Hasana, wznosząca się nad rzeką Bu Regreg. Stanowi ona jedyną pozostałość niedokończonego, potężnego meczetu Jakuba al - Mansura, który wznoszony był dla uczczenia zwycięstwa nad królem Hiszpanii w bitwie pod Alarcos. Minaret ten liczy sobie 44 metry wysokości i prowadzi na niego sześć ramp. Budowany był on w sposób umożliwiający sułtanowi wjazd konno na sam szczyt. Meczetu nigdy nie dokończono, gdyż budowę przerwało w 1755 roku trzęsienie ziemi. Do ruin meczetu, naprzeciw Wieży, przylega Mauzoleum Muhammeda V, ojca króla Hasana II. Jest to potężny, okazały grobowiec o typowej marokańskiej architekturze, który wraz z ruinami i Wieżą tworzy wspólny kompleks zabytkowy, będący jedną w największych atrakcji turystycznych tego miasta.

Będąc w Rabacie warto także odwiedzić dobrze prosperującą medynę oraz Nowe Miasto, wzniesione przez Francuzów i obecnie stanowiące rządową dzielnicę z parlamentem w alei Mohammeda V oraz wieloma ambasadami. Po wyczerpującym zwiedzaniu możemy udać się na wybrzeże Atlantyku. Odpoczniemy tu na eleganckich plażach, z których najbardziej znane to Temara i Skhirat, położone na południe od Rabatu.

Galeria zdjęć - Maroko (liczba zdjęć: 3970)
Maroko - Zdjęcie Wydmy Erg Chabbi
Maroko - Zdjęcie Zapora Al Khaili
Maroko - Zdjęcie Sahara
Maroko - Zdjęcie Meczet Hassana II - Casablanca
Maroko - Zdjęcie Sahara
Relacje z wakacji
Maroko - Rabat
Maroko - Rabat (Kwiecień 2010)
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.