Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Maroko » Marrakesz
Marrakesz

Maroko - Marrakesz

Miasto położone na przedgórzu Atlasu Wysokiego, założone w 1062 roku przez Almorawidów, jako jeden z ośrodków społecznych w kraju. Niestety nie znajdziemy tu wiele znaków historii, gdyż miasto to ze względu na przybywających tu licznie kupców było i jest stolicą handlu. Na tradycyjnym suku, na tutejszej medinie możemy zaopatrzyć się w barwne materiały, lśniącą biżuterię, korzenne przyprawy a także wszelkiego rodzaju przedmioty codziennego użytku.

Centralnym miejscem Marrakeszu jest plac Jemaa El - Fna, który odnajdziemy w najstarszej części miasta. Rozległy skwer stanowi przede wszystkim miejsce spotkań i wypoczynku, gdyż otoczony jest licznymi kawiarniami i restauracjami wśród których odbywają się występy ulicznych artystów. I tak właśnie, w dzień Jemaa El - Fna staje się prawdziwym teatrem, który po zmierzchu zamienia się w olbrzymią, rozświetloną gazowymi lampkami restaurację na Świerzym powietrzu o niezwykłym, tajemniczym nastroju. Nad placem góruje symbol miasta, jakim jest XII - wieczny minaret meczetu Kutubija. Ten samotny, duchowy strażnik Marrakeszu stanowi klasyczny przykład marokańsko - andaluzyjskiej sztuki architektonicznej.

Będąc w Marrakeszu warto też odwiedzić tamtejsze dwa pałace. Pierwszy z nich, Pałac El - Badi, nazywany także „Nieporównywalnym”, był kiedyś jednym z najpiękniejszych pałaców w Afryce. Niestety z jego świetności do dziś zachowało się niewiele. Przede wszystkim ogromny dziedziniec, basen oraz cztery ogrody. Mimo upływu czasu ten wielki, czerwony pałac i pusty dziedziniec nadal robią ogromne wrażenie na przybyłych tu turystach. Do drugiego „Błyszczącego” Pałacu El - Bahia prowadzi wysadzana palmami i drzewami pomarańczowymi aleja. Pałac ten okala sobą duży dziedziniec zdobiony fontannami, przy których znajdował się harem wezyra. W tym miejscu o dawnej świetności przypominają nam znajdujące się w otaczających dziedziniec pokojach stropy z cedru oraz wspaniałe witraże.

Po wyczerpującym zwiedzaniu, gdy zacznie nam doskwierać suchy, letni upał warto się udać i ochłodzić w pięknych ogrodach Marrakeszu. Właśnie tu, w tropikalnym raju, w cieniu gajów oliwnych, palm i kaktusów, rozkoszując się cudownymi widokami powinniśmy zakończyć pasjonującą podróż po Marrakeszu.

Galeria zdjęć - Maroko (liczba zdjęć: 3971)
Maroko - Zdjęcie Wydmy Erg Chabbi
Maroko - Zdjęcie Zapora Al Khaili
Maroko - Zdjęcie Sahara
Maroko - Zdjęcie Meczet Hassana II - Casablanca
Maroko - Zdjęcie Sahara
Relacje z wakacji
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.