Oferty dnia

Kapadocja w Turcji

Kapadocja - kraina położona na Wyżynie Anatoliskiej słynąca z księżycowego krajobrazu, dziwnych form skalnych i podziemnych kościołów. Formacje te powstały w wyniku silnego wybuchu wulkanu Erciyes Dagi, który nastąpił miliony lat temu. W jego wyniku lawa zalała okoliczne tereny, następnie deszcze i wiatr wyrzeźbiły jej powierzchnię, tworząc doliny i korytarze. Powstały tu także osobliwe stożki i kolumny, dlatego dziś możemy oglądać np. skalnego wielbłąda, czy obiekty o fallicznych kształtach. Ludzie zamieszkujący tereny Kapadocji odkryli, że w skałach łatwo można drążyć korytarze i żłobić pomieszczenia. W ten oto sposób powstały wykute w skałach domy, podziemne korytarze i kościoły.

Kapadocja była miejscem, gdzie schronienie znajdowali prześladowani chrześcijanie, zarówno w czasach rzymskich, jak i w czasie najazdów arabskich i próby islamizacji okolicznych ziem. Tu także udawało się wielu pustelników, którzy szukali odpowiedniego miejsca, gdzie mogliby w samotności modlić się do Boga. W efekcie, na terenie Kapadocji powstało wiele świątyń, które obecnie udostępnione są do zwiedzania.

Najbardziej słynne są kościoły w Goreme. Znajduje się tu 30 najwspanialszych i najlepiej zachowanych świątyń. Pochodzą one z okresu IX - XI w. Warto zobaczyć Kościół św. Barbary, który zdobią czerwone freski, odrestaurowany Elmali Kilise (Kościół Jabłka), Yilanli Kilise (Kościół Węża) z malowidłami przedstawiającym św. Jerzego, czy Yeni Kilise (Nowy Kościół), gdzie można podziwiać piękne freski. Jedne z najpiękniejszych zdobień znajdziemy w Karanlik Kilise (Ciemnym Kościele), który kiedyś należał do większego kompleksu klasztornego. Kościoły znajdują się nie tylko w Goreme, na terenach pomiędzy Kayseri, Nigde, Gulşehir i doliną Ihlary znajduje się ok. 3 tys. świątyń. Wymarłe miasta, wydrążone w skałach domy i kościoły można oglądać także w Çavuşin i Zelve. W pobliżu Gulşehir znajduje się Hacibektaş, gdzie powstał i rozwijał się ruch bektaszytów - muzułmańskich myślicieli, których cechą charakterystyczną były przedstawienia ludzkie, niespotykane i zabronione w ikonografii islamu. Można tam podziwiać grób założyciela ruchu, Hacigo Bektaşa Veliego.

W Kapadocji znajdziemy ok. 400 podziemnych miast. Jednym z najbardziej popularnych jest Kaymakli, które wybudowano na ośmiu poziomach. W jego pobliżu znajduje się największe podziemne miasto, Derinkuyu. Znajdziemy w nim stajnie, kuchnie, studnie, czy nawet wytwórnie wina.

Kapadocja to nie tylko wykute w skałach miasta i kościoły, ale przede wszystkim przepiękne, niecodzienne widoki, które można podziwiać z wielu tarasów widokowych. Charakterystyczny krajobraz robi ogromne wrażenie. Dla turystów chcących przeżyć tu niezwykłą przygodę przygotowano loty balonem nad terenami tego magicznego miejsca, czy konne przejażdżki.