Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Poruszanie się po Side na własną rękę

Poruszanie się po Side na własną rękę

Side to jeden z najpopularniejszych tureckich kurortów turystycznych. Co roku tysiące turystów spędza wakacje w samym mieście lub w jego okolicach. Jak dotrzeć do Side z lotniska w Antalyi? Jak dostać się do centrum Side, mieszkając w pobliżu miasta? Jak najwygodniej poruszać się po mieście?
 

Trochę informacji o Side

Side to niewielkie miasto, liczące sobie około 18 tysięcy mieszkańców, położone na południowym wybrzeżu Turcji, nad Morzem Śródziemnym. Side ma niezwykle bogatą historię, o czym świadczą m.in. liczne wykopaliska archeologiczne i starożytne ruiny, stanowiące dziś nie lada atrakcję dla turystów. Podobno wypoczywali tu już Kleopatra i Marek Antoniusz. Okolice Side słyną z pięknych, szerokich, piaszczystych plaż i są gęsto zabudowane hotelami. Samo centrum miasteczka, oprócz pozostałości antycznych budowli, oferuje także zakupy, kawiarnie, restauracje i kluby.

Jak dojechać do Side z lotniska w Antalyi?

Side jest położone mniej więcej w połowie drogi pomiędzy dwoma bardzo znanymi miejscowościami na Riwierze Tureckiej, które są często mylone ze sobą ze względu na podobną nazwę - mowa o Antalyi (tutaj znajduje się lotnisko) i Alanyi (mekki imprezowiczów i zakupoholików). Z obydwóch miast do Side jeżdżą busiki, zwane w Turcji dolmuszami. Przejazd dolmuszem z lotniska w Antalyi do Side to koszt około 3-4 Euro od osoby. Jest to dystans około 75 km, a podróż trwa mniej więcej godzinę. Tyle samo kosztuje przejazd z Side do Alanyi.

Możecie oczywiście wybrać bardziej komfortowy środek transportu, jakim jest taksówka. Musicie się wtedy liczyć z kosztem rzędu 40-50 Euro (za samochód, a nie za osobę).

Jak dostać się do centrum?

Dolmusze zatrzymują się przy głównej drodze w pobliżu większości hotelu, także jeżeli zamieszkacie w jednym z obiektów oddalonych nawet o 25 km od centrum miasta, nie powinniście mieć problemu z dotarciem do niego. Po samym Side kursują lokalne autobusy - koszt przejazdu to ok. 0,5 Euro.

Jeśli nie chcecie korzystać z tego typu transportu, pozostają Wam jeszcze taksówki i wynajem samochodu. Taksówkę oczywiście bez problemu zamówicie w hotelu. Samochód natomiast możecie wynająć albo za pośrednictwem rezydenta, albo bezpośrednio w biurze typu „Rent a car”. Warto również sprawdzić, czy w Waszym hotelu nie ma swojego stanowiska jakaś agencja zajmująca się wynajmowaniem aut.

Ceny wynajmu samochodu na 1 dobę zaczynają się od 30 Euro. Do tego dochodzi oczywiście jeszcze koszt paliwa. Wynajmując samochód weźcie ze sobą kartę kredytową - może być ona wymagana do podpisania umowy (jako swego rodzaju zabezpieczenie). Nie zapomnijcie prawa jazdy! Uważajcie na ubezpieczenie - lepiej dopłaćcie kilka Euro i weźcie pełną wersję ubezpieczenia, nie uwzględniającą udziału własnego. Taka wersja zabezpieczy Was przed ewentualnymi kosztami i dodatkowym stresem w razie stłuczki.

Niezaprzeczalną zaletą wynajmu samochodu jest niezależność i możliwość wybrania dowolnej trasy (oczywiście niekoniecznie tylko w okolicach Side). Ten sposób podróżowania wymaga niestety trzeźwego kierowcy oraz orientacji w terenie. Wypożyczenie samochodu jest najpraktyczniejszym rozwiązaniem jeżeli wybieracie się w dłuższą podróż lub chcecie pojeździć po okolicy, zatrzymując się w kilku miejscach. Jest to bardziej opłacalne, jeżeli podróżuje wspólnie 4-5 pasażerów i wychodzi taniej, jeśli weźmiecie pojazd na więcej niż 1 dzień.

Jeżeli wybieracie się na suto zakrapianą imprezę lub przez cały dzień piliście piwo przy basenie, zdecydowanie lepiej wybierzcie taksówkę. Pamiętajcie, że alkohol wypity w ramach all inclusive również wyjdzie w trakcie badania alkomatem. Taksówka to dosyć droga opcja i raczej przewidziana do poruszania się z punktu A do punktu B (i to położonych w niewielkiej odległości od siebie), nie wymaga od Was posiadania prawa jazdy ani orientowania się w topografii miasta, czy konieczności znalezienia parkingu. Koszt przejazdu taksówką trasy o długości 10 km to koszt ok. 10-12 Euro. Wsiadając do taksówki sprawdźcie licznik, a najlepiej umówcie się z kierowcą, ile będzie Was kosztował przejazd do celu Waszej podróży - taksówkarze chcą zarobić jak najwięcej, więc czasem zdarza im się mijać z prawdą.

/ mch /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: