Oferty dnia

Dolina Królów w Egipcie

W dolinie tej znajduje się kilkadziesiąt wykutych w skale grobowców z okresu Nowego Państwa, nad którymi panuje góra El Kurn, która ma symboliczny kształt piramidy. Pierwszy m faraonem, który nakazał wybudować sobie grobowiec był Totmes I. Wszystkie kompleksy grobowe składają się z ciągu licznych korytarzy i sal bogato zdobionych płaskorzeźbami i malowidłami. Na szczególną uwagę zasługuje grobowiec Tutanchamona ale warto zwiedzić tu także groby: Seti I, Amenhotepa II, Totmesa III, Ramzesa I, IV, VI, i IX.

Grobowiec Tutanchamona został odkryty przez Howarda Cartera w 1922 r. i znajdował się w Tebach Zachodnich. Jego odkrycie było niemal sensacyjne, gdyż po raz pierwszy udało się znaleźć grób z pełnym wyposażeniem. Istnieje prawdopodobieństwo, że część tego wyposażenia została wyniesiona z miejsc pochówku ojca Tutanchamona i jego macochy. Sarkofag, w którym spoczywała mumia wykonany był z kwarcytu w trzech mumio kształtnych trumnach. Dwie pierwsze wykonane zostały ze złoconego drewna, przy czym druga zdobiona była dodatkowo szkliwem, natomiast trzecia trumna wykonana była cała ze złota i zdobiona inkrustacjami z turkusów, karneoli i lapis - lazuli. Okrywająca mumię maska również zrobiona ze złota i zdobina elementami z masy szklanej przedstawiała oblicze młodego króla. Na czole umieszczony jest symbol władzy królewskiej, królewski ureusz - głowy kobry i sępa, który miał zapewnić ochronę zmarłemu.

Budowa grobowca Tutanchamona znacznie różni się od typowych grobowców królewskich. W porównaniu z innymi jest on bardzo skromny pod względem wielkości oraz malowideł na ścianach. Wysunięto teorię, że ze względu na młody wiek zmarłego króla, grobowiec ten został w pośpiechu specjalnie przebudowany z innego, przeznaczonego dla dostojnika państwowego lub arcykapłana. Do wnętrza grobowca prowadzi 16 stopni następnie długa pochylnia, która prowadzi do przedsionka. Stąd drogi prowadzą do komory bocznej, nazwanej też Aneksem oraz do komory grobowej, która łączy się jeszcze ze Skarbcem. W grobowcu umieszczono różne wyroby rzemieślnicze i jubilerskie, takie jak meble, kaplice, rydwany, posągi, broń, biżuterię, naczynia i wiele innych przedmiotów, które zdaniem starożytnych Egipcjan były niezbędne w życiu pozagrobowym.

Dziś większość wyposażenia grobowca Tutanchamona, wraz z jego złotą maską możemy podziwiać w Muzeum Egipskim w Kairze.