Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Peru
Peru

Peru - przewodnik

Peru to kraj, który fascynuje i przyciąga. Marzenie wielu podróżników, a dla pasjonatów Ameryki Południową, obowiązkowy cel wyprawy. Kraj cechują ogromna różnorodność przejawiająca się w kulinariach, zabytkach, kulturze, krajobrazie. Każdy region jest inny, w każdym chciałoby się zostać na dłużej. To właśnie w Peru możemy podziwiać dziedzictwo kultury inkaskiej i preinkaskiej, eksplorować dżunglę, wspiąć się na szczyty Andów, uprawiać sandboarding, czy dać się ponieść wzburzonym falom Pacyfiku na desce.

Stolicą Peru jest Lima. Cały kraj jest prawie czterokrotnie większy od Polski, ze swoją powierzchnią 1,2 mln km2. Peru graniczy od północy z Ekwadorem, Kolumbią, Brazylią, Boliwią i Chile. Dzieli się na 3 podstawowe krainy geograficzne: wybrzeże (Costa), góry (Sierra) i dżungla (Selva). Jest to kraj bardzo zróżnicowany krajobrazowo oraz ze względu na ukształtowanie powierzchni. Wąski pas wybrzeże, oddzielony jest od porośniętego bogatą dżunglą interioru, pasmem wysokich Andów.

Gdzie spędzić wakacje?

Wypoczynek w Peru to doskonały sposób na spędzenie egzotycznych wakacji. Tym bardziej, że jeśli chodzi o plażowanie oraz sporty wodne, najlepszym okresem jest wybranie się tam w ciągu naszej zimy, od stycznia do marca. Jest tam wtedy pora sucha. W pozostałej części roku raczej też nie napotkamy opadów, ale towarzyszyć nam będzie najprawdopodobniej mgła, zwana garua.

Najsłynniejsze kurorty do plażowania znajdują się w północnej części wybrzeża, dokąd możemy jeździć praktycznie przez cały rok. Najpopularniejsze są okolice miasta Piura i Tumbes. W niedalekiej odległości od tych ciekawych miejsc, znajdziemy najpiękniejsze i najsłynniejsze kurorty: Punta Sal, Plaża La Esmeralda, Zorritos, Máncora, Vichayito, Los Órganos, Las Pocitas. W dodatku, w okolicy możemy odwiedzić Park Narodowy Sanktuarium Tumbes.

Amatorzy sandboardingu koniecznie muszę odwiedzić nieformalną stolicę tej aktywności w Peru - Huacachino, na południu kraju.

Co warto zwiedzić

Nie ma żadnych wątpliwości, że w Peru każdy znajdzie coś dla siebie. Amatorzy górskiego trekkingu koniecznie muszą wybrać się na trekking w Cordilliera Blanca, Santa Cruz. Zainteresowani architekturą kolonialną, nie mogą ominąć zachwycającej Limy, białego miasta Arequipa, słynnego Cuzco, skąd zaczynają się wędrówki na Machu Picchu. Niezwykle ciekawe siedlisko ptactwa morskiego znajduje się na Wyspach Ballestas, nieopodal miasta Ica. Nie można ominąć także tajemniczych linii Nazca, które można podziwiać z lotu ptaka, bądź z punktu widokowego. Jeśli chcemy sfotografować kondora, to koniecznie trzeba się udać w okolicę najgłębszego w Peru Kanionu Colca. Jeśli podróżujemy po południowej części kraju, obowiązkowo trzeba odwiedzić Puno, by udać się na rejs po Titicaca, najwyżej położonym jeziorze na świecie. Organizowane są tam wycieczki na słynne pływające Wyspy Uros. No i jeszcze coś dla amatorów peruwiańskiej selwy - wycieczki do dżungli z przewodnikiem organizowane m.in. w Iquitos.

Czas lokalny: GTM-5h, nie ma czasu letniego
Czas przelotu: Przykładowe połączenie: Berlin-Madryt 2,5 godziny, Madryt-Lima 12 godziny.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 449)
Peru - Zdjęcie Machu Picchu - Na szczęście - mimo ulewy - cośkolwiek można zobaczyć
Peru - Zdjęcie Machu Picchu - A jednak aura ulitowała się nad nami, deszcz nieco zelżał, chmury zaczęły się rozstępować...
Peru - Zdjęcie foto za "one dolar"
Peru - Zdjęcie Machu Picchu
Peru - Zdjęcie przy drodze - wszechobecne stoiska z lokalnymi wyrobami...
Relacje z wakacji
Peru - Machu Picchu
Peru - Machu Picchu   (Maj 2007)
Peru - Chiway
Peru - Chiway   (Kwiecień 2007)
Peru - wzdłuż wybrzeża
Peru - wzdłuż wybrzeża   (Kwiecień 2007)
Peru - Lima
Peru - Lima   (Kwiecień 2007)
Peru - Arequipa
Peru - Arequipa   (Kwiecień 2007)

Zobacz wszystkie >>

Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.