Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Cypr
Cypr

Cypr - przewodnik

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą położoną na Morzu Śródziemnym, a dokładniej w jego wschodniej części. Wybrzeże Cypru ma długość 768 km. Wyspa dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: Góry Troodos, pas suchych wzgórz u południowych podnóży Troodos, Nizinę Mesaria, oraz Góry Karpason.

Historia Cypru sięga co najmniej 9 tysięcy lat. Pierwsi osadnicy przybyli tu prawdopodobnie z Azji Mniejszej. Przez tysiąclecia Cypr stanowił ważny ośrodek handlowy i kulturalny. Cypr przechodził pod panowanie Fenicjan, Greków, Rzymian, Bizancjum, Wenecjan, Turków i Brytyjczyków. Po uzyskaniu niepodległości nastąpił chaos polityczny i gospodarczy, który w skutkach zaowocował podziałem wyspy na część Grecką na Południu i Turecką na Północy. Od 2004 roku Cypr jest członkiem Unii Europejskiej.

Obecność zarówno Greków, jak i Turków cypryjskich sprawia, że przeplatają się tutaj dwie różne kultury, religie i zwyczaje. Historia Cypru, jego zabytki, oraz mieszanka kulturowa, a także tutejszy klimat sprawiają, że jest on jedną z najpopularniejszych europejskich destynacji turystycznych.

Gdzie spędzić wakacje?

Wybrzeże Cypru tworzą zarówno skaliste klify, jak i długie, piaszczyste plaże. Główne ośrodki turystyczne znajdują się w części południowej wyspy, choć w ostatnich latach Północ także zyskuje na popularności. Główne kurorty Cypru stanowią Pafos, Limassol, Larnaka i Agia Napa.

Co warto zwiedzić

Cypr nie jest zbyt dużym krajem, jednak swojej bogatej historii zawdzięcza liczne pozostałości po czasach najdawniejszych. Będąc na wyspie warto udać się do stolicy - Nikozji, a stamtąd na Północ, by odwiedzić Famagustę, zwiedzić zamki Krzyżowców, Kyrenię. Warto udać się do Zamku Kolossi, Episkopi, Kurion, oraz zobaczyć legendarną Skałę Afrodyty. Inną ciekawą formą zwiedzania Cypru mogą być np. piesze wycieczki w górach Troodos lub rowerowe wyprawy w regionie Akamas.



Czas lokalny: GMT + 2 godziny, brak czasu letniego.
Czas przelotu: Warszawa - Larnaka - ok. 3,5 godziny.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 475)
Cypr - Zdjęcie impresja o zachodzie słońca....
Cypr - Zdjęcie nieco artystycznie
Cypr - Zdjęcie słonko poszło do Kangura :))
Cypr - Zdjęcie Cypr... hmm... to z takiej piany wynurzyła się Afrodyta....
Cypr - Zdjęcie kolejny dzień się kończy
Relacje z wakacji
Cypr - Limassol
Cypr - Limassol   (Marzec 2010)
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.