Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Wypożyczenie samochodu na Cyprze

Wypożyczenie samochodu na Cyprze

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu na Cyprze, jak wygląda w praktyce poruszanie się po karju? Cypr nie jest krajem dużym, znajdziemy tu jednak bardzo wiele atrakcji turystycznych. Niewielkie odległości pomiędzy miejscowościami czy stanowiskami archeologicznymi sprawiają, że spędzając wakacje na Cyprze warto wypożyczyć samochód i zwiedzać kraj na własną rękę.
 

Zobaczmy więc na co należy zwrócić uwagę wypożyczając samochód na Cyprze. Jak wygląda kwestia wyboru pojazdu, proces wypożyczania, ceny w wypożyczalniach, czy jazda po Cyprze?

Wakacje na Cyprze z Rainbow Tours - zobacz oferty wycieczek >>

Jaki samochód wypożyczyć?
Zanim udamy się do jednej z licznych wypożyczalni zlokalizowanych w najpopularniejszych wśród turystów miastach, aby oszczędzić czas, warto wcześniej ustalić, jaki samochód chcemy wypożyczyć. Pod uwagę należy tutaj wziąć kilka czynników:

  • w ile osób będziemy poruszali się pojazdem;
  • gdzie będziemy chcieli jeździć (tylko po drogach twardych, czy także po bezdrożach);
  • jaką gotówką dysponujemy.
Pierwsze z pytań jest dość oczywiste, jeśli np. będziemy podróżowali w cztery osoby, nie ma sensu „dusić się” w samochodzie z najniższego segmentu typu Kia Picanto, czy Nissan Micra.

Ważne jest to, po jakich drogach będziemy się poruszali. Jeśli planujemy np. wizytę na Półwyspie Akamas, gdzie mamy do czynienia z często krętymi i stromymi drogami szutrowymi, powinniśmy koniecznie wypożyczyć samochód z napędem na 4 koła, np. Suzuki Vitara lub Mitsubishi Pajero.

Idziemy do wypożyczalni, i co dalej?
Zasady wypożyczenia samochodu mogą nieznacznie różnić się w zależności od wypożyczalni. Chcąc wypożyczyć samochód na Cyprze musimy koniecznie posiadać ważne prawo jazdy (co najmniej od 3 lat, wiek kierowcy nie może być niższy niż 25 lat). Dodatkowo w niektórych wypożyczalniach należy uiścić kaucję w wysokości średnio 200-300 euro (w zależności od modelu wypożyczanego samochodu). Sam proces wypożyczania nie odbiega od wypożyczalni w innych europejskich państwach. Wybieramy samochód, zapoznajemy się z umową wypożyczenia, uiszczamy opłatę, odbieramy kluczyki i jedziemy... jednak nie tak szybko...

Zwróć uwagę na ubezpieczenie!
Zanim podpiszemy umowę wypożyczenia samochodu sprawdźmy, czy w cenę wliczone jest ubezpieczenie. Jeśli nie, to koniecznie zdecyduj się na jego wykupienie, aby uniknąć późniejszych, ewentualnych problemów w przypadku kolizji czy zniszczenia auta. Ile to kosztuje? Przykładowo w jednej z odwiedzonych przez nas wypożyczalni - Roadcar w Agia Napa, koszt dziennego ubezpieczenia dla samochodów z najniższej klasy, to wydatek 10 euro, dla pozostałych 12 euro (za każdy dzień).

Tutaj wraca kwestia tego, po jakich drogach będziemy się poruszali. Wspomniane wyżej ubezpieczenie przeważnie nie obejmuje opon, szyb czy uszkodzenia miski olejowej. Stąd udając się w tereny górskie, warto rozważyć powiększenie zakresu ubezpieczenia.

Tuż przed odbiorem samochodu, warto dokładnie przyjrzeć mu się i wyszczególnić w umowie najmu wszystkie ewentualne widoczne uszkodzenia. Przezorne osoby, mogą zrobić kilka zdjęć dokumentujących stan wypożyczanego pojazdu (najlepiej z widoczną na zdjęciu datą i godziną). Nie jest to konieczne, lecz w razie czego może służyć jako dowód, przy jakichkolwiek problemach ze zwrotem.

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu na Cyprze?
Praktycznie w każdej wypożyczalni, cena wypożyczenia samochodu podawana jest za jeden dzień i jest zależna od klasy wypożyczanego samochodu. Warto się targować, szczególnie, jeśli chcemy skorzystać z pojazdu przez okres dłuższy niż 3 dni. Wtedy możemy za każdy dzień „wywalczyć” obniżkę w wysokości kilku euro.

Przejdźmy jednak do szczegółów, czyli ceny wypożyczenia samochodów na Cyprze:

   
Cena za dzień wypożyczenia
(w euro)
Model Pojemność
(w cm3)
Do 4 dni 5-10 dni Powyżej
 10 dni
Chevrolet Matiz
(bez klimatyzacji)
1000 25 23 20
Nissan Micra 1200 35 33 30
Toyota Corolla
Mitsubishi Lancer
1300 40 38 35
Chevrolet Lacetti 1600 45 43 40
Suzuki Vitara (4x4) 1600 50 48 45
Mitsubishi Pajero Mini 1800 55 53 50
Audi A4
Renault Megane Cabrio
1600 60 58 55
Nissan Qashqai 2000 65 63 60

Pierwsze kroki, czyli ruch lewostronny
Decydując się na wypożyczenie samochodu na Cyprze należy pamiętać o jednej fundamentalnej kwestii, mianowicie obowiązuje tutaj ruch lewostronny, co za tym idzie, każdy wypożyczony samochód będzie miał kierownicę nie z lewej, lecz z prawej strony.

Przestawienie się na jazdę „nie po tej stronie” nie będzie nastręczało zbyt dużo kłopotów doświadczonym kierowcom. Wystarczy wcześniej przyjrzeć się jak poruszają się miejscowi (dotyczy to przede wszystkim skrzyżowań, oraz licznych na Cyprze rond).

Znak drogowy przypominający o ruchu lewostronnymMiędzy innymi z powodu ruchu lewostronnego, wszystkie samochody z wypożyczalni mają inne kolory tablic rejestracyjnych - czarne litery i cyfry na czerwonym tle. Dzięki temu uczestnicy ruchu drogowego już z daleka widzą, że mają do czynienia z zagranicznym turystom i biorą pod uwagę jego możliwą pomyłkę. Co więcej, na wielu skrzyżowaniach (szczególnie rondach) ustawione są znaki nakazu jazdy po lewej stronie, a na drogach poza miastami spotkamy się z tablicami przypominającymi - „jedź po lewej stronie”. O skuteczności takiego stanu rzeczy świadczy niewielka ilość kolizji czy wypadków, spowodowanych przez turystów, poruszających się po złej stronie jezdni.

Zachowanie na drodze
Każdy naród ma swoje przyzwyczajenia drogowe, stąd aby nie utrudniać jazdy miejscowym i samemu nie dostarczać sobie stresu, warto przystosować się do jazdy lokalnych mieszkańców. Cypryjczycy są narodem bardzo przyjaznym, wyrozumiałym i pomocnym, co objawia się także na drodze.

Jadąc poza miastem na drodze wyposażonej w pobocze, jeśli zauważymy zbliżający się z tyłu pojazd, który porusza się szybciej, pomóżmy mu wyprzedzić się, zjeżdżając na pobocze.

Nasza uprzejmość z pewnością będzie wynagradzana np. ostrzeżeniem, gdy przed nami będzie patrol policji kontrolujący prędkość. W tym przypadku praktycznie każdy kierowca jadący z przeciwka ostrzeże nas „mrugając długimi”.

Dozwolona prędkość i kontrole drogowe
W terenie zabudowanym maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi podobnie jak w Polsce - 50 km/h, na pozostałych obszarach wynosi 80 km/h. Ciekawostką są natomiast znaki regulujące prędkość na autostradach, gdzie poza maksymalną szybkością (100 km/h) istnieje także minimalna prędkość poruszania się, która wynosi 65 km/h.

Jeżdżąc po cypryjskich drogach możemy spodziewać się kontroli radarowych, zarówno poprzez stacjonarne radary, jak również patrole policji. W przypadku przekroczenia prędkości musimy liczyć się z otrzymaniem mandatu. Jego wysokość jest zależna jest od naszej prędkości - za każdy kilometr zapłacimy 1 euro.

Jazda po bezdrożach i bezcenny klakson
Trochę inne zasady panują, gdy udajemy się w partie górskie, gdzie poruszamy się po krętych i często stromych drogach szutrowych. Taka sytuacja występuje np. na Półwyspie Akamas. Większość dróg jest tutaj niezbyt szeroka, stąd bardzo ważne jest bezpieczeństwo, szczególnie podczas zbliżania się do zakrętów, gdzie nie widać dalszej części drogi. Zbliżając się do takiego miejsca, należy koniecznie skorzystać kilka razy z sygnału dźwiękowego, to ostrzeże o nas ewentualne pojazdy jadące z przeciwka.

Podsumowując, nie ma się czego bać i warto zdecydować się na wypożyczenie samochodu na Cyprze. Dzięki temu będziemy mogli w spokojnym i odpowiednim dla nas tempie zwiedzić miejsca, które chcemy zobaczyć, a na Cyprze jest ich co niemiara.

/ Asz, Fr /

Komentarze:


mpaech
2013-12-17


Witam,
informacje o wypożyczaniu aut na Cyprze są bardzo przydatne, serdecznie polecam taką formę zwiedzania tej pięknej wyspy. Mam kilka uwag i informacji które mogą przydać się przyszłym klientom wypożyczalni. Zwiedzałem wyspę w 2 połowie października tego roku (2013).Samochód wypożyczyłem rezerwując z 2 miesięcznym wyprzedzeniem. Okazało się to zupełnie niepotrzebne ba wręcz naraziło mnie na większe koszty!!!Auto-Opel Corsa wypożyczyłem na lotnisku w Pafos w firmie Hertz i zostałem przez przedstawiciela tej firmy naciągnięty na 30 Euro!!!!Otóż samochód odbiera się z pełnym bakiem a oddaje z pustym a firma z góry pobiera opłatę za bak paliwa. Corsa ma 40 litrowy zbiornik a cena benzyny w najdroższej stacji wynosiła niecałe 1,4 Euro a więc normalne byłoby zażądanie 56 Euro,ode mnie skasowano 89 bez podania powodu tak wysokiej opłaty!!!!Gdybym się nie zgodził to samochodu nie wydaliby a suma rezerwacji przepadłaby. Ostatni raz rezerwowałem samochód w ten sposób. Po przylocie jest tyle możliwości wynajmu na korzystniejszych warunkach że głupotą jest robić to wcześniej. Być może inaczej jest w szczycie sezonu ale między wrześniem a majem najlepiej jest wypożyczyć wóz na miejscu, po przylocie dopytując się o warunki w różnych firmach.Unikajcie jednak przedstawiciela Hertza w Pafos!!!!Jeszcze jedno-ze względu na ruch lewostronny(przyzwyczaić się jest dość łatwo) lepiej wypożyczyć automat, jest niewiele droższy a ułatwia adaptację do zmienionych warunków ruchu gdy odpada nam jedna z czynności :-). Serdecznie pozdrawiam i zachęcam wszystkich do odwiedzenia Cypru-ludzie są przemili a wyspa piękna
Mariusz

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: