Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Zachowanie w Egipcie - różnice kultur

Zachowanie w Egipcie - różnice kultur

Każdy kraj, każda kultura rządzi się swoimi prawami. Dlatego też przed wyjazdem w nieznane nam miejsce warto zapoznać się z obyczajami panującymi w danym Państwie czy też zachowaniami których należy unikać.
 

W Egipcie w dominującą religią jest Islam, religia ta rządzi się swoimi prawami. Niektóre zachowania dla nas normalne w Egipcie mogą być co najmniej niestosowne. Warto więc zapoznać się z kilkoma zasadami, których należy przestrzegać. Niniejszy artykuł jest listą porad dla każdego kto wybiera się do Egiptu.

Egipcjanie z reguły są osobami głęboko wierzącymi, więc należy uszanować ich uczucia religijne poprzez:
- Nie wchodzenie do meczetów bez upewnienia się, że jest on udostępniony dla turystów. Większość nie jest Zamknięta dla turystów.
- W meczetach, gdzie dopuszcza się wizyty turystów, kobiety powinny mieć na sobie ubranie zakrywające szczególnie plecy, ramiona, nogi, dekolt. Wskazane są chusty na głowę.
- Mężczyźni nie powinni udawać się tam w krótkich spodenkach.
- Muzułmanie wymagają aby przed wejściem do meczetu zdjąć obuwie. Aby tego uniknąć, można założyć ochraniacze na buty.
- Głośne rozmowy, jak również śmiechy w obiektach sakralnych mogą urazić ich uczucia religijne.
- W okresie Ramadanu należy w dzień wstrzymać się od palenia papierosów, picia i jedzenia w obecności muzułmanina (oczywiście nie dotyczy to hoteli i miejsc do tego przeznaczonych). Muzułmanie w tym okresie mają ścisły post od wschodu do zachodu słońca, więc widok np. palącego turysty jest dla nich dość stresujący i irytujacy.

Pomimo, że dopuszczalne jest na plażach hotelowych opalanie się topless, to jeśli kobiety nie chcą być obiektem niezdrowego zainteresowania i docinków ze strony tubylców, powinny odpuścić sobie tę formę.

- Opalanie się topless poza plażami hotelowymi, jak również naturyzm (w całym Egipcie) jest całkowicie zabroniony.
- Jeśli jesteś pod wpływem alkoholu nie spaceruj po ulicach. Egipcjanie mają dobry węch, a już i tak mają wystarczająco negatywne zdanie o turystach z Europy Wschodniej.
- Jeśli jeteś pijany - siedź w pokoju hotelowym aż wytrzeźwiejesz.
- BEZWZGLĘDNIE - nigdy nie zaczepiajcie lub nie próbujcie nawiązywać rozmowy z egipskimi kobietami (chyba, że pozwala na to ich praca: np. recepcjonistki), jeśli nie zapytacie o zgodę jej partnera. Choć dla naszej kultury jest to normalne zachowanie, tam jest traktowane jako wysoce nieodpowiednie.
- Widząc modlącego się muzułmanina staraj się zachowywać taktownie i nie przeszkadzać mu w modlitwie.
- Jałmużna wobec biednego jest w Islamie obowiązkiem, więc jeśli Ty także widząc żebraka również dasz mu kilka Funtów Egipskich, poprawisz wizerunek Europejczyka w oczach mniej światłych mieszkańców.

Czego powinniście się wystrzegać:

- Prostytucja w Egipcie jest surowo wzbroniona i publiczne odrzucana (choć również i tam możecie się z nią zetknąć). Jednak ze względu na zerową świadomość spoleczeństwa na temat zagrożeń ze strony AIDS, „przyjemność” ta może Was bardzo drogo kosztować.
- Kobiety spacerujące samotnie, bez względu na ubiór, czy zachowanie, narażone są na zaczepki ze strony tubylców. Należy na nie po prostu nie zwracać uwagi i nie odpowiadać.
- Jeśli spacerujesz samotnie nie decyduj się na zaglądanie do mniej uczęszczanych zaułków oraz nie korzystaj z zaproszeń do mieszkania.
- Nie powinniście przyjmować „prezentów” od nieznajomych. W 99% przypadków po przyjęciu takiego upominku, albo i tak każą Wam zapłacić, albo zrobią raban, że nie zapłaciliście.
- Jeśli pragniesz wynająć pojazd (taksówkę, dorożkę-caleche, wielbłąda), zanim wsiądziesz - uzgodnij cenę.
- Nie używajcie obraźliwych, czy wulgarnych słów wobec Egipcjan (nawet nie podejrzewacie jakimi oni potrafią być poliglotami).
- Nigdy nie używajcie siły wobec dzieci i kobiet. Możecie się za takie zachowanie narazić na pobicie ze strony Egipcjan.
- Nigdy nie starajcie się doprowadzić do bójki z Egipcjaninem, nawet jeśli racja leży po Waszej stronie. W tym kraju nie obowiązuje zasada „jeden na jeden”.
- Jeśli wybierasz się z hotelu na dłużej (np. na wycieczkę do innego miasta), zgłoś to w recepcji hotelu lub sąsiadowi. Dobrze również pozostawić swój numer tel. komórkowego.
- Nie staraj się oficjalnie wnosić na teren hotelu napojów i jedzenia. Jest to zabronione, ale wystarczy włożyć zakupy do plecaka lub nieprzezroczystej torby i po kłopocie.
- Zanim zaczniesz się kłócić o jakieś problemy w hotelu, pomyśl, czy nie prościej rozwiązać je za pomocą napiwku (bakszyszu).
- Jakiekolwiek wycinanie/malowanie grafitti na zabytkach jest całkowitym brakiem kultury i dewastacją bezcennych dzieł.
- Wystrzegaj się zbyt otwartego filmowania i robienia zdjęć tubylcom. Jeśli chcesz ich uwiecznić na zdjęciu, najpierw zapytaj się o zgodę filmowanego/fotografowanego.

/ Maciej Moch /

Komentarze:


dagatek
2008-12-18


Przeczytalam i musze przyznac , ze zawarłes w artykule bardzo duzo waznych informacji.Na pewno skorzystaja z niego ci , ktorzy wybieraja sie do Egiptu.Pozdrawiam AGA

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: