Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Egipt - zwiedzamy piramidy.

Egipt - zwiedzamy piramidy.

Piramida Cheopsa jest jednym z cudów świata. Czy będąc w Egipcie warto zwiedzić piramidy?
 

Każdy będąc w Egipcie na pewno zadaje sobie takie pytanie. Oto jak wygląda taka wycieczka.

Dla wielu podróżników folder z piramidami jest wielkim wyzwaniem i marzeniem. Będąc już na miejscu w Gizie, patrząc na te kolosy z przeszłości, można również zadać sobie trud zwiedzenia ich wnętrza. Dla turystów udostępnione są wnętrza 2 piramid: Wielkiej CHEOPSA i mniejszej HEFRENA.

Weście do wielkiej piramidy znajduje się kilka metrów nad ziemią, trzeba więc pokonać kilka bloków skalnych. Warto nadmienić że nie jest to prawdziwe oryginalne wejście starożytne lecz znalezione przed laty przez naukowców. Wejście to jest wąskie i niskie, wykute w skale. Będąc już w środku chodzimy korytarzami różnej wielkości i wysokości. Czasami jest tak wąsko że dwoje dorosłych ludzi ma problem z minięciem się. W międzyczasie mijamy boczne korytarze które są zamknięte dla zwiedzających (m. in. niewykorzystaną komorę grobową).

W pewnym momencie dochodzimy do WIELKIEJ GALERII – jest to najwyższy korytarz we wnętrzu piramidy, zbudowany jakby starożytni układali na siebie klocki lekko wysunięte do przodu aż zasklepią sufit na sporej wysokości. Ten fragment wzbudza wielkie uznanie wśród naukowców całego świata.

W końcu dochodzimy do właściwej sali grobowej. Ma ona wymiary ok. 7m długości, 3m. szerokości, 4m wysokości. W jej wnętrzu znajduje się otwarty sarkofag.

Jednak podczas zwiedzania zastanawia jeden fakt - nigdzie na ścianach, ani na samym sarkofagu, nie ma ani jednego hieroglifu, żadnej inskrypcji, po prostu nic. To bardzo dziwi tym bardziej jeżeli zwiedzaliście wcześniej świątynie egipskie, zwłaszcza w Edfu, gdzie każdy centymetr ścian pokryty jest hieroglifami.

Odpowiedzmy sobie teraz na pytanie postawione na początku tego artykułu. Czy warto? Sam koszt zwiedzania to ok. 15 dolarów, dodatkowo nie na co dzień bywa się w takim miejscu. Dlatego zaryzykuję stwierdzenie że jak najbardziej warto - jest to dodatkowa pamiątka z tak pięknego kraju jakim jest Egipt.

Na zakończenie jeszcze ostrzeżenie. Nie dajcie się naciągnąć na jazdę wielbłądami pod piramidami, gdyż może z tego być więcej problemów niż przyjemności i słono za to trzeba zapłacić. Podobnie się ma sprawa ze zdjęciami jeźdźców na wielbłądach.

Pamiętajmy także że spacer po wnętrzach piramid nie jest zalecany dla ludzi z klaustrofobią i dusznościami.

/ Dariusz Wiater /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: