Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Oszustwa, czyli na co uważać w Egipcie.

Oszustwa, czyli na co uważać w Egipcie.

W Egipcie tak jak w wielu innych krajach jesteśmy narażeni na spotkanie oszustów. Jak się przed nimi uchronić i na co zwracać uwagę?
 Oszustwa Egipcjan

 1. Tak jak w muzułmańskiej religii kradzież jest jednym z największych grzechów, to o dziwo kultura egipska dopuszcza oszustwa, w związku z czym musisz być bardzo ostrożny w trakcie załatwiania czegokolwiek.
 2. Najpopularniejszym oszustwem jest podmiana 50 LE na 50 Piastrów i twierdzenie, że to turysta pomylił się płacąc. Najlepiej pokażcie banknot jakim płacicie - na zasadzie: „Patrz to jest 50 funtów”.
 3. Po zatrzymaniu się konwoju ceny w sklepach na postojach natychmiast wzrastają nawet dziesięciokrotnie. Licząc, że turyści będą np. spragnieni napojów albo lodów, sprzedawcy nawet nie chcą się targować. Warto więc uniezależnić się od ich kaprysów i wszędzie wybierać się z własnymi napojami.
 4. Pod żadnym pretekstem nie daj się namówić na wejście do sklepu jeśli nie masz zamiaru czegokolwiek tam kupić (Egipcjanie stosują przebiegłe sztuczki by zwabić turystę do sklepu, np. prosząc o przetłumaczenie jakiegoś tekstu).
 5. Egipcjanie mają głęboki „wstręt” do wydawania reszty, w związku z tym zawsze powinniśmy mieć przy sobie drobne i płacić wytargowaną sumę, nie oczekując zbytnio na wydanie reszty.
 6. Zanim wsiądziesz do busa/taksówki bezwzględnie ustal cenę przejazdu z kierowcą lub jego pomocnikiem. Po wejściu do pojazdu możesz już nie mieć okazji na negocjację ceny! A jeśli nie zapłacisz tyle ile będą chcieli, mogą Cię wywieźć dużo dalej niż pragnąłeś.
 7. Cena za przejazd busami, w zależności od strefy są stałe. Pomimo to Egipcjanie ZAWSZE próbują naciągnąć turystę na kilkakrotnie wyższą wartość. Najprostszym sposobem jest wykonanie w tył zwrot - zawsze zostaniesz poproszony o renegocjację ceny.
 8. Nigdy nie wsiadaj na wielbłąda jeśli wcześniej nie ustaliłeś z jego właścicielem ceny tej atrakcji. Możesz dzięki temu uniknąć wywiezienia wiele kilometrów od miejsca gdzie wsiadłeś na niego (podobna zasada obowiązuje w busach i taksówkach).
 9. Nigdy nie licz na to, że Egipcjanin zrobi coś za darmo (nawet zdjęcie Twojej rodziny, jeśli nie zapłacisz bakszyszu może Ci nie oddać aparatu).
 10. Nigdy nie licz, że Egipcjanin da się sfotografować za darmo (to samo dotyczy jego zwierzęcia czy dobytku).
 11. Kupując pamiątki z „alabastru” sprawdź czy to na pewno alabaster próbując ostrym narzędziem zarysować jego powierzchnię (np. podstawę). W 99% przypadków okaże się, że zostałeś oszukany.
 12. Bazaltowe pamiątki można sprawdzić podobnie lub stukając nimi o ostrą powierzchnię (również proponuję testować to na podstawie).
 13. Alabastrowe naczynia robione ręcznie są bardzo drogie i nie są tak cienkie jak wykonane seryjnie. Turyści często mylnie zakładają, że tak piękna robota jest wykonana ręcznie.
 14. Przestrzegam przed „chrzczonymi” napojami gazowanymi w butelkach (woda mineralna, alkohol itp). Sprawdzajcie czy butelka jest oryginalnie zamknięta.

Oszustwa Rezydentów

 1. Nie zawracajcie głowy rezydentom takimi drobiazgami jak zamiana pokoju, awaria klimatyzacji, czy innego sprzętu hotelowego - takie sprawy załatwia się bezpośrednio z obsługą hotelową.
 2. Jeśli macie jakieś poważne pretensje do rezydenta (np. o zamianę hotelu na niższy standard), to musicie to załatwić natychmiast po przyjeździe. Jakiekolwiek twierdzenie, że sprawę załatwi nazajutrz wskazuje jednoznacznie, że już go więcej nie zobaczycie.
 3. Zdarza się, że po wykupieniu wycieczki fakultatywnej autokar po Was wcale nie przyjedzie. Nie oczekujcie w takim przypadku na zwrot pieniędzy w kraju. Tą sprawę musicie rozwiązać na miejscu.
 4. Całkowicie bezpodstawnymi są twierdzenia rezydentów, że po powrocie do kraju biuro podróży cokolwiek Wam zrekompensuje. Rezydenci często stosują zasadę, zrzucania odpowiedzialności na biuro podróży, by mieć „święty spokój” i nawet podpisywane przez nich jakiekolwiek oświadczenia nie mają znaczenia przy późniejszym dochodzeniu roszczeń.
 5. Często zdarza się, że wszyscy rezydenci danego biura nie odbierają telefonów lub nie zjawiają się na dyżurach. Warto w takim wypadku mieć ze sobą na wyjeździe krajowy numer do biura podróży lub kogoś z rodziny w kraju, kto w bardzo poważnych sytuacjach w Waszym imieniu skontaktuje się w Polsce z biurem.

/ Maciej Moch /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: