Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Wycieczki fakultatywne w Turcji

Wycieczki fakultatywne w Turcji

Turcja oferuje turystom wiele atrakcji. Oprócz wspaniałych kurortów, znajdziemy tu także wiele miejsc godnych odwiedzenia. Dlatego też niezależnie od wybranego na odpoczynek ośrodka warto wybrać się na jedną z tutejszych wycieczek fakultatywnych.
 

Przemysł turystyczny w Turcji jest bardzo dobrze rozwinięty, a usługi oferowane przez biura podróży są świadczone na wysokim poziomie. Wielu touroperatorów przygotowało dla turystów spędzających tu urlop ciekawe oferty wycieczek fakultatywnych.

Turyści udający się na wakacje do Turcji wybierają jeden z tutejszych kurortów. Najpopularniejszymi są Alanya, Side, Kemer, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Oludeniz i Kusadasi. Ze względu na duże odległości, zarówno pomiędzy ośrodkami wypoczynkowymi, jak i zabytkami, oraz atrakcjami Turcji, oferta wycieczek z poszczególnych miejsc może się różnić.

KapadocjaZ Alanyi i Side, a także z Kemer można udać się na wycieczkę fakultatywną do Kapadocji. Przeważnie jest to wyprawa dwudniowa, która łączy w sobie zwiedzanie tej baśniowej krainy, podziemnych miast w Goreme i Uchisar, a także wizytę w Konyi i tamtejszym mauzoleum Mevlany. W przypadku opcji dwudniowej istnieje możliwość wykupienia dodatkowej atrakcji - porannego lotu balonem nad Kapadocją.

Inną ciekawą wycieczką jest ta do Pamukkale. Pobyt na wapiennych tarasach daje także możliwość kąpieli w słynnym Basenie Kleopatry za dodatkową opłatą. W większości wypadków program wycieczki obejmuje także zwiedzanie ruin Hierapolis. Jednodniowa wycieczka do Pamukkale i Hierapolis dostępna jest także z Bodrum, Marmaris i Kusadasi.

Niezbyt męczącą wyprawą jest wycieczka fakultayywna do Aspendos i Side. Jej program obejmuje zwiedzanie jednego z najlepiej zachowanych na świecie starożytnego teatru w Aspendos, a także antycznej części miasta Side. Dodatkowo - w zależności od biura podróży można odwiedzić Manavgat lub Wodospady Kursunlu.

Z Bodrum najpopularniejszą wycieczką jest ta do Efezu – doskonale zachowanego starożytnego miasta. Jest to całodzienna wyprawa, podczas której można zwiedzić ruiny słynnej Świątyni Artemidy, a także wiele innych, ciekawych obiektów. Niektóre biura łączą wyprawę do Efezu z wizytą w domu Maryi - matki Jezusa w Meryemana. Jest ona także dostępna z Marmaris ,Kusadasi, Fethiye i Oludeniz, z dwóch ostatnich miejsc wyłącznie w opcji wycieczki dwudniowej, gdzie łączy się ją z wyjazdem do Pamukkale i Hierapolis.

Z Bodrum można także udać się także na wycieczkę do Dalyan i Kaunos, podczas której można zwiedzić likijskie grobowce, rzymskie łaźnie, zażyć kąpieli błotnych, wybrać się na rejs statkiem, a także odwiedzić miejsca lęgowe żółwi Caretta Caretta. Na taką wyprawę można się również udać z Marmaris, Fethiye i Oludeniz.

Ze względu na niewielką odległość z Marmaris, Fethiye i Oludeniz, można wybrać się w rejs statkiem bądź katamaranem na grecką wyspę Rodos. Wycieczka ta jest całodniowa i obejmuje zwiedzanie tutejszego Starego Miasta, zamku, a także wizytę w muzeach i możliwość zrobienia zakupów.

Z Fethiye i Oludeniz można wybrać się na wycieczkę obejmującą wizytę w czterech ciekawych miejscach, jakimi są Tlos, Saklikent, Ksantos i Patara. Wyprawa realizowana jest na różne sposoby w zależności od biura podróży, w niektórych przypadkach jest to wyjazd autokarowy, a w innych wycieczka odbywa się jeepami. Program łączy w sobie zwiedzanie starożytnych miast - Tlosu i Ksantos, wizytę w wysokim na 300 m wąwozie Saklikent, oraz pobyt na dzikiej plaży Patara.

Inną ciekawą wycieczką realizowaną z Fethiye i Oludeniz jest wyprawa do malowniczo położonej wioski rybackiej - Kalkan, która obejmuje także wizytę w innym z tutejszych kurortów - Kas, gdzie w odległości 6 km od miasta znajduje się plaża Kaputas uznana za najpiękniejszą plażę w Turcji.

Z Kusadasi warto wybrać się na całodniową wycieczkę po okolicach kurortu. Podczas wyprawy można bowiem zwiedzić pozostałości po trzech antycznych miastach: Prienie, Milecie i Didymie. Program obejmuje także wizytę na plaży w Altinkum. Stąd także organizowane są wyjazdy do Izmiru i Bodrum.

Ze wszystkich wyżej wymienionych kurortów organizowane są różnego rodzaju rejsy statkiem, które obejmują wizyty w jaskiniach, na ciekawych plażach i nurkowanie, oprócz tego dostępne są wycieczki tzw. city tour, podczas których można zwiedzić poszczególne ośrodki wypoczynkowe oraz ich największe atrakcje. Popularnymi także bez względu na miejsce wypoczynku są wycieczki do łaźni tureckich (hamamów), oraz tzw. wieczory tureckie z pokazami tańca brzucha.

Niestety, z wybranych kurortów nie są organizowane wycieczki fakultatywne do najpiękniejszego miasta w Turcji - Stambułu, w ofertach wyjazdów lokalnych pomijane są także inne, ciekawe miejsca i atrakcje. Wynika to z bardzo dużych odległości pomiędzy nimi. Dlatego też warto rozważyć opcję wycieczki objazdowej po Turcji. Gdziekolwiek byśmy się jednak nie udali, warto wybrać się poza kurorty, aby poznać historię i kulturę tego pięknego kraju, a także żeby nacieszyć oczy wspaniałymi widokami.

/ mzi, fot. wikimedia.org /

Komentarze:


annamika5
2010-10-15


Ja też bardzo mile wspominam objazdówke po Turcji, choć było to 10 lat temu.Oprócz zażywania wypoczynku na pięknych plażach koniecznie trzeba zobaczyć ciekawe miejsca.Wydaje mi się,że wersja pobyt+ objazd jest najlepsza.Polecałabym jeszcze miasto Konya w drodze z południa do Kapadocji.Droga prowadzi przez bezkresne stepy Anatolii.W mieście jest mauzoleum założyciela zakonu tańczących derwiszy Mevlany, ładny meczet , a w muzeum, wśród różnych eksponatów można zobaczyć relikwie typu ,,włos z brody Mahometa".To już prawdziwa Turcja trochę inna niż w śródziemnomorskich kurortach.Tam Muezin wzywający do modlitwy z minaretu to nie głos z odtwarzacza, ale żywy człowiek.
Co do Pammukale, to kiedyś było piękne, ale Turcy wybudowali hotele na szczycie bawełnianej góry i doprowadzili do tego,że źródła wapienne zanikły.Kiedy tam byłam hotele były już wyburzone (został betonowy plac na szczycie góry), a głównym kanałem płynęła ,,zwykła woda". Ta w zagłębieniach jeszcze miała piękny szmaragdowy kolor. Teraz na zdjęciach u Agnieszki z tego roku i innych travelmaniaków widzę,że wody w tych misach już prawie nie ma, albo jest szara.Urok Pammukale pewnie straciliśmy na zawsze.

piea
2010-10-15


Niestety Stambuł jest za daleko żeby dojechac tam z kurortów położonych nad m. śródziemnym czy egejskim. Ja Turcje zachodnią (Stambuł-Ankara-Kapadocja-Konya-Pammukale-marmaris-Efez, Pergamon) objechałam będąc na morderczej- (3,5 tys km), ale bardzo ciekawej objazdówce i sporo opisanych w powyższym artykule atrakcji miałam przyjemność poznac będąc w Oludeniz. Wycieczki sa super, no ,może poza wspomnianym tu Pammukale- mnie to miejsce bardzo rozczarowało- taki kit dla turystów....znacznie lepiej wygladaja na zdjęciach a o Basenie Kleopatry nie chcę się nawet wypowiadać... to jakaś farsa! Generalnie Turcja przepiękna i warto zdecydowac się na objazdówkę, aby choc trochę "liznąc" atrakcji tego kraju.

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: