Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Wakacje na półwyspie Istria - czy warto?

Wakacje na półwyspie Istria - czy warto?

Istria to największy półwysep Adriatyku i choć kojarzona jest głównie z Chorwacją, niewielka jej część przypada Słowenii. Po niezwykle popularnej wśród turystów Dalmacji, to właśnie Istria jest częstym celem odwiedzin zagranicznych turystów. Czy rzeczywiście warto wybrać wakacje na Istrii, którą miejscowość wybrać i co zwiedzić?
 

Na półwyspie zaskoczy nas dużo zieleni i łagodny klimat oraz nieco inne krajobrazy niż w całej reszcie kraju. Nie brakuje imponujących starożytnych miast takich jak Pula oraz z drugiej strony spokojnych, uroczych miasteczek położonych na zielonych pagórkach wnętrza półwyspu. Okolice te przypominają pobliskie północne Włochy, które zresztą zawsze miały silny wpływ na tę część Chorwacji: przez pewien czas Istria była nawet częścią Włoch, zanim po wojnie przyłączono ją do Jugosławii. Historia ta pozostawiła swoje ślady do dzisiejszego dnia, gdyż wielu mieszkańców swobodnie posługuje się językiem włoskim i to właśnie Włosi są najliczniejszą grupą turystów na Istrii. A sami mieszkańcy posiadają silne poczucie tożsamości regionalnej i dlatego powstała też oficjalna narodowość „istryjska”, którą deklaruje spora część mieszkańców półwyspu.

Istria słynie w świecie z uprawy winorośli i oliwek, a także posiadania jednego z sześciu najpiękniejszych miast nadmorskich świata - Rovinj (według serwisu internetowego Wild Junket).

Pula - stolica Istrii
Zwiedzanie Istrii warto zacząć od Puli, jej największego miasta i zabytkowej stolicy. Znakiem rozpoznawczym miasta są pozostałości amfiteatru z początków naszej ery, gdzie w czasach rzymskich odbywały się walki gladiatorów, a potem została placem targowym. W dzisiejszych czasach poza tym, że jest niezwykle okazałą budowlą, której nie sposób pominąć w zwiedzaniu okolicy, jest też miejscem wielu wydarzeń kulturalnych - przedstawień teatralnych, koncertów, siedzibą festiwali filmowych, jak i Festiwalu Operowego. Pula to także imponujące zabytkowe kościoły, pełne kawiarenek Forum oraz Porta Herculae - Brama Herkulesa z I w.p.n.e. z podobizną dawnego patrona miasta - Herkulesa. To tylko kilka sztandarowych zabytków Puli. Co ciekawe, w mieście tym można też znaleźć atrakcyjne miejsca do plażowania, a nawet plażę dla nudystów w okolicy Kažela. Najpiękniejsze plaże posiada jednak oddalony kilkanaście kilometrów od Puli Przylądek Kamenjak - najbardziej na południe wysunięta część Istrii.

Znane kurorty wakacyjne
Poszukując kurortu wypoczynkowego na półwyspie, warto udać się do chyba najpiękniejszego miasteczka półwyspu - Rovinja, którego urodę doceniają największe zagraniczne portale turystyczne. To spokojna, śliczna miejscowość, której krajobrazy nie pozostawią nikogo obojętnym. Rovinj słynie też z uprawy winorośli i produkcji popularnego wina malvazija. Wśród zabytków warto zwrócić uwagę na najwyższą wieżę regionu - dzwonnicę przy Katedrze św. Eufemii. Warto się na nią wspiąć, by móc delektować się niesamowitym widokiem na półwysep. Miłośników plażowania zachwycą pobliskie, zielone wysepki Sveta Katarina i Crveni otok.

Rovinj w Chorwacji na półwyspie Istria, fot.wikimedia.org/Paul 14, licencja GFDL

Niedaleko Rovinja znajduje się kolejny bardzo popularny kurort regionu - Poreč. Jednak w przeciwieństwie do spokojnego Rovinja, miasto to jest w lecie głośne i wyjątkowo zatłoczone. Ten fakt nie dziwi, gdyż Poreč znajduje się na pięknym, pagórkowatym terenie pełnym winnic, gajów oliwnych i ścieżek rowerowych nad brzegiem morza. Wśród kilku znaczących zabytków miasta wyróżnia się Bazilika Eufrasiana - Bazylika św. Eufrazjusza wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To unikalny obiekt z czasów bizantyjskich, z którego szczytu rozpościera się piękna panorama okolicy. Podobnie jak w przypadku innych miejscowości na Istrii, najciekawsze plaże znajdują się w niedalekiej okolicy miasteczka - porośniętej piniami wysepce Sveti Nikola.

Kolejną turystyczną miejscowością regionu jest Umag, znany z międzynarodowego centrum tenisowego na osiedlu Stella Maris. Umag, jak i kilka innych niewielkich miejscowości to kurorty słynące ze wspaniałych plaż, często posiadających Niebieską Flagę, czyli międzynarodowe odznaczenie świadczące o czystości morza, plaży i wysokiej jakości infrastruktury turystycznej. Znajdują się tutaj także plaże dla naturystów, które łatwo zlokalizować szukając symbolu, którym są oznaczane - FKK.

Wśród małych miejscowości turystycznych warto odwiedzić pełen uroku Vrsar, znany jako miasto artystów i wspomniany w „Pamiętnikach” Giacomo Casanovy, który podobno dwukrotnie odwiedził miasteczko. Vrsar popularny jest przede wszystkim wśród rzeźbiarzy, którzy co roku zbierają się w kamieniołomie Montraker podczas wydarzenia jakim jest szkółka rzeźbiarstwa. W okolicach miejscowości również nie brakuje rzeźbiarskich atrakcji - Park Rzeźb (Park skulptura) znanego na świecie rzeźbiarza Dušana Džamonji.

Najmniejsze miasto świata i inne ciekawostki
Na Istrii nie brakuje też ciekawostek, takich jak najmniejsze miasto świata - Hum. Różne źródła nie są zgodne co do dokładnej liczby mieszkańców, jednak zamyka się ona w kilkunastu osobach... Miasto w dawnych dziejach było kilka razy spalone, ale też odbudowane. Obecnie turystów przyciąga tam Aleja Glagoljašy, znana restauracja (konoba) i ... szansa na absolutny spokój i samotne zwiedzanie. Z kolei niedaleko Poreča znajduje się bardzo popularna i w sezonie oblegana przez turystów Jaskinia Baredine i obecny jedynie na Bałkanach przedstawiciel tutejszej fauny - tzw. čovječa ribica, z której słynie też słoweńska jaskinia Postojnska Jama. Miłośnicy historii powinni odwiedzić okolicę Vrsaru, gdzie znajdują się pozostałości osady Dvigrad, założonej niegdyś przez Ilirów i do dziś zachowanej tam dawnej zabudowy i murów obronnych, dzięki czemu można łatwo wyobrazić sobie, jak wyglądały dawne grody.

Półwysep Istria to przede wszystkim idylliczne krajobrazy zielonych pagórków, winnic i gajów oliwnych. To region spokojniejszy niż Dalmacja, ale podobnie jak ona bogaty w piękne plaże. Istria szczególnie spodoba się osobom stroniącym od hucznych kurortów oraz ceniących piękno nietkniętej przyrody. Warto rozkoszować się smakiem tutejszego wina, jak i oliwy z oliwek, ponieważ właśnie tutaj produkuje się najlepszą oliwę w Chorwacji. Oliwę, jak i równie wyjątkową w smaku rakiję można kupić u przydrożnych sprzedawców - taka smakuje najlepiej.

Istrię z pewnością warto wybrać na cel wakacyjnych wojaży - większość, którzy choć raz ją odwiedzili, zrobi to ponownie. Jedynym minusem są tutaj ceny, które w sezonie osiągają najwyższą wartość w kraju, przebijając nawet dalmackie kurorty.

/ osw, fot.wikimedia.org/Orlovic, licencja CC BY-SA 3.0 /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA