Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Plaże w Chorwacji

Plaże w Chorwacji

Plaże w Chorwacji są bardzo zróżnicowane, przeważają te kamieniste, żwirowe i w mniejszości piaszczyste. Chorwackie wybrzeże oferuje prawie 6 tyś kilometrów wybrzeża, z których nawet najbardziej wymagający plażowicz wybierze coś dla siebie. Zobaczmy jakie plaże i gdzie, możemy znaleźć w Chorwacji.
 

Bogactwo różnorodności
Szerokie i piaszczyste plaże nad Bałtykiem są głęboko zakorzenione w polskiej wizji udanych wakacji. Chorwackie wybrzeże proponuje jednak coś zupełnie innego. Mała Chorwacja nie ma miejsca na szerokie równiny oddzielające góry od morza. Tutaj jedno łączy się z drugim. Siła morza ściera się z twardością skał dając niespotykane w polskiej rzeczywistości efekty.

Zdecydowana większość chorwackich plaż to plaże kamieniste, względnie składające się z grubego żwirku. Często też można spotkać plaże wybetonowane dla wygody turystów. Te najczęściej występują w miejscach, gdzie bezpośrednio po wejściu do wody jest już głęboko. Chorwackie wybrzeże to w większości pochłonięte przez morze Adriatyckie góry, których szczyty wystają ponad powierzchnię wody w postaci wysp. Plaże piaszczyste to raczej rzadkość, ale można znaleźć również takie.

Wybór jak zawsze należy tyko i wyłącznie do samego turysty. Warto jednak zwrócić uwagę, że plaże kamieniste nieodłącznie wiążą się z bardzo czysta wodą i bogatym życiem morskim, które upodobało sobie kamieniste podłoże. Plaże piaszczyste natomiast zazwyczaj otoczone są mniej przejrzystą wodą. Jedną wspólna zasadą jest natomiast konieczność używania obuwia ochronnego. Powodem urazów mogą być nie tylko ostre kamienie, ale także jeżowce, lubiące chorwackie wody.

Plaże na półwyspie Istria
Największy półwysep Chorwacji, znany z produkcji wina, cieszy się duża popularnością wśród Polaków. Szczególnie polecane są tutaj plaże pobliżu miejscowości Rabac. Szerokie, żwirowo-kamieniste zejścia do wody zapewniają bezpieczeństwo i komfort wypoczynku. Plaże Maslina i Grinadella przyciągają głównie rodziny z dziećmi, a także amatorów sportów wodnych.

Innym znanym ośrodkiem wypoczynkowym na Istrii jest Rovinj, a szczególnie warta polecenia jest wyspa Crveni Otok z jego południowymi plażami w małych, urokliwych zatoczkach otoczonych lasem iglastym. Znajduje się tu również plaża zarezerwowana dla naturystów.

Jedna z niewielkich plaż w pobliżu miejscowości PulaDobrze zagospodarowane i oferujące sporą ilość atrakcji są plaże w pobliżu Puli. Plaża w Valkane ma nawet wydzieloną część z urządzeniami dla osób niepełnosprawnych. Kolejnymi plażami wyróżnionymi znakiem jakości jakim jest tzw. Niebieska Flaga są: kamienista Brioni i Histria. Zaledwie 7 km od Puli znajduje się kilometrowa plaża Medulin, wyjątkowa w tej okolicy, ponieważ pokryta piaskiem.

Południowe wybrzeże półwyspu to aż 30 km pas chronionego krajobrazu pod nazwą Park Kamenjak. Natura wydaje się tutaj nietknięta, a morze jest bardzo czyste. W prawdzie plaże składają się głównie z różnej wielkości kamieni to można znaleźć piaskowe elementy.

Plaże w rejonie Kwarneru
Wybrzeże Kwarneru poza kamienistymi i betonowanymi miejscami kąpieli słonecznych proponuje również kilka plaż piaszczystych, które leżą na tzw. Riwierze Crikvenica. Również na wyspach Kwarnerskich nietrudno o piaszczysty zakątek. Chyba najpopularniejszym jest Rajska Plaża na wyspie Rab.

Innym pięknym, wyspiarskim zakątkiem jest Baška na wyspie Krk położona w spokojnej zatoce wśród fantastycznej, śródziemnomorskiej przyrody. Długa żwirkowa plaża to raj dla leniuchów uciekających przed gwarem wielkich ośrodków.

Plaża Zrce na wyspie PagJednym z najpiękniejszych plażowych rejonów Kwarneru jest wyspa Pag, ze względu na krajobrazy, zwana księżycową. Północno-wschodnia część wyspy oferuje plażowiczom relaks na kamienistej Zrce nieopodal miasteczka Novalja. Jest uznawana za bardzo bezpieczną, nie tylko ze względu na czujną opiekę ratowników, ale również specjalnie wyznaczoną, płytką strefę dla nieumiejących pływać. Dodatkową atrakcją jest tutaj bar, w którym można raczyć się drinkiem lub przekąską siedząc na krześle zanurzonym w basenie. Jest to miejsce typowo rozrywkowe i okupowane przez młodych ludzi spragnionych szalonej zabawy do białego rana. Rodziny z dziećmi i osoby starsze mogą czuć się tutaj niekomfortowo ze względu na głośną muzykę i zachowanie młodzieży.

Plaże w Dalmacji
Chyba najbardziej rozpoznawalną i charakterystyczną chorwacką plażą jest Bol na wyspie Brač. Ma ona bardzo charakterystyczny kształt wydłużonego trójkąta zakończonego cypelkiem. Jasny kolor piasku zawdzięcza białemu kamieniowi, który jest dumą wyspy. Plaża Bol jest znaną na całym świecie mekką surferów.

Z kolei osobom ceniącym sobie spokój i ciszę polecić można rejon między dwoma dużymi ośrodkami czyli Makarską i Splitem. Lokova Rogoznica jest oazą spokoju dla poszukujących wyciszenia. Tutejsza kamienista plaża Artina oferuje zarówno dobrze nasłonecznione miejsca jak i orzeźwiający cień drzew piniowych. Plaża jest długa i komfortowa dla osób nieumiejących pływać oraz rodzin z małymi dziećmi, ponieważ zejście do wody jest łagodne, przez kilkanaście metrów woda sięga jedyni do kolan.

Bardzo popularna w rejonie dalmatyńskim jest wyspa Korcula uważana za miejsce narodzin Marko Polo. Pupnatcka Luka to bardzo romantyczne miejsce, gdzie niemal dzikie zatoczki zapewniają prywatność i spokój cieszenia się słońcem na ciepłych kamykach. w pobliżu miasta Lumbarda znajduje się duża zatoka osłaniająca plażę od wiatrów.

Plaża Copacabana w DubrownikuTuryści, którzy zdecydują się na pobyt w rejonie Perły Adriatyku - miasta Dubrownik, urlop spędzą na plażach piaszczystych, które dotykają samych murów niezdobytego miasta. Trzeba jednak nastawić się psychicznie na tłumne towarzystwo podczas kąpieli tak słonecznych jak i morskich.

Plaże nudystów/naturystów
W rejonie dalmatyńskim można znaleźć również wiele plaż dla amatorów nudyzmu. Jedna z nich znajduje się w archipelagu Korculi na wyspie Badija. Jest ona plażą typowo kamienistą, co tylko dodaje jej naturalnego klimatu. Kolejną plażę, gdzie nie obowiązują kostiumy kąpielowe można znaleźć w zatoce Sabusa na wyspie Ugljan, w pobliżu Zadaru. Plaża jest mieszanką kamieni i piasku. Również dla osób zmęczonych oficjalnym strojem koniecznym do odwiedzenia religijnych zabytków Dubrownika istnieje opcja relaksu bez ubrania. Zaledwie 12 km na południe od miasta znajduje się osłonięta skałami, niemal prywatna, kamienista plaża, na której można w pełni oddać się działaniu słońca.

Kolejną przepiękną plażą dla naturystów jest położona na wsypie Hwar skalna Glavica. Schodkowe ułożenie skał sprawia, że na plaży powstaje coś na kształt małych parceli, które świetnie chronią prywatność osób które niekoniecznie chcą być obserwowane przez innych. Plaża jest całkowicie dzika - bez infrastruktury i specjalnie przygotowanego zejścia do wody.

/ akl, fot. wikimedia.org /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA