Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Plaże dla rodzin z dziećmi w Chorwacji

Plaże dla rodzin z dziećmi w Chorwacji

Chorwacja jest nieprzerwanie jednym z najatrakcyjniejszych i najbardziej pożądanych kierunków letniego wypoczynku, między innymi dzięki swoim pięknym plażom o unikalnym krajobrazie. Rzadko bowiem zdarza się, aby plażowaniu towarzyszył widok gór zdających się niemalże wychodzić z morza. Plaże w tym kraju są dosyć zróżnicowane, a ponieważ Chorwacja często jest celem rodzinnych wakacji, przeanalizujemy tutaj plaże poszczególnych regionów, które najbardziej odpowiadają potrzebom rodzin z dziećmi.
 

Plaże w Chorwacji - ogólna charakterystyka
To, co może zaskoczyć turystów zwłaszcza z Polski, to różnorodność tamtejszych plaż. Polaków przyzwyczajonych do szerokich bałtyckich plaż wypełnionych drobnym jasnym piaskiem może zdziwić fakt, że w Chorwacji podobne plaże występują bardzo rzadko i tamtejsze piaszczyste plaże oznaczają w naszym rozumieniu raczej drobny żwirek. W większości natomiast występują plaże żwirowe i kamieniste, często z wybudowanym betonowym zejściem do morza. Rzadko też tamtejsze plaże osiągają długość i szerokość plaż nad Bałtykiem, za to niewątpliwą rekompensatą jest łagodny klimat i niemal stuprocentowa pewność, że lato nad Adriatykiem nie będzie zepsute ani jednym deszczowym dniem. Bardzo urodziwa jest też śródziemnomorska roślinność i wspomniany wcześniej niezwykły krajobraz. Odwiedzając chorwackie plaże warto zwracać uwagę na symbol Niebieskiej Flagi (Plava zastava) - międzynarodowego oznaczenia potwierdzającego czystość morza i plaży, a także najwyższy standard usług plażowych.

Plaże kurortów dalmackich
Zaczniemy od Dalmacji Północnej i jej największego miasta - Zadaru. Miasto to warto zwiedzić, jednak na rodzinne plażowanie lepiej wybrać raczej mniejszy okoliczny kurort. Tym jednak, którzy zdecydują się odwiedzić zadarskie plaże, można polecić plażę Kolovare - otoczoną lasem, który przynosi ulgę w czasie upalnych dni. Warte polecenia są plaże w Biogradzie na Moru, zwłaszcza Dražica - żwirkowa, posiadająca bezpłatny basen z morską wodą i zjeżdżalnię, a także mnóstwo programów animacyjnych dla dzieci. Plaża Soline posiada łagodne zejście do morza, co sprzyja bezpieczeństwu najmłodszych i otoczona jest lasem, dzięki czemu nie doskwiera upał. Sławę jednej z najpiękniejszych chorwackich plaż zyskała Crvena Luka - piaszczysta z możliwością uprawiania wielu sportów wodnych. Rodzinom z małymi dziećmi szczególnie godne polecenia są plaże niewielkiego kurortu Pakoštane - piaszczysta plaża Bužakovina z długą płycizną oraz również piaszczysta Punta, otoczona sosnowym lasem. Warta uwagi jest też plaża Ninska laguna zlokalizowana w małej miejscowości Nin - piaszczysta, z płycizną i leczniczym błotem.

Jadąc dalej, w kierunku Dalmacji Środkowej, dojeżdżamy do głównego miasta regionu - Szybenika. W jego pobliżu, około 6 km od miasta, warto odwiedzić piaszczystą plażę Solaris kompleksu Beach resort - uznaną za jedną z najpiękniejszych adriatyckich plaż, a dla rodzin idealna z powodu wielu oferowanych atrakcji, takich jak aquapark oraz sporty wodne. Dla pragnących ciszy i spokoju doskonałe będą plaże w małej miejscowości Rogoznica - żwirkowe i betonowe, często ukryte w małych zacisznych zatokach.

W Dalmacji Południowej, regionie Splitu, znajduje się wiele bardzo popularnych kurortów plażowych. W odległości około 50 km od Splitu, w niewielkiej miejscowości Riwiery Makarskiej - Brela zasłynęła plaża Punta Rata, okrzyknięta w 2003 roku przez miesięcznik Forbes plażą numer 1 w Europie. To plaża żwirkowa, ale uwaga - z piaszczystym dnem i otoczona lasem. Oferuje aktywne spędzanie wolnego czasu - posiada boiska do gry w piłkę, siatkówkę oraz tenisa, a także kawiarnie i restauracje. Doskonałe warunki do wypoczynku rodzin nawet z małymi dziećmi znajdują się na plażach w kurorcie Omiš. Tutaj woda, nawet daleko od brzegu osiąga niewielką głębokość, np. długa na 1 km Velika plaža, dobra też do uprawiania windsurfingu. Wyjątkowo ładne plaże znajdują się także w miejscowości Baška Voda, z dużą ofertą animacji dla dzieci. Zniechęcające może być jedynie bardzo duże zatłoczenie plaż w trakcie sezonu turystycznego. Przebywając w okolicy, warto odwiedzić mały kurort Tučepi, niezwykle popularny ze względu na czterokilometrową, najpiękniejszą plażę Riwiery Makarskiej.

Plaże półwyspu Istria
Kierując się na najbardziej wysunięty na zachód zakątek Chorwacji, znajdziemy się na pięknej, zielonej Istrii, która zaraz po Dalmacji jest najczęstszym celem turystycznym w tym kraju. W tutejszych miejscowościach warto wyróżnić plażę przy hotelu Maestral w Novigradzie, gdyż w jej okolicy znajduje się basen i aquapark dla dzieci oraz piękne plaże w miejscowości Fažana - plażę Kampa Pineta z bogatą ofertą sportową: koszykówką, siatkówką plażową, rowerkami, nartami wodnymi, kręglami, mini golfem, tenisem stołowym oraz trampoliną oraz plażę Dječje igralište (sama nazwa oznacza plac zabaw dla dzieci), przystosowaąa także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kolejną polecaną ze względu na plaże miejscowością na Istrii jest Medulin, znany z ładnej linii brzegowej i plaż Bijeca - piaszczystej, z dużą ofertą gastronomiczną oraz Pomer z szeroką ofertą animacji plażowych.

Plaże w Zatoce Kvarnerskiej
Kvarner to idealne miejsce dla rodzin spragnionych spokoju. Znajdą tutaj piękne plaże i trochę ustronności w porównaniu z zatłoczonymi dalmackimi kurortami czy nawet miejscowościami na Istrii. Choć tutejsze miejscowości są najbardziej popularne wśród osób starszych ze względu na klimat, spokój i wiele ośrodków sanatoryjnych, spełnią też oczekiwania rodzinnego wypoczynku z dziećmi. Na uwagę zasługuje plaża miejska w Crikvenicy, w pobliżu hotelu Esplanade. Plaża ta jest piaszczysta, oferuje wiele atrakcji dla dzieci, sporty wodne i obiekty gastronomiczne. Dzieciom polecana jest szczególnie jej część - Crni molo, gdzie zejście do morza jest wyjątkowo łagodne. W drugim najbardziej znanym kurorcie na Kvarnerze - Opatiji, na plaży Tomaševac jest specjalnie dla dzieci przygotowana część plaży. Na letni wypoczynek rzadko wybieramy największe miasto tego regionu - Rijekę, choć i tam znajdzie się kilka wartych uwagi plaż. Na przykład plaża Glavanovo - spokojna, odpowiednia dla rodzin z dziećmi i osób starszych. Zejście do morza jest tu płytkie, a także występuje dużo zieleni, w której można schronić się przed upałem.

/ osw, fot.photoxpress.com/N. Pavisic /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA