Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Piaszczyste plaże w Chorwacji

Piaszczyste plaże w Chorwacji

Gdzie są piaszczyste plaże w Chorwacji? Adriatyckie wybrzeże budzi wiele dobrych skojarzeń, ale raczej nie jest utożsamiane z wielbionymi piaszczystymi plażami - bardziej ze żwirowymi, kamienistymi i betonowymi. Piaszczyste plaże w Chorwacji jednak istnieją – podpowiadamy, gdzie je znaleźć.
 

Góry nad wodą, góry w wodzie
Kamienisty, względnie żwirkowy charakter chorwackich plaż wynika z faktu, że cały pas wybrzeża to góry, częściowo zatopione, częściowo wznoszące się wysoko ponad poziom morza. Niszcząca działalność fal, mimo ogromnej siły jaką dysponuje, nie jest w stanie zetrzeć w piaskowy pył stosunkowo niedawno pochłoniętych przez wodę skał. Kruszy je tylko na mniejsze lub większe kamienie. Te całkiem drobne nazywane są żwirem. Tylko miejsca, gdzie skały są wyjątkowo miękkie i podatne na działalność fal, lub gdzie pracują one wyjątkowo mocno, mogą poszczycić się piaszczystymi plażami. Jednak nawet pozornie piaszczysta plaża może ukrywać spore i ostre kamienie w miejscu wejścia do wody i pod jej powierzchnią. Ma to swoje plusy, ponieważ kamieniste podłoże sprzyja rozwojowi podwodnej fauny i flory. Niestety wśród niej występują często jeżowce, więc za każdym razem powinno się używać ochronnego obuwia. Przy wyborze odpowiedniej plaży może pomóc międzynarodowy znak jakości nadawany plażom wyjątkowych walorach, jakim jest tzw. Niebieska Flaga.

Półwysep Istria
Na południe od jednego z głównych miast półwyspu, którym jest Vrsar natura utworzyła piaszczystą plażę Koversada, a przedsiębiorczy Chorwacji zbudowali przy niej infrastrukturę kempingową. Plaża ma aż 5 km długości, główną część stanowi piasek, pozostałe są drobno kamieniste i żwirkowe. Niektóre odcinki upodobali sobie naturyści.

Innym bardzo chętnie odwiedzanym istraińskim miastem jest Medulin koło Puli i jego ponad kilometrowa plaża Bijeca. To świetny wybór dla osób ceniących sobie wygodne zejście do wody lub mających problemy z pływaniem. Plaża jest w pełni zagospodarowana, oferuje punkty gastronomiczne oraz wodne atrakcje.

Rejon Kwarneru
Ten rejon ma do zaproponowania kilka plaż piaszczystych, które leżą na tzw. Riwierze Crikvenica. Przykładem jest położona w okolicach Vrbnika piaszczysta plaża św. Marka. Uroku dodają jej skały rozrzucone wokół i przy wejściu do wody. Jednak prawdziwe piaszczyste perełki można znaleźć na wyspach. W zatoce Kilimo na wyspie Krk usytuowana jest niewielka, ale bardzo malownicza plaża ocieniona w naturalny sposób przez sosnowe lasy. Wyspa Rab natomiast znana jest z popularnej Plaży Rajskiej. Jest tutaj dosyć tłoczno, ale plaża ciągnie się aż na 2 km, a turystów przyciąga drobny piasek i przyjemny sosnowy chłód. Również osoby niepełnosprawne mogą z niej bezpiecznie korzystać.

Dalmacja
Chyba najbardziej rozpoznawalną i charakterystyczną chorwacką plażą jest Bol na wyspie Brač. Ma ona bardzo charakterystyczny kształt wydłużonego trójkąta zakończonego cypelkiem. Jasny kolor piasku zawdzięcza białemu kamieniowi, który jest dumą wyspy. Plaża Bol jest znaną na całym świecie mekką surferów.

Połączenie widoku na turkusowe, otwarte morze i białego, gorącego piasku można znaleźć na wyspie Dugi Otok na południe od miejscowości Soline. Również w tym regionie, na wyspie Murter znajduje się popularna wśród młodych imprezowiczów, także piaszczysta plaża Slanica. W sezonie letnim odbywa się tutaj wiele imprez, a okolica praktycznie nigdy całkowicie nie milknie. Wyspa jest łatwo dostępna, ponieważ posiada połączenie ze stałym lądem za pomocą mostu.

Na wyspie Korczula w pobliżu miasta Lumbarda znajduje się duża zatoka osłaniająca plażę od wiatrów. Z piaskowego wybrzeża widać tutaj otwarte może i malownicza wyspę Lastovo.

Piaszczyste plaże są również jedną z atrakcji Perły Adriatyku, czyli samego miasta Dubrownik. Zazwyczaj panuje na nich duży ruch, ale już o kilka kilometrów w dowolną stronę można znaleźć plaże prawie zupełnie dzikie.

/ akl /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA