Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Tunezja - praktyczne informacje.

Tunezja - praktyczne informacje.

Tunezja - kraj Afryki Północnej rozciągający się pomiędzy Morzem Śródziemnym, a Pustynią Sahara.
 

Należy do krajów Maghrebu, co w języku arabskim znaczy miejsce „zachodu słońca”, do którego zalicza się też Maroko, Libię, Algierię. W Tunezji 98% mieszkańców stanowią muzułmanie, pozostała część to chrześcijanie i żydzi.. Jest krajem dwujęzycznym, gdzie mówi się po arabsku i francusku, ale w szkołach naucza się też języka angielskiego i niemieckiego.

Często Tunezja kojarzy się tylko z wypoczynkiem na piaszczystych plażach , błękitem kryształowej wody i słoneczną pogodą. Jest to jednak piękny kraj pełen zarówno starożytnych, jak i islamskich zabytków.
Tunezja to także ekscytująca przyroda, obfitująca w ciekawe, niekiedy wręcz niespotykane gatunki flory i fauny, to oazy, stepy i piaski Sahary. To tutaj można poznać wyśmienitą kuchnię, łączącą wpływy śródziemnomorskie, tureckie i francuskie oraz niesamowity koloryt obyczajów arabskich.

Warunki wyjazdowe
W celu wyjazdu do Tunezji potrzebny jest paszport z wizą pobytową na okres do trzech miesięcy.
W przypadku, w którym kupimy wczasy w Tunezji w biurze podróży, wiza nie będzie wymagana. Szczepienia nie są konieczne. Turyści wyjeżdżający z biurem podróży muszą na lotnisku w Tunezji wypełnić obowiązkowo kartę przekroczenia granicy.

Waluta
Waluta obowiązującą w Tunezji jest dinar tunezyjski (DT). 1 dinar dzieli się na 1000 milimów.
W obiegu są monety o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 500 milimów (miedziane) i 0,500, 1 i 5 TD (srebrne) oraz banknoty; 5, 10, 20, 30 TD.
Do Tunezji można wywozić wszystkie waluty wymienialne. Wymiana środków dewizowych możliwa jest w bankach, hotelach i biurach wymiany po kursie urzędowym. Przywożenie i wywożenie DT jest zabronione.
Kurs w styczniu 2009: 1 USD= 1,42DT.
Warto mieć przy sobie drobne, bo zazwyczaj cenę zaokrągla się do 1 DT i nie wydaje reszty. Polska waluta nie jest wymienialna, więc należy mieć ze sobą euro lub dolary. Master Card, American Ekspres, Visa, Diners Club są powszechnie akceptowane.

Zakupy i ceny w Tunezji są porównywalne z obowiązującymi w Polsce. Jedzenie jest tanie i smaczne.
W Tunezji można kupować na targach, gdzie obowiązują ceny umowne. Targowanie stanowi niezbędną część handlu. Turyści, którym nie odpowiada ten sposób robienia zakupów, mogą udać się do supermarketów ze stałymi cenami.
Do typowych pamiątek z Tunezji należą:

 • wyroby z metalu (tace, dzbanki),
 • ręcznie tkane kilimy i dywany,
 • piękne przedmioty z drzewa oliwkowego,
 • ceramiczne bębenki zwane darabukami,
 • wyroby ze skóry,
 • przyprawy korzenne,
 • pluszowe wielbłądy,
 • biżuteria,
 • daktyle,
 • róże pustyni.

Komunikacja
Chcąc samodzielnie podróżować po Tunezji, można skorzystać ze środków transportu publicznego. Sieć kolejowa nie jest zbytnio rozwinięta, ale rekompensują to kursujące z dużą częstotliwością autobusy.
Dalsze trasy, zwłaszcza pomiędzy większymi miastami, obsługują duże taksówki tzw. louages. są one przystosowane do przewozu 5-6 pasażerów. Wyjeżdżają one w trasę tylko z kompletem pasażerów. Kursują po ściśle określonych trasach i są najszybszym środkiem transportu na dłuższych trasach.
Podróżowanie taksówką tez jest dość tanie - zwykłe taksówki są koloru żółtego i jeżdżą wyłącznie w granicach gminy. W taksówkach zamieszczone są liczniki. Taryfa nocna jednak obowiązuje już od 21.00 do 5.00 i jest o 50% wyższa.

Fotografowanie
Zabronione jest fotografowanie budynków urzędów typu policja, wojsko, pałac prezydencki, placówki dyplomatyczne, urzędy pocztowe. Rygorystyczna tradycja muzułmańska zabrania również robienia zdjęć ludziom. Przed wykonaniem zdjęć daną osobę należy zapytać o zgodę, a w przypadku odmowy nie okazywać zbytniej natarczywości. Fotografowanie niektórych miejsc jest odpłatne:

 • aparat fotograficzny 1 DT,
 • kamera 2 DT.

Zdrowie
W Tunezji nie należy jeść ostrych lub ciężkostrawnych potraw. Warunki higieniczne w tym kraju są dość dobre, jednakże nie należy pić wody z kranu, myc owoców w wodzie z hydrantów lub na ulicy. W razie problemów z trawieniem, powinno się pić duże ilości wody mineralnej. Największym niebezpieczeństwem dla zdrowia jest duże promieniowanie słoneczne w okresie letnim.
Należy więc: używać skutecznych kremów przeciwsłonecznych, zwłaszcza u dzieci, nosić nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne, unikać słońca w godzinach: 11.00 - 15.00

Chociaż Tunezja jest krajem przyjaznym turystom i chyba najbardziej „europejskim” spośród państw islamskich, to trzeba pamiętać, że należy do innego kręgu kulturowego ( którego nie należy oceniać z europejskiego punktu widzenia) oraz iż panują w niej inne niż w Polsce zwyczaje.

/ AZ /

Komentarze:


anet_zb
2009-03-13


Dziękujemy za miły komentarz. Masz rację kierowcy w Tunezji rzeczywiście bywają nieprzewidywalni. Najlepiej zawsze szczegóły omówić przed wsiadaniem do taksówki. Trzeba też zwracać uwagę, czy w taksówkach są taksometry bo ogólnie powinny być, ale z tym różnie bywało - szczególnie w Tunisie.

asnieszka
2009-03-13


dziękujemy za bardzo dokładny opis.. chyba wyczerpaliscie temat całkowicie!! ciekawy poradnik, brawo!!
ja bym tylko dołożyła ostrzezenie.. że kierowcy tych taksówek są naprawdę nieprzewidywalni ;)

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: