Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Jaką walutę zabrać do Tunezji?

Jaką walutę zabrać do Tunezji?

Walutą w Tunezji jest dinar tunezyjski. Podpowiadamy jaką walutę zabrać ze sobą jadąc na wakacje do Tunezji? Co roku do Tunezji ściągają dziesiątki tysięcy spragnionych słońca i relaksu Polaków. Wielu z nich przed wyjazdem zastanawia się jaką walutę warto zabrać na urlop i gdzie warto wymieniać dewizy, by nie stracić. Postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości!
 

Banknot o nominale 5 dinarówZ Dinarem w kieszeni
Jednostką monetarną Tunezji jest Dinar, który dzieli się na 1000 Milimów. W obiegu występują monety: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500-milimowe oraz 1 i 5-dnarowe. Banknoty mają zaś następujące nominały: 5, 10, 20, 30, 50 Dinarów. Co ciekawe, nie od razu na rynek trafiły wszystkie wymienione banknoty. W 1960 r. wprowadzono te o wartości 10 Dinarów, w 1997 r. 20-dinarowe, a w 2009 r. 50-dinarowe. W międzyczasie zakończono emisję monet 500-milimowych i 1-dinarowych. Tym samym dzisiaj w obiegu znajdują się monety zarówno paroletnie, jak i leciwe „pięćdziesięciolatki”.

Banknot o nominale 10 dinarówTunezyjska waluta jest niewymienialna poza granicami kraju, dlatego mając „nadwyżkę” Dinarów należy zamienić ją na Euro lub Dolary jeszcze podczas urlopu. Żaden z kantorów w innych krajach nie wymienia Tunezyjskich pieniędzy. Co więcej, aby zamienić Dinary na inne waluty należy mieć przy sobie pokwitowanie wystawione w kantorze, z którego korzystaliśmy. Dodatkowo, należy pamiętać, że wracając z Tunezji na Euro lub Dolary możemy wymienić tylko 1/3 tego, co pierwotnie wymieniliśmy na Dinary. Restrykcyjne przepisy są skrupulatnie wypełniane, co u wielu turystów wywołuje irytację i złość.

Wymieniając pieniądze warto pamiętać, że ceny są tutaj wyjątkowo niskie i nawet prowadząc dość rozrzutny tryb życia istnieje możliwość, że nie wydamy wszystkich Dinarów i będziemy mieć trudności z ich zamianą na światowe waluty. Właśnie dlatego poleca się stopniowe kupowanie miejscowej waluty, a nie jednorazową wymianę.

Masz to jak w banku
Turyści bardzo często korzystają z usług ulicznych handlarzy walutami. Lenistwo i zakrawająca na chorobliwą oszczędność jest bardzo częstym źródłem kłopotów. Rozglądając się w strefach turystycznych za kantorem bądź bankiem, wielu turystów pyta się miejscowych sprzedawców gdzie takowe można znaleźć. Sklepikarze w odpowiedzi najczęściej wznoszą w wymownym geście ręce do nieba i powtarzają, że banki okradają przyjezdnych narzucając wysoki kurs, jednak owi sprzedawcy mają znajomego, który odsprzeda nam walutę w promocyjnej cenie. Tym sposobem turyści nabywają Dinary w niewiele niższej cenie za to bez jakiegokolwiek pokwitowania i potwierdzenia oryginalności banknotów. Tunezyjska policja na ogół staje w obronie turystów oszukanych przez nieuczciwych handlarzy walutą i puszcza posiadających fałszywki wolno, jednak pieniądze są konfiskowane i jak nietrudno się domyśleć - nikt nie zwraca zainwestowanych dewiz. Kupując Dinary od ulicznych sprzedawców musimy liczyć się również z brakiem możliwości późniejszej wymiany w razie nie wydania wszystkich pieniędzy. Lepiej więc dokonać wymiany w sprawdzonym miejscu (np. banku), nie martwiąc się o źródło i ewentualne konsekwencje.

Tunezja w kwestiach waluty i jej wymiany nie różni się od innych krajów - nie trzeba być spostrzegawczym jak Sherlock Holmes i nieufnym niczym św. Tomasz, wystarczy odrobina zdrowego rozsądku, by spędzić wspaniałe wakacje w słonecznym kraju.

/ mkn /

Komentarze:


gmariusz8
2011-11-17


Kiedy bylismy w Tunezji czworka Polakow kupila (bedac lekko na fleku) pieniadze od lebkow pod bazarkiem. Oczywiscie zrobili ich na ladnych pare groszy. Jak sie pokapowali to nawet udalo im sie odnalezc tych "handlowcow"...tamci sie wyparli i po ptokach :) Trzeba uwazac, tak samo w Egipcie :)

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: