Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Co zobaczyć w Side w Turcji?

Co zobaczyć w Side w Turcji?

Zwiedzanie Side w Turcji - porady i mini przewodnik. Side to jedna z najchętniej wybieranych przez turystów miejscowości na Riwierze Tureckiej. To również jedno z niewielu na świecie miejsc, gdzie urlop spędza się nie w pobliżu zabytków klasy „0”, ale sąsiadując z nimi! Sprawdźmy więc co warto zwiedzić w Side?
 

Niezwykle często zdarza się tutaj, że tuż przy hotelach znajdują się doskonale zachowane pamiątki starożytności. Chcąc zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca, potrzebne jest więcej niż dwa tygodnie!

Wczoraj piraci, dziś turyści
Region Side to dzisiaj ogromny turystyczny organizm, który nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat umacnia swoją pozycję, rozbudowując bazę oraz przyciągając miliony turystów. Piękne plaże, wspaniała pogoda oraz niezliczona ilość starożytnych zabytków tworzą atmosferę sielanki i relaksu. A jeszcze parę wieków temu nikt nie spodziewał się, że region może być kiedykolwiek tak spokojny...

Już od VII w. p.n.e. Side było stolicą piratów, którzy łupili statki oraz porywali i sprzedawali na targach niewolników, wszystkich nieszczęśników, którzy wpadli w ich ręce. Na próżno szukać w historii miasta wesołków godnych Jacka Sparrowa, skala procederu oraz drastyczne środki stosowane przez piratów zaskoczyły nawet Rzymian, którzy wkroczyli do miasta. Do dnia dzisiejszego zachowały się raporty dowódców, którzy ze szczegółami opisywali nieludzkie metody stosowane przez „władców mórz”.

Dalsza historia miasta również nie napawała nadzieją na „lepsze jutro”. Najazdy Arabów i plemion anatolijskich, władanie Seldżuków, liczne lokalne wojny oraz częste trzęsienia ziemi sprawiały, że Side nie stanowiło oazy spokoju. Miasto miało jednak sporo szczęścia - zgromadzone w nim zabytki przetrwały próbę czasu i historii, zaś warunki naturalne docenione zostały już na początku XX wieku, kiedy to tutejsze plaże zaroiły się od turystów.

Amfiteatr w SideJak z widokówki
Wizytówką Side, a przy okazji jednym z ulubionych motywów na widokówkach w całej Turcji jest świątynia Appolina. Znajdujący się tuż przy brzegu morza obiekt warto odwiedzić zwłaszcza w czasie zachodu słońca lub wieczorem, gdy jest doskonale podświetlony. Innym sztandarowym zabytkiem Side jest ogromny Amfiteatr. Budując go, Grecy doskonale wykorzystali naturalne ukształtowanie terenu. Dolne rzędy siedzeń są dokładnie dopasowane do nachylenia stoków niewielkiego wzgórza. Za czasów swej świetności był to największy teatr w Pamfilii, mieścił ok. 17 tys. widzów, którzy byli rozlokowani na dwóch poziomach liczących 29 rzędów każdy. Dzięki konstrukcji obiektu, orchestrę można było zalać wodą i organizować widowiska z udziałem floty. Dzisiaj amfiteatr służy głównie zwiedzaniu, wieczorami natomiast wystawiane są tu tandetno-pompatyczne przedstawienia. Jednak przy odrobinie wyobraźni, można poczuć się niczym starożytny Grek obserwujący znakomitą tragedię.

Great Gate - zabytkowa brama wjazdowa do SideŚwiątynia i amfiteatr to nie wszystkie zabytki Side. Jadąc do miasta nie sposób przeoczyć kolejnej atrakcji, zwłaszcza, że od lat paraliżuje ruch w mieście. Zbytkowa brama wjazdowa już od dawna spędza sen z powiek miejscowym władzom - niewielka i wąska, blokuje ruch samochodów stając się przyczyną korków. Za bramą znajduje się fontanna z rzeźbionymi basenami poświęcona cesarzowi Wespazjanowi. Od niej swój początek bierze ulica z prostymi granitowymi kolumnami i ruinami rzymskich warsztatów. Ta niezwykła uliczka prowadzi do głównej arterii miasta z tysiącami sklepów i restauracji.

W Side nie mogłoby zabraknąć muzeum. Liczne sarkofagi, klasyczne rzeźby oraz posągi, które doskonale uzupełniają starożytną architekturę miasta, zgromadzone są w interesującym miejscu. Za budynek muzeum służą tutaj dawne rzymskie łaźnie! Obiekt koniecznie trzeba odwiedzić, choćby ze względu na niebanalne umiejscowienie!

Tańce, śpiewy i zakupy
Ze starożytnymi zabytkami sąsiaduje dzielnica rozrywkowa. Tutaj bije serce turystycznej części miasteczka. Liczne sklepiki oferują wszystko, co można sobie wymarzyć (łącznie z gigantycznym wyborem wszelkiej maści podróbek), bary i restauracje specjalizują się w daniach tradycyjnej kuchni oraz pokazach tańców tureckich.

W Side znajduje się również mały port jachtowy, z którego ze dodatkową opłatą można wypłynąć na wycieczkę wzdłuż wybrzeża. W pobliżu mariny znaleźć można wiele restauracji serwujących świeże ryby oraz owoce morza.

Wakacje w dobrym stylu
Side należy do wąskiego grona miejsc, do których chce się wrócić. Mnogość zabytków, dziesiątki ciekawych miejsc oraz wspaniała wakacyjna atmosfera pozwalają połączyć zwiedzanie z zabawą, odpoczynek z nauką, a zakupy z niesamowitymi doznaniami kulinarnymi. W Side jest wszystko, co w trakcie urlopu niezbędne.

/ mkn, fot. wikimedia.pl /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: