Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Riwiera turecka - gdzie na wakacje?

Riwiera turecka - gdzie na wakacje?

Riwiera turecka to region znajdujący się na południu Turcji. Rozciąga się od okolic Finike na zachodzie, aż po rejon Alanyi na wschodzie. Jest to kierunek, w którym od kwietnia do października możemy się cieszyć piękną pogodą. Wspaniałe plaże, bogata oferta bazy noclegowej oraz krótki czas przelotu to cechy, które co roku przyciągają tu rzesze turystów. Znajduje się tu wiele atrakcyjnych, świetnie przygotowanych turystycznie kurortów, takich jak Antalya/Lara, Alanya, Kemer, Side, Belek, który z nich wybrać? Aby pomóc w tym niełatwym wyborze, przygotowaliśmy charakterystykę najpopularniejszych kurortów.
 

Antalya/Lara
Lara to turystyczna dzielnica Anatlyi. Antalya natomiast to miasto o charakterze przemysłowo-turystycznym z liczbą 1 miliona mieszkańców, w okresie letnim ta liczba wzrasta do 2 milionów. Miasto o bogatej historii, powstało w 150 r. p.n.e. Antalya rozwijała się jako ośrodek handlu Cesarstwa Bizantyjskiego. W XI wieku została przejęta przez Turków. Lara znajduje się we wschodniej części miasta, bezpośrednio przy długiej na 12 km plaży oznaczonej błękitną flagą. Dzielnica dopiero od 10 lat rozwija się jako znane kąpielisko, przez co znajdują się tu przede wszystkim nowe i luksusowe hotele. Większość to ogromne kompleksy o wysokiej zabudowie i z dużym terenem. Wiele hoteli swoją architekturą nawiązuje do sławnych budowli z całego świata. Znajdziemy tu imitację Wenecji czy Kremla. Największymi zaletami Lary są: błyskawiczny transfer z lotniska z Antalyi, piękna plaża, wysokiej klasy hotele oraz możliwość korzystania z atrakcji dużego miasta.

Alanya
Rozległy kurort turystyczny położony 135 km na wschód od Antalyi, zamieszkały przez około 100 tyś. mieszkańców. Miasto powstało w okresie podbojów Aleksandra Wielkiego, a po upadku jego imperium przemieniło się w bazę piratów, aż do 67 roku kiedy to władzę na tych terenach przejęło imperium rzymskie. W 1471 roku Alanya stała się częścią Imperium Osmańskiego stając się stolica sułtanatu Rum. Władcą miasta był Alaeddin Keykubad skąd Alanya wzięła swoją nazwę. Od połowy XX wieku Alanya zaczęła się rozwijać pod względem turystycznym stając się największym kurortem Riwiery Tureckiej. Miasto charakteryzuje zwarta zabudowa hotelowa. Królują tu hotele typowo miejskie, wysokie z niedużym terenem. Na próżno tu szukać rozległych resortów znanych z Side czy Belek. Alanya to doskonałe miejsce dla osób aktywnych, szukających rozrywki. Znajdziemy tu niezliczoną liczbę dyskotek, kawiarni i sklepów. Osoby ceniące spokój powinny wybrać Kemer czy Belek. Na Riwierze Tureckiej przeważają oferty z wyżywienie All inclusive, jednak wybierając wypoczynek w Alanyi warto wziąć również pod uwagę niepełne formy wyżywienia ponieważ nie będziemy tu mieli najmniejszych problemów ze znalezieniem restauracji czy sklepu spożywczego. Bezpośrednio przy kurorcie znajduje się plaża Kleopatry, piasek jest tu piaszczysty z lekkim żwirkiem. Plaża jest długa i szeroka, a zejście do morza bardzo łagodne przez co nadaje się na rodzinne wypady nad wodę. Minusem plaży jest jej zagospodarowanie przez hotele, przez co większość jest zajęta przez prywatne leżaki. W mieście znajdziemy również wiele zabytków z okresu Seldżuckiego. Nad Alanyą góruje system umocnień z XIII wieku, mury obronne wraz z twierdzą oraz czerwoną wieża z 1226 roku. Atrakcją jest również tradycyjny targ owocowo-warzywny. Reasumując Alanya to ogromy kurort z dużym nagromadzeniem hoteli o charakterze miejskim, idealne miejsce dla osób którym nie przeszkadza gwar dużego kurortu, które szukają łatwego dostępu do rozrywek i życia nocnego oraz ładnych plaż.

Marina w Antalyi, fot. wikimedia.org/Hasan.unal, licencja CC0

Kemer
Turystyczny kurort położony około 45km na południe od Antalyi. Do 1960 roku miasto nie miało połączenia drogowego przez co można było się tu dostać jedynie przy pomocy łodzi. Od 1980 roku Kemer zaczęło przeżywać okres intensywnego rozwoju, przede wszystkim pod względem turystycznym. W samym mieście żyje około 12 tyś. mieszkańców, a w całym dystrykcie składającym się z kilku mały miejscowości oraz 4 wsi mieszka łącznie 33 tyś osób. Kemer to nieduży kurort nastawiony na turystów. Przyjeżdżają tu głownie Rosjanie, Polacy, Niemcy i Holendrzy. Ze względu na stosunkowo późny rozwój tej części Riwiery Tureckiej, znajdują się tu głównie nowe hotele, przeważnie o niskiej zabudowie, maksymalnie do 5 pięter wysokości. Miasto słynie z piękna przyrody, w około znajdują się wysokie na 2200 metrów góry Taurus, które miejscami niemal pionowo schodzą do morza. Woda tu jest krystalicznie czysta, a wszystko to jest zatopione w lesie piniowym. Królują tu plaże kamieniste, w niektórych miejscach można znaleźć plaże piaszczyste, jednak w dużej mierze są one nawiezione przez hotele. W kurorcie znajdziemy szereg kawiarni, barów, sklepów oraz dyskotek. Nie ma tutaj zabytków, czas za to można urozmaicić sobie sportami na świeżym powietrzu, takimi jak: spływ kajakowy czy zjazd na rowerach górskich. Z pobliskiej mariny możemy się wybrać na rejs po okolicznych zatoczkach. Kemer to miejsce dla osób szukających dobrej klasy hoteli, z dala od zgiełku dużego miasta, jednak daje możliwość wyjścia na kawę czy zakupy.

Side
Kurort turystyczny położony około 60 km na wschód od Antalyi. Miasto zamieszkuje około 18 tyś. osób. Side powstało w VI w. p.n.e. Ze względu na swój strategiczny charakter przez wieki było wielokrotnie podbijane. W VI w. p.n.e. panowali tu Persowie, w III w. p.n.e. władzę przejął Aleksander Wielki, w II w. p.n.e. miasto zostało zdobyte przez piratów i zasłynęło z handlu niewolnikami. W 72 r. p.n.e. władzę przejęli Rzymianie. Z czasem Side z ważnego ośrodka handlu zaczęło przemieniać się w wymarłe miasto. Po tym jak zostało zdobyte przez Turków z dawnej potęgi już praktycznie nic nie zostało. Pod koniec XX wieku na ruinach dawnego miasta zaczął się rozwijać kurort turystyczny. Obecnie w Side znajdziemy wszystko co jest potrzebne do udanego wypoczynku: piękne, szerokie i piaszczyste plaże, fantastyczne ośrodki wypoczynkowe oraz dostatek sklepów, kawiarni i dyskotek. Miasto przypadnie do gustu miłośnikom historii. Znajdziemy tu wiele pozostałości po czasach gdy Side było ośrodkiem handlu i lokalną potęgą. Do największych atrakcji należy starożytny amfiteatr z miejscem dla 15 tyś. widzów oraz pozostałości świątyni Apolla i Ateny. Urokliwe wąskie uliczki wypełnione są klimatycznymi knajpkami i sklepikami. Starą część miasta należy zwiedzać pieszo gdyż jest ona zamknięta dla ruchu kołowego. Poza historią największym skarbem regionu są szerokie i drobnoziarniste plaże, jedne z najładniejszych na całej riwierze. Side to kameralny kurort z bogatą historią, położony przy szerokiej i piaszczystej plaży. W tym rejonie znajdziemy wiele dużych resortów z bogatą ofertą dla rodzin z dziećmi.

Belek
Jest to miejscowość położona w dystrykcie Serik, około 30km na wschód od Antalyi. Miasto zamieszkuje zaledwie 750 mieszkańców, w sezonie ta liczba zwiększa się do 10 tyś. mieszkańców. Belek jest jednym z najnowszych kurortów na Riwierze Tureckiej. Znajduje się tu około 30 hoteli, przede wszystkim cztero i pięciogwiazdkowych. Rejon słynie z pięknych plaż oraz lasów piniowych, nadających okolicy niesamowity klimat. Belek to lokalna stolica golfa, wybudowano tu 7 pól golfowych o międzynarodowym standardzie. Również hotele zapewniają swoim klientom infrastrukturę wspierającą golfistów. Dzięki golfowi Belek jest kurortem całorocznym, latem przyjeżdżają tu fani leniwego wypoczynku w luksusowych hotelach, zimą natomiast przybywają golfiści. Największą atrakcją turystyczną regionu jest park krajobrazowy ze stu gatunkami ptaków oraz wodospad Kurunulu wraz z ukrytą jaskinią. Belek jest idealnym miejscem dla fanów luksusowych resortów, ceniących spokój oraz bezpośredni dostęp do plaży. Jest to również idealne miejsce dla fanów golfa.

/ jsa, fot.wikimedia.org/Cubus-Simus, licencja CC BY-SA 4.0 /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: