Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Plaże w Hiszpanii

Plaże w Hiszpanii

Najładniejsze plaże w Hiszpanii, gdzie są i którą wybrać? Hiszpania jest jednym z najcieplejszych państw w Europie, i jednocześnie jedną z najpopularniejszych europejskich destynacji wakacyjnych. Piękna pogoda, bogactwo zabytków, ale przede wszystkim wspaniałe plaże i liczne kąpieliska przyciągają tu co roku rzesze turystów.
 

Hiszpania, oprócz głównego lądu, posiada dwa archipelagi wysp: położone na Morzu Śródziemnym Baleary, oraz Wyspy Kanaryjskie na Atlantyku. Zarówno hiszpańskie wybrzeże Morza Śródziemnego, jak i wyspy to jedne z najlepszych i najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych Europy.

Długa linia brzegowa, a także liczne wyspy w obrębie Hiszpanii sprawiają, że kraj ten może się poszczycić ogromną ilością plaż. Są one zróżnicowane, zarówno piaszczyste, skaliste, kamieniste... i czarne!... Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie.

Jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych, który może poszczycić się ładnymi plażami jest Costa del Sol. Rozciąga się na długości ok. 300 km wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego od Gibraltaru aż do przylądka Cabo de Gata. Plaże Costa del Sol są zróżnicowane: piaszczyste i kamieniste. Część wybrzeża jest skalista.

Plaże Costa del Sol są bardzo chętnie wybierane przez turystów, przez co w sezonie letnim stają się bardzo zatłoczone. Pomimo ich uroku, odpoczynkowi towarzyszyć będą tłumy plażowiczów. Jedną z najładniejszych miejscowości turystycznych w regionie, posiadającą szeroką i piaszczystą plażę jest miasteczko Estepona.

Równie ładne plaże znajdziemy w obrębie Costa Brava - regionie turystycznym w Katalonii rozciągającym się na długości 200 km wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, pomiędzy miejscowością Blanes a granicą z Francją. Pomimo, że znaczna część tutejszego wybrzeża jest skalista, turyści upodobali sobie to miejsce, głównie dzięki świetnie rozbudowanej bazie noclegowej i gastronomicznej.

Popularne plaże znaczy również zatłoczone, dlatego chcąc wypocząć na plaży, najlepiej udać się poza główne kurorty do miejscowości takich jak Callela, czy Playa d’Aro, w których znajdziemy spokojniejsze, ustronne, piaszczyste plaże położone w niewielkich zatoczkach.

Innym popularnym regionem wypoczynkowym jest rozciągający się na długości ok. 244 km wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, położony w Walencji, rejon Costa Blanca. Kurorty na Costa Blanca nie są zbyt urokliwe, jednak plaże i widoki są jednymi z najlepszych w całej Hiszpanii. Znajdziemy tu majestatyczne skały wchodzące do morza, rozległe, piaszczyste plaże, oraz niewielkie, ustronne zatoczki.

Najbardziej rozległe i jedne z najlepszych plaż w Hiszpanii znajdziemy także w rejonie Costa del Azahar - rozciągającego się na długośći 300 km pasa wybrzeża Morza Śródziemnego. Plaże są tu szerokie i piaszczyste i mniej zatłoczone od tych na Costa del Sol czy Costa Brava.

Gdybyśmy jednak zamiast lądu wybrali wyspy i udali się na Baleary, do wyboru mamy trzy wyspy - Majorkę, Minorkę oraz bardzo popularną wśród młodzieży Ibizę.

Na Majorce znajdziemy piękne, ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże. Majorka jest chętnie wybierana przez turystów, więc nie łatwo tu uniknąć tłumu plażowiczów, jednak tutejsza atmosfera i uroki wyspy sprawiają, że pobyt na jednej z plaż stanie się chwilą relaksu...

Lepszym wyborem jest Minorka, na której pomimo jej popularności, turystyka nie rozwinęła się jeszcze na tak masową skalę jak na Majorce. Minorka nazywana jest „oazą spokoju”. Tutejsze plaże są szerokie i piaszczyste, ale przede wszystkim mniej zatłoczone, przez co stanowią świetne miejsce do wypoczynku, kąpieli słonecznych i morskich.

Plaża na IbiziePodobnie, dużą ilość pięknych plaż znajdziemy na Ibizie. Musimy jednak pamiętać, że Ibiza jest europejską stolicą wszelkich imprez i klubów nocnych. Co roku zjeżdżają tu masowo turyści nastawieni na dobrą zabawę. Plaże zatem, choć jedne z najładniejszych w całej Hiszpanii, są bardzo zatłoczone. Sprzyjają jednak relaksowi i podziwianiu pięknych zachodów słońca.

Obecnie najchętniej wybieranym miejscem turystycznym w Hiszpanii są Wyspy Kanaryjskie. Tutejsza pogoda i klimat sprawiają, że archipelag ten jest atrakcyjną destynacją przez cały rok. Największą z wysp jest Teneryfa. Na wyspie znajdziemy piaszczyste plaże w różnych kolorach - od złocistego pasa w Teresitas, po czarną, wulkaniczna plażę w Playa de Las Americas.

Pomimo napływu turystów, plaże na Teneryfie są bardzo ładne, piaskowi towarzyszy czysta, przejrzysta woda, oraz bujna i tropikalna roślinność, które sprawiają, że w przeciągu zaledwie kilku godzin lotu możemy znaleźć się w niezwykle egzotycznym miejscu.

Jedne z najpiękniejszych plaż znajdziemy na Gran Canarii. Piasek jest tutaj złoty, a plaże szerokie. Towarzyszą im wspaniałe widoki. Atrakcją są tu także piękne wydmy, które powstają w wyniku nanoszenia przez wiatry z Sahary dużej ilości piasku na teren wyspy. Plaże Gran Canarii są bardzo zatłoczone, jedną z lepszych jest ta w Las Palmas.

Lanzarote, najmniejsza z Wysp Kanaryjskich, nazywana jest wyspą wulkanów. Jej tereny w większości ukształtowała gorąca lawa. Znajduje się tu wiele nieczynnych wulkanów, które tworzą niesamowity krajobraz tego miejsca. Znajdziemy tu piękne, piaszczyste plaże i urokliwe zatoczki. Infrastruktura turystyczna na wyspie dopiero się rozwija, przez co plaże nie są zbyt zatłoczone. Najpiękniejsza plaża znajduje się w miejscowości Papagaya.

Fuertaventura, ostatnia z Wysp Kanaryjskich szczyci się jednymi z największych plaż na świecie. Są one piaszczyste, szerokie i rozciągają się na długośći kilku kilometrów. Najbardziej popularną plażą jest Playa Barca. Fuertaventura, podobnie jak Teneryfa i Gran Canaria jest bardzo popularna wśród turystów, przez co tutejsze plaże mogą być zatłoczone, nie powinno to jednak zakłócić naszego odpoczynku i spokoju.

Podsumowując, plaże Hiszpanii są bardzo zróżnicowane. Chcąc wypocząć i nacieszyć się wspaniałymi, egzotycznymi widokami powinniśmy udać się na jedną z hiszpańskich wysp. Równie piękne jak te wyspiarskie, plaże znajdziemy wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Niestety, większość z nich jest zatłoczona. Jeśli jednak tylko przygotujemy się na spotkanie z masową turystyką, nic nie powinno zakłócić nam wypoczynku na jednej z hiszpańskich plaż...

/ mzi, fot. photoxpress.com /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: