Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Plaże na Costa Brava

Plaże na Costa Brava

Plaże na Costa Brava - którą z nich wybrać, gdzie są najładniejsze? Costa Brava, to jeden z najpopularniejszych regionów wypoczynkowych Morza Śródziemnego. Pomimo, że góry schodzą tu niemal poziomo do morza, na Costa Brava nie brakuje najróżniejszych plaż - zarówno szerokich i zawsze zatłoczonych, sąsiadujących z popularnymi kurortami, jak i niemal zupełnie dzikich.
 

Jak skusić turystę, by przyjechał wypoczywać właśnie na Costa Brava? Pokazać mu zdjęcia Platja de la Mar Menuda w Tossa de Mar. To właśnie ta malownicza plaża najczęściej pojawia się w katalogach biur podróży, reklamujących Dzikie Wybrzeże. Co ciekawe, znajdująca się tu maleńka zatoka nazywana jest „wanną kobieca”. Platja de la Mar Menuda została wyróżniona błękitną flagą za spełnianie najwyższych norm czystości. W Tossa istnieje także plaża nudystów - Cala Bona.

Miejscowość Lloret de Mar, która jest stolicą wakacyjnej rozrywki na wybrzeżu Costa Brava, słynie także ze złotych piaszczystych plaż - niestety, z reguły zatłoczonych. Najsłynniejsza z nich - Platja de Lloret de Mar, położona w samym centrum miasta, rozciąga się malowniczo między pomnikiem Dony Marinery a uroczym domem mieszkalnym stylizowanym na średniowieczny zamek. Liczy sobie aż 1630 metrów długości, ale mimo tego zawsze jest pełna plażowiczów.

Plaża znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie gwarnej nadmorskiej promenady - jeśli zmęczy nas upał, nie ma problemu z wypiciem mrożonej kawy (z widokiem na morze!) bądź kupieniem szybkiej przekąski. W nadmorskich sklepikach można też znaleźć wszystko, co na plaży niezbędne - klapki (jeśli morska woda porwie nasze), materace i koła do pływania maści wszelakiej (jeśli nieco za późno uświadomimy sobie, że jednak nie potrafimy pływać), olejki do opalania (w przypadku spieczenia na raka) - oczywiście to wszystko po odpowiednio wygórowanych cenach.

Platja de Lloret sprzyja uprawianiu sportów plażowych i wodnych, można się wybrać stąd także na wycieczkę turystycznym statkiem do sąsiedniej Tossy de Mar lub Blanes. Plaża jest strzeżona i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Uroku odejmuje jej nadmierne zatłoczenie - w sezonie ciężko znaleźć tu odrobinę miejsca dla siebie, a na możliwość skorzystania z boiska do plażowej siatkówki trzeba nierzadko czekać godzinami.

Jeśli wybierzemy się na spacer do pomnika Dony Marinery, warto przedłużyć spacer, aby dojść do oddalonej o kilkaset metrów plaży Cala Banys, szczególnie pięknie prezentującej się nocną porą. Znajduje się tu najpiękniej usytuowana kawiarenka w całym Lloret, w której stoliki umieszczone są wprost na skałach.

Inną popularną plażą Lloret de Mar jest Platja de Fenals, położona w turystycznej dzielnicy o tej samej nazwie. Można tu dojść pieszo z centrum miasteczka, przy okazji odwiedzając pobliskie Ogrody Świętej Klotyldy. Plaża o długości 700 metrów jest w pełni przystosowana do potrzeb wczasowiczów, ale dzięki pewnemu oddaleniu od centrum nawet w pełni sezonu wydaje się nieco spokojniejsza od Plaja de Lloret. Jej zaletą jest także bliskość sosnowego lasu, który stanowi o wiele przyjemniejsze sąsiedztwo niż szereg hoteli przy głównej plaży. Można się tam ukryć przed słońcem, pobiegać wieczorową porą, czy urządzić piknik z morską panoramą.

Natomiast jeśli od hałaśliwych sąsiadów wolicie leżenie na skałach, godna polecenia wydaje się maleńka plaża Cala Tortuga. Nad piaskiem raczej dominują tu kamienie, wynagradza to jednak panujący tutaj spokój, jako że plaża jest otoczona zielenią i raczej rzadko uczęszczana (a jeśli już, to przez lokalnych mieszkańców). Jej nazwa jest nieprzypadkowa - pochodzi od żółwi, które czasami można spotkać w tej okolicy.

Odznaczona błękitną flagą Platja de Treumal pomiędzy Lloret de Mar a Blanes jest często odwiedzana przez turystów wybierających się do Ogrodu Botanicznego Pinya de Rosa. Tereny sąsiadujące z plażą wchodzą w skład chronionego obszaru przyrodniczego Paratge Natural d’Interes Nacional.

Platja de Sant Pere Pescador w okolicach Empuriabrava to jedna z najdłuższych plaż Dzikiego Wybrzeża. Ma prawie 6 i pół kilometra długości, a jej atrakcją są nadmorskie wydmy - plaża leży w pobliżu Parku Przyrodniczego Aiguamolls de’l Emporda. Szczególnie upodobali ją sobie nudyści.

Platja del Pas w El Port de la Selva w 2007 roku została wyróżniona jako najlepsza plaża Katalonii; uwielbiają ją nie tylko turyści, ale także miejscowi. Raczej nie grożą nam tutaj duże fale, ale plaża jest kamienista.

Ciekawostką jest Cala Sa Conca - plaża w artystycznej dzielnicy S’Agaro. Położona nietypowo u stóp parku na wzgórzu Puig Pinell, z pewnością przypadnie do gustu wszystkim artystycznym duszom.

Romantykom polecić można Platja Port d’Alguer w Cadaques - położona w centrum miasteczka plaża stanowi świetne miejsce obserwacji przepływających w pobliżu rybackich łodzi. A jeśli chcemy uciec od cywilizacji, warto wybrać się na spacer na Cala Sa Pedrosa - do tej niewielkiej dzikiej plaży dostaniemy się pokonując stromą ścieżkę prowadzącą od latarni morskiej.

/ amr, fot.wikimedia.org /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: