Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Lot samolotem do Hurghady

Lot samolotem do Hurghady

Ile trwa lot do Hurghady w Egipcie? Jak dostać się na i z lotniska? Jak wygląda kontrola i jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą? Hurghada, Egipski kurort nad Morzem Czerwonym, jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez Polskich turystów. Podpowiadamy, jak najlepiej się tam dostać oraz na co zwrócić uwagę przed i po przylocie.
 

Potrzebne dokumenty - paszport i wiza.
Obywatele Polscy podróżujący do Egiptu obowiązani są do posiadania wizy. Wizę turystyczną, wydawaną na okres 30 dni, otrzymać można na lotnisku w Hurghadzie, jej koszt to 15 USD (od lipca 2013 roku cena za wizę wynosić będzie 25 USD). Wymagana ważność paszportu to co najmniej 6 miesięcy. Osoby udające się do Egiptu celem świadczenia pracy, powinny uzyskać wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatyczno - konsularnym.

Ile trwa czas lotu z Polski do Hurghady?
Do Hurghady najszybciej, i jednocześnie zazwyczaj najtaniej, dostać się można lotem czarterowym, połączenia takie znajdują się w ofercie większości biur podróży. Do wyboru mamy nie tylko loty z największych miast w Polsce (Warszawa, Katowice, Gdańsk, Wrocław, Poznań, Łódź, Szczecin, Bydgoszcz, Rzeszów), ale i wyloty z lotnisk w sąsiednich krajach (np. Berlin czy Praga). Czas lotu to około 4 godziny. Korzystając z lotu czarterowego upewnić się należy, czy na pokładzie samolotu serwowany jest catering, pamiętać należy również o obowiązku potwierdzenia godzin lotu na dwa dni przed planowanym wylotem.

Alternatywą dla czarteru jest lot połączeniem rejsowym z Warszawy do Kairu (z przesiadką w jednym z portów europejskich, np. w Monachium), a stamtąd przelot do Hurghady. Przelot Warszawa - Kair to czas około 5 godzin (nie wliczono czasu oczekiwania na przesiadkę), przelot Kair - Hurghada trwa około 1 godzinę.

Lotnisko w Hurghadzie.
Lotnisko w Hurghadzie (Hurghada International Airport, kod IATA: HRG) każdego roku obsługuje około 7 milionów pasażerów. Składa się ono z terminala i 38 miejsc postojowych. Terminal podzielony jest na hall międzynarodowy i krajowy, jest on w stanie obsłużyć 2500 pasażerów na godzinę, obowiązują standardowe procedury odprawy i bezpieczeństwa. Na lotnisku znajduje się około 40 punktów handlowych oraz kilka lokali gastronomicznych. W ciągu 48 godzin po przylocie, na podstawie karty pokładowej, skorzystać można ze strefy bezcłowej, zarówno na lotnisku, jak i w centrum Hurghady.

Jak dojechać na lotnisko w Hurghadzie?
Lotnisko położone jest w odległości około 10 km od centrum Hurghady (na południowy-zachód od miasta), czas podróży samochodem to około 15 minut. Na lotnisko dostać się można taksówką lub obsługiwanymi przez prywatnych przewoźników minibusami, które odjeżdżają z przystanku znajdującego się tuż obok terminala. Przed rozpoczęciem podróży, zarówno taksówką jak i busem, ustalić należy z kierowcą cenę za przejazd, nie obowiązują bowiem odgórnie ustalone taryfy.

Wymiana waluty.
Walutą obowiązującą w Egipcie jest funt egipski (skrót EGP lub LE), który dzieli się na 100 piastrów. 1 LE to około 0,45 PLN. Wymiany waluty dokonać można na lotnisku (najlepiej zabrać ze sobą dolary lub Euro). W samej Hurghadzie również znajduje się sporo kantorów, dlatego też najbezpieczniej jest wymieniać pieniądze na bieżąco, w miarę potrzeb - wymiana z powrotem, funtów egipskich na inną walutę, jest stosunkowo trudna i bardzo mało opłacalna.

Co trzeba wiedzieć? - informacje praktyczne.
Językiem urzędowym w Egipcie jest język arabski, w miejscach turystycznych nie ma problemu z porozumiewaniem się w języku angielskim.

W Egipcie występuje czas letni i czas zimowy. Po przylocie należy przesunąć zegarek o godzinę do przodu (w kwietniu i październiku należy sprawdzić po przylocie aktualną godzinę, ponieważ daty zmian czasu nie są zbieżne z Polskimi).

W Egipcie nie ma obowiązku szczepień ochronnych. Przebywając w Egipcie należy jednak ściśle przestrzegać zasad higieny: często myć ręce, pić wodę oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myć owoce i warzywa. Podczas spożywania posiłków należy wykazać się szczególną ostrożnością, zwłaszcza podczas pierwszych dni pobytu na miejscu, ze względu na często spotykane wśród przyjezdnych zaburzenia żołądkowo-jelitowe, potocznie nazywane „zemstą faraona”.

Aktualizacja - informacje praktyczne
Zakupy w sklepach wolnocłowych robi się na podstawie wizy w paszporcie. Na lotnisku nie znajdziemy busów, którymi można wyjechać z lotniska do centrum, a jedynie taksówki lotniskowe i limuzyny jednej firmy. Znajdziemy je po lewej stronie, gdy udamy się w kierunku parkingu. Wyjazd do centrum Hurghady to koszt przejazdu rzędu 50 - 60 funtów egipskich. Jeśli chodzi o wymianę pieniędzy to obecnie w Hurghadzie działa tylko jeden kantor na przeciwko hotelu Sea gull. Reszta jest zamknięta do odwołania. Wymiany można dokonywać w bankomatach oraz w bankach. Dla turystów woda nawet po przegotowaniu nie nadaje się do spożycia.

/ kpl, fot. wikimedia.org /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: