Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Egipt, Dahab - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Styczeń 2007

Dahab (Zahab) - nadmorska miejscowość turystyczna na wybrzeżu Zatoki Akaba, na półwyspie Synaj w Egipcie. Ta niewielka miejscowość, znajduje się około 100 km na północ od Sharm el Sheikh i stanowi atrakcję głównie dla amatorów nurkowania ze względu na wspaniałe rafy koralowe, które znajdują się w tej okolicy. Oferuje swoim gościom niespotykaną nigdzie indziej, przyjazną i niesamowicie spokojną atmosferę.

Rafy w Dahab ciągną się w zasadzie przez całą długość wybrzeża, ale do najbardziej popularnych wśród nurków można zaliczyć Blue Hole (dosłownie - Błękitna Dziura), gdzie zaledwie kilka metrów od brzegu znajduje się szerokie na około 50 m zagłębienie osiągające głębokość 100 m. Nurkowanie w tym miejscu to prawdziwa przyjemność, nawet bez butli tlenowej można zejść dość głęboko i nacieszyć oczy bogactwem rafy koralowej.

Nad samym brzegiem można wypożyczyć komplet do nurkowania, taki skromniejszy - maskę, płetwy i rurkę do oddychania, oraz sprzęt dla profesjonalistów. Jest tu mnóstwo instruktorów, można skorzystać z szybkiej lekcji nauki nurkowania.

Oczywiście obowiązkowe są specjalne buty do wchodzenia do wody, gdyż są tu bardzo ostre skałki i koralowce. Do tego dość duże fale, dlatego też wejście do wody nawet na niewielka głębokość jest niebezpieczne. Przekonaliśmy się na własnej skórze, rana spowodowana otarciem goiła się bardzo długo i dość skutecznie utrudniała życie.

Niestety, nie mieliśmy sprzętu do fotografii podwodnej i bardzo tego żałowaliśmy gdyż pod wodą było co fotografować. Wcześniej mogliśmy kupić małpki do zdjęć podwodnych, ale jakoś to zbagatelizowaliśmy i dopiero pod wodą nam tego brakowało.

Niestety obudowy aparatów do zdjęć podwodnych są dość drogie, jednak jeśli ktoś planuje dłuższy pobyt w takim miejscu to naprawdę warto. Rafa jest cudna, kolorowa, różne gatunki ryb i innych form życia sprawiają, że przenosimy się w inny niemalże bajkowy świat który głęboko pozostaje w naszej pamięci.

Wiadomo że małpki to sprzęt wysoce amatorski, trzeba wywołać film, ale warto mieć w swoich zbiorach własne podwodne zdjęcia.

Dahab po arabsku znaczy „złoto” Warto pospacerować promenadą wzdłuż plaży, tradycyjnie dla Egipcjan jest tu mnóstwo stoisk, dosłownie z wszystkim. Jeśli nie chcemy czegoś kupić, to nie okazujmy naszego zainteresowania bo wyrwać się z rąk sprzedawcy to dopiero prawdziwa sztuka. Zjedliśmy też w Dahabie pyszny obiad, owoce morza bardzo dobrze przyrządzone i mnóstwo smacznych warzyw.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 15)