Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Jakie pamiątki przywieźć z Egiptu?

Jakie pamiątki przywieźć z Egiptu?

Co kupić w Egipcie? Jakie pamiątki warto przywieźć i na co uważać robiąc zakupy? Egipskie bazary pękają w szwach od ilości towarów przeznaczonych na turystyczne pamiątki. Niestety, wiele z nich pochodzi z Chin, jest kiepskiej jakości i z miejscem naszych wakacji ma niewiele wspólnego. Co warto kupić podczas wakacji w Egipcie, a co lepiej odpuścić?
 

Piramida, Sfinks i Mumie
Jednymi z ulubionych pamiątek przywożonych z wakacji spędzonych nad Nilem są miniaturowe figurki przedstawiające piramidy, Sfinksa i Nefretete. Lwia część tych produktów pochodzi z Chin i jedyne, co łączy je z Egiptem to osoba sprzedawcy. Co więcej, bardzo często zdarza się, że identyczne figurki „prosto znad Nilu” można kupić w popularnych w Polsce sklepach typu „Wszystko za 3zł”. Wykonany w chińskich fabrykach towar kosztuje grosze, dlatego masowa produkcja zalewa egipskie bazary i sklepy z pamiątkami. W poszukiwaniu autentycznych souvenirów warto oddalić się od głównych ścieżek i zajrzeć do miejscowych manufaktur, w których figurki wykonywane są z wydobywanych w Egipcie kamieni. W niektórych zakładach istnieje możliwość wykonania figurki na naszych oczach, co na pewno podniesie jej wartość sentymentalną.

Kraina złota
Egipt jest dla turystów istnym Eldorado. Złoto jest tu stosunkowo tanie, zaś bogactwo wzorców potrafi wprowadzić w osłupienie. Jednak zgodnie z przysłowiem „nie wszystko złoto, co się świeci” należy tu być bardzo czujnym. Wielu turystów zostaje oszukanych przez nieuczciwych sprzedawców, którzy mimo zapewnień o najwyższej jakości kruszcu, sprzedają wyroby „złoto podobne”. Aby uniknąć rozczarowań, warto przed wyjazdem udać się do jubilera i zapytać sprzedawcę o możliwe próby i idącą za nimi jakość. Zdobyta przed wyjazdem wiedza uchroni nas przed nieuczciwymi sklepikarzami, którzy dla zarobku są w stanie zagwarantować nieświadomemu turyście wszystko, co chciałby usłyszeć.

Będąc w tak egzotycznym kulturowo kraju, jak Egipt warto kupić biżuterię, która będzie symbolem naszej podróży. Nie warto inwestować w pierścionki z oczkiem lub zawieszki z pierwszymi literami imion, których pełno u rodzimych jubilerów. Doskonałą pamiątkę stanowić mogą zawieszki w kształcie ręki Fatimy, kontury Afryki, kartusze i egipskie symbole. Warto również zwrócić uwagę na pierścionki z niezwykle misternymi rozetami. Takie ozdoby na pewno zwrócą uwagę!

Chanel za grosze
Niemal na każdym stoisku znaleźć można podróbki znanych perfum. Doskonale odwzorowane butelki oraz wyglądające niczym oryginał pudełko kuszą cenami. Nie warto jednak kupować tych produktów, zwłaszcza, że Egipt (podobnie jak inne kraje arabskie) słynie z wyrobu perfum! Wystarczy poszukać manufaktur perfum, by przekonać się o mocy i bogactwie zapachów! Gęste, oleiste perfumy utrzymują się na skórze dłużej niż znane nam produkty najlepszych europejskich marek. Do tego nie zawierają alkoholu oraz środków uczulających, będąc doskonała alternatywą dla alergików. Oprócz „Chanel no 5” i innych kultowych zapachów, w sklepach można zakupić oryginalne mieszanki o wdzięcznych nazwach typu „Sekret pustyni” lub „Kwiaty faraona”. W niektórych manufakturach istnieje możliwość stworzenia zapachu specjalnie dla klienta!

Bananowy papirus
Kultową pamiątką z Egiptu jest bez wątpienia papirus. Niestety, im tańszy, tym większe ryzyko, że zamiast stron godnych faraonów będziemy mieć w domu podróbkę z liści bananowca. Aby pozyskać oryginał warto odszukać sklep zajmujący się wyłącznie sprzedażą papirusów i zainwestować parę funtów więcej w papirus z tzw. gwarancją, czyli stemplem bądź pokwitowaniem zapewniającym, że zakupiliśmy produkt oryginalny. Wybierając papirusowe pamiątki warto pamiętać, że przydrożni handlarze dysponują na ogół podróbkami, które są niezwykle kruche, co zmniejsza ich szanse na dotarcie w nienaruszonym stanie do Polski.

Shisha shishy nie równa
Hitem ostatnich lat jest kupno shishy. Fajkowy biznes kwitnie na bazarach napędzany przez rzesze turystów chcących cieszyć się orientalną rozrywką w swoich domach. Mimo ogromnego wyboru trudno znaleźć dobrze wykonany produkt. Większość fajek zrobiona jest z materiałów najniższej jakości, wiele z nich od samego początku nie nadaje się do użytku. Jeśli nie jesteśmy wytrawnymi znawcami shishy, warto poprosić sprzedawcę o „odpalenie” jednej z nich przed zakupem. Należy sprawdzić, czy żadna część nie przecieka ani nie odkleja się. Dopiero wypróbowana shisha powinna stać się przedmiotem targów.

Zagłębie pamiątkowe
Dzięki bogactwie historii oraz natury Egipt jest swoistym zagłębiem doskonałych pamiątek. Kupując wakacyjne souveniry warto jednak zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że podobnie jak w innych miejscach na świecie, również i tutaj jest mnóstwo nieuczciwych sprzedawców oferujących towary złej jakości. Aby uniknąć rozczarowań warto przemyśleć swój zakup oraz dokładnie obejrzeć towar, który budzi nasze zainteresowanie. Choć wakacje to czas szaleństwa, warto dokonywać przemyślanych zakupów, które będą nas cieszyć na długo po powrocie z urlopu.

/ mkn /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: