Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Egipt, wioska nubijska - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Sierpień 2008

Do wioski nubijskiej dotarliśmy korzystając z wycieczek fakultatywnych podczas rejsu po Nilu. Zwiedzaliśmy miejsca, w których żyją mieszkańcy Nubii. Nubia to kraina, która łączyła Egipt z Afryką, jednak w wyniku niekorzystnego środowiska naturalnego, ta wysuszona słońcem kraina o pow. ok. 22 tys. km kw., nie stała się nigdy szlakiem handlowym. Nubijczycy byli zmuszeni do zwracania się o pomoc żywnościową do obfitującego w plony Egiptu. W zamian Egipcjanie otrzymywali prawo do wydobywania minerałów z nubijskich bogatych złóż.

Nubijczycy byli bardzo przywiązani do swojej ziemi i gdy wyruszali do pracy do Egiptu zawsze, prędzej czy później, wracali z powrotem. Budowa Wielkiej Tamy Asuańskiej spowodowała, że stracili ziemie zamieszkiwane przez tysiąclecia i niemal cała populacja (ok. 100 tys. osób) została przesiedlona do Egiptu, do Kom Ombo lub do północno –
zachodniego Sudanu (do Kaszm-al-Kirba).

Mogliśmy obejrzeć mieszkania nubijskie także w środku. Niemal każdy w swoim domu hoduje krokodyle. Zwiedziliśmy szkołę nubijską i uczestniczyliśmy w jednej z lekcji prowadzonych przez surowego ale niezwykle sympatycznego nauczyciela..( zamieściliśmy filmik z tej lekcji).

W wiosce znajdowało sie wiele kramików, w których sprzedawano wyroby wykonane ręcznie, niejednokrotnie przez dzieci. Typową pamiątką z tej są małe, drewniane laleczki przedstawiające kobiety noszące na głowach towary, zakupy itp.

Udało nam sie kupić przepiękne, wykonane z naturalnych surowców - drzewa różanego, sandałowego, nasion naszyjniki. Cena za pięć sztuk dla nas była wręcz śmieszna - 1 dolar. Naszyjniki były wspaniałą i oryginalną pamiątką dla znajomych

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 20)