Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Wielka Brytania, Stratford - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Sierpień 2008

Stratford-upon-Avon - miasto w którym urodził się, żył i zmarł W.Szekspir, położone jest nad rzeką Avon w Anglii. Wybraliśmy się do tego miasteczka z Coventry - to jakieś 33 kilometry (w przybliżeniu 20 mil) autobusem i jazda zajęła nam niecałą godzinę.

Podróżowanie po Anglii autobusem to fajna i prosta sprawa, bilety można kupić nawet przez internet. Ogólnie wiadomo, że w Anglii panuje ruch lewostronny i trzeba o tym pamiętać, by stanąć po odpowiedniej stronie ulicy. Jeżdżąc autobusami szczególną uwagę zwróciliśmy na przystanki autobusowe. Bardzo się nam one spodobały, gdzie ich wiaty stoją tyłem do ulicy. Niby to takie proste, przecież poco wdychać spaliny, ale u nas dopiero teraz pojawiają się takie pojedyncze przystanki.

Stratford jest niezwykle malowniczy o charakterystycznym klimacie z epoki elżbietańskiej. Tu czas zatrzymał się w miejscu. Kręte uliczki, stare domy przenoszą nas w zupełnie inny świat, jakby baśniowy, zaczarowany. Spacerowanie uliczkami starego miasta to jedna wielka przyjemność.

Miasto dawniej kupieckie dzięki Williamowi Szekspirowi zamieniło się w popularny magnez, przyciągający zwiedzających z całego świata. Oprócz miejsc związanych z postacią dramaturga, można rozkoszować się klimatem XVI wiecznego miasteczka.

W odległości 5 km od Stratfordu, w Wilmcote, zachował się Mary Arden’s House, panieński majątek matki Szekspira, zarazem cenny przykład elżbietańskiego gospodarstwa wiejskiego.

Nieprzebrane tłumy przybywają tu w dzień urodzin artysty - 23 kwietnia (obchodzony jest zazwyczaj w najbliższy weekend). Znajduje się tu dom, w którym urodził się dramaturg, w którym mieści się Birth place Museum. W parku im. W.Szekspira znajdują się dość dużych rozmiarów postaci z dramatów autora. Nad rzeką przycumowane są liczne barki, w których mieszkają ludzie. Są one wyposażone w niezbędne do codziennego życia przedmioty. Niektórzy artyści prezentują na nich często swoje prace i sprzedają wyroby ręcznie wykonane.

Jest wiele przytulnych restauracyjek z niepowtarzalną atmosferą. Ciekawostką jest sklep Bożonarodzeniowy z gadżetami świątecznymi czynny przez cały rok. Znajduje się po przeciwnej stronie domu, w którym urodził się Szekspir. Można tu kupić bombki ręcznie malowane, aniołki, zabawki, kubki z motywami choinkowymi, mikołajkowymi, bałwanki itp - jest tego bez liku i wszystko jest takie słodkie. Rozbrzmiewają dźwięki kolęd i świątecznych przebojów, tutaj Boże Narodzenie trwa przez cały czas.
Fajne uczucie w środku lata przenieść się w świat B.N.

Porady i ważne informacje

Baza noclegowa - cenowe piętno wycieczek, jest dość drogo, bez uprzedniej rezerwacji trudno znaleźć coś interesującego.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 35)

Park Szekspira