Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł

Jak dojechać na lotnisko Londyn-Gatwick?

Jak dojechać na lotnisko Londyn-Gatwick?

Jak najlepiej dostać się na lotnisko Gatwick w Londynie? Lotnisko Londyn-Gatwick to drugie pod względem wielkości londyńskie lotnisko (pierwszym jest Londyn Heathrow). Zlokalizowane jest w odległości 40 km na południe od Londynu oraz 40 km na północ od miasta Brighton nad słynnym Kanałem La Manche. Port ten obsługuje głównie loty europejskie, choć dzięki połączeniom czarterowym można stąd dolecieć również m.in. do Afryki. W roku 2013 obsłużono tu ponad 35 milionów pasażerów (dla porównania - to mniej więcej tyle samo co liczba mieszkańców całej Polski!). Przedstawiamy Wam garść najważniejszych informacji o lotnisku Londyn Gatwick, z naciskiem na to, jak na nie dojechać!
 

Informacje o lotnisku Gatwick w Londynie.
Lotnisko posiada dwa terminale: północny i południowy. Terminal północny, zbudowany w latach 80-tych został uroczyście otwarty przez królową brytyjską Elżbietę II. Aż do roku 2013 lotnisko Gatwick obsługiwało nie tylko loty europejskie, ale także te do Stanów Zjednoczonych (operowane przez US Airways). Niestety linia zrezygnowała z tego połącznia i obecnie z Gatwick polecimy do wielu miast europejskich czy na Bliskim Wschodzie, ale także na wyspy na Oceanie Indyjskim czy do Afryki. Przeloty z Gatwick oferują takie linie jak British Airways, Emirates, Aer Lingus, Easyjet, Norwegian, czy Vueling. Loty czarterowe obsługują Thomas Cook Airlines oraz Thomson Airways. Połączenia do Polski oferuje Easyjet (do Krakowa) oraz Norwegian (do Warszawy).

Pasażerowie odlatujący z lotniska Londyn Gatwick mogą skorzystać z kiosków „self check-in” do samodzielnej odprawy na loty. Dotyczy to lotów obsługiwanych przez British Airways, Virgin Atlantic, Flybe oraz Norwegian (w tym loty do Warszawy!). Pasażerowie podróżujący innymi liniami mogą odprawić się tradycyjnie na lotnisku bądź on-line na stronie internetowej przewoźnika na 24 godziny przed lotem. Na obydwu terminalach możliwe jest skorzystanie z darmowego WiFi przez pierwsze 45 minut. Przy lotnisku zlokalizowane są także hotele, m.in. Hilton czy Sofitel. Z łatwością wypożyczymy tu także samochód w wiodących firmach „car rent”, takich jak Hertz, Avis, Sixt, Europcar czy Thrifty.

Jak dojechać na Gatwick?
Do portu lotniczego Londyn Gatwick dojechać możemy zarówno autobusem jak i pociągiem. Ze względu na odległość portu od Londynu, zarówno podróż prywatnym samochodem jak i taksówką może być nie tyle długa, co kosztowna. Za podróż taksówką z Londynu zapłacimy aż 152 funty. Za przejazd z Gatwick na lotniska w Stansted czy Heathrow zapłacimy od 90 funtów. Jeśli zdecydujemy się na dojazd własnym samochodem za postój na parkingu zapłacimy od 3 funtów (do pół godziny), następnie 6 funtów (do godziny). Warto wiedzieć, iż na samym lotnisku pomiędzy terminalami południowym i północnym możemy poruszać się za pomocą „Gatwick Airport Transit”. Jest to zautomatyzowana kolejka, która bezpłatnie przewozi pasażerów transferowych pomiędzy terminalami. Kolejka kursuje co kilka minut przez całą dobę, sam przejazd trwa około 3-4 minuty. W czasie podróży pasażerowie informowani są o aktualnych lotach z poszczególnych terminali.

Dojazd pociągiem.
Stacja kolejowa zlokalizowana jest przy terminalu południowym. Jeśli przylecieliśmy na terminal północny, możemy skorzystać z darmowego przejazdu między terminalami kolejką lotniskową, która w kilka minut dowiezie nas na terminal południowy. Bilety na pociągi możemy kupić na stacji kolejowej bądź w informacji kolejowej, które znajdziemy w halach przylotów obydwu terminali. Połączenia kolejowe z lotniskiem w Gatwick oferuje nam kilku przewoźników: Gatwick Express, Southern oraz First Great Western. Gatwick Express oferuje najszybsze połącznie pomiędzy centralnym Londynem a lotniskiem. Podróż trwa 30 minut (35 minut w niedziele). Pociąg odjeżdża co 15 minut ze stacji Londyn Victoria i jedzie bezpośrednio na lotnisko. Ceny biletów to 17,70 funtów za bilet w jedną stronę oraz 31,50 funtów za bilet w obie strony.

Firma Southern oferuje przejazdy do Londynu z kilku stacji: Londyn Victoria, Clapham Junction oraz East Croydon. Promocyjne ceny biletów zaczynają się już od 10 funtów za przejazd w jedną stronę, ceny regularne od 15 funtów. Southern oferuje także przejazdy do innych miast, m.in. do Brighton (cena biletu 8 funtów), Eastbourne, Southampton (promocje już od 5 funtów) praz Portsmouth. Natomiast przewoźnik First Great Western oferuje połączenia z takimi miejscowościami jak Redhill, Guildford czy Reading.

Dojazd autobusem.
Na lotnisko Londyn Gatwick dostaniemy się również autobusem, połączenia oferują takie firmy jak easyBus, National Express Services, Oxford Bus oraz Gatwick Flyer. Najniższe ceny oferuje easyBus, gdzie bilety na przejazd do Londynu w promocji kupimy już za 2 funty. Autobusy odjeżdżają co 15 minut (w godzinach szczytu), w godzinach od 4 rano do 1 w nocy 7 dni w tygodniu. Przystanki na lotnisku zlokalizowane są zarówno przy terminal północnym jak i południowym, a w samym Londynie wysiądziemy przy Earls Court/West Brompton oraz przy głównym dworcu autobusowym przy Londyn Victoria. Dodatkowo easyBus oferuje przejazdy pomiędzy terminalem południowym i stacją kolejową Waterloo w centrum Londynu. National Express Services oferuje natomiast przejazdy nie tylko do Londynu, ale także na lotnisko Heathrow, do Brighton i kilku innych miast w całym kraju. Ceny biletów zaczynają się od 10 funtów, te najtańsze kupimy na stronie przewoźnika. Możliwy jest także przejazd na lotnisko Stansted, autobusy kursują co 2 godziny. Podróż trwa około 2 h 45 min. Bilety kupimy zarówno na lotnisku jak i w autobusie. Firma Oxford Bus oferuje natomiast przejazdy do Oxfordu, autobusy kursują co godzinę w ciągu dnia. Ceny biletów normalnych to 28 funtów, dla dzieci 14 funtów. Gatwick Flyer proponuje przejazdy do Southend (z terminala południowego), lotniska Stansted oraz kilku mniejszych miasteczek w okolicy. Ceny biletów w jedną stronę to 42 funty.

Połączenia z innymi lotniskami.
Wielu pasażerów, którzy lądują na lotnisku Londyn Gatwick przesiada się na kolejne loty, które niekoniecznie muszą odbywać się z Gatwick. Wielu z nich czeka transfer na inne lotniska obsługujące aglomeracją londyńską: Heathrow, Stansted czy Luton. Poniżej przedstawiamy możliwe przejazdy pomiędzy Gatwick a innymi lotniskami.

Dojazd z Gatwick na Heathrow.
Aby dojechać na lotnisko Heathrow możemy przejechać pociągiem z Gatwick Express do stacji Londyn Victoria. Następnie przesiadamy się do Heathrow Express, który odjeżdża ze stacji Paddington co 15 minut. Do Paddington dostać się można autobusem, taksówką bądź metrem. Pasażerowie, którzy odlatują z terminalu 4 powinni przesiąść się na stacji Heathrow Central. Przejazdy pociągiem oferuje także przewoźnik Heathrow Connect Services, pomiędzy tymi samymi stacjami, jednak odjeżdża on co pół godziny i jedzie relatywnie wolniej, zatrzymując się po drodze. Natomiast bezpośrednie przejazdy autobusem oferuje firma National Express Services, podróż trwa około 75 minut. Bilety zakupić można zarówno na lotnisku, w autobusie jak i na stronie internetowej przewoźnika (cena biletu od 25 funtów).

Dojazd z Gatwick na Stansted.
Na lotnisko Stansted dostaniemy się pociągiem Gatwick Express, który dojeżdża do stacji Londyn Victoria. Stamtąd przejeżdżamy autobusem, metrem bądź taksówką do Liverpool Street Station bądź do stacji metra Tottenham Hale gdzie przesiadamy się do Stansted Express. Z Liverpool Street Station podróż do Stansted zajmie nam około 45 minut, pociąg odjeżdża co 15 bądź co 30 minut. Możliwy jest także dojazd autobusem z National Express Services. Podróż trwa około 3 godzin. Bilety kupimy na lotnisku, w autobusie bądź na stronie internetowej przewoźnika (cena od 22 funtów).

Dojazd z Gatwick na Luton.
Aby dojechać na lotnisko Luton pociągiem, najlepiej dojechać Southern do stacji Londyn Victoria, następnie przejechać metrem do stacji Tottenham Hale do stacji Liverpool Street. Tam przesiąść się do pociągu NXEA, który dojeżdża do lotniska Stansted. Podróż trwa około 2 godzin, cena łącznie to 37,50 funtów w jedną stronę. Jeśli zdecydujemy się na podróż autobusem, wówczas National Express Services dojedziemy bezpośrednio do Stansted w przeciągu około 2,5 godziny. Bilety kupimy na lotnisku, w autobusie bądź na stronie internetowej przewoźnika (cena biletu od 19 funtów).

/ mko, fot. michel, CC BY 2.0 /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA