Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł

Co zwiedzić w Londynie?

Co zwiedzić w Londynie?

Zwiedzanie Londynu, zobacz co warto zobaczyć w stolicy Wielkiej Brytanii. Londyn - kosmopolityczny tygiel kultur, ras i narodowości, trzecie co do wielkości miasto Europy, pełne zarówno monumentalnych budowli, jak i barwnych targów, mekka instytucji finansowych oraz europejskich zakupoholiczek.
 

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji Londynu, poniżej przedstawiamy spis miejsc, które wybijają się na czoło i absolutnie nie wolno ich przegapić.

Słynny Big Ben w Londynie, fot.wikimedia.org/Gryffindor.Po pierwsze zabytki.
Big Ben to bez wątpienia jeden z najsłynniejszych symboli Londynu, neogotycka wieża zegarowa robi spore wrażenie, zwłaszcza kiedy podziwia się ją z poziomu chodnika - mierzy ona ponad 96 metrów, na wieżę można się dostać po spiralnych schodach liczących 334 stopni. Tarcza zegarowa wykonana jest z opalizującego szła, jej średnica ma aż 7 metrów, wskazówka godzinna ma 2,7 metra, a minutowa mierzy 4,2 metra. Big Ben stanowi część Pałacu Westminsterskiego, będącego siedzibą brytyjskiego parlamentu (Izby Lordów i Izby Gmin), jego najstarszą część datuje się na XI wiek.

Mijając Big Bena i parlament, dotrzeć można do znajdującego się praktycznie po przeciwnej stronie ulicy Opactwa Westminster, miejsca koronacji angielskich królów i królowych, jednej z najważniejszych świątyń anglikańskich. Kolegiata była wielokrotnie przebudowywana, nosi więc ślady różnych stylów architektonicznych.

Pozostając wciąż w rejonie Westminster warto wybrać się na przejażdżkę London Eye, jest to diabelski młyn o wysokości 135 metrów, z którego podziwiać można panoramę miasta. London Eye to stosunkowo nowy obiekt, wybudowany z okazji drugiego tysiąclecia, ale na tyle dobrze wkomponował się w otoczenie, że trudno już wyobrazić sobie Londyn bez niego.

Obowiązkowe miejsce wycieczek to również 10 Downing Street, najlepiej rozpoznawalny adres w mieście, pod którym mieści się siedziba premiera Wielkiej Brytanii.

Kolejny punkt, którego nie można ominąć, to Pałac Buckingham, można tu dotrzeć piechotą zarówno z parlamentu, jak i opactwa Westminster. Pałac Buckingham to oficjalna rezydencja Królowej Elżbiety II i symbol całej Wielkiej Brytanii, a jednocześnie największy pałac królewski na świecie. Pałac zbudowany został w 1703 roku, początkowo pełnił rolę miejskiej siedziby Księcia Buckingham, w kolejnych latach był rozbudowywany i ostatecznie w 1827 roku został oficjalną rezydencją władców brytyjskich. Gdy Królowa przebywa w Pałacu powiewa nad nim sztandar królewski, gdy wyjeżdża jest on zdejmowany. Przed pałac warto wybrać się o godzinie 11.30, kiedy to odbywa się zmiana warty.

Kolejny symbol miasta stanowi Tower Bridge, potężny, wiktoriański most zwodzony nad Tamizą, zlokalizowany we wschodniej części Londynu. Most robi olbrzymie wrażenie zarówno w dzień, jak w i nocy, kiedy to dzięki doskonałemu oświetleniu widać go już z daleka. Nazwa mostu wywodzi się z położonego w pobliżu Tower of London czyli budowli obronnej i słynnego więzienia, z którego według legendy nie było możliwości ucieczki. W Tower znajduje się bardzo ciekawe muzeum, szczególne wrażenie na zwiedzających robi skarbiec, w którym przechowywane są klejnoty królewskie.

Most Tower Bridge w Londynie, fot.wikimedia.org/Mvkulkarni23.

Listę zabytków, których nie można pominąć, zamyka Katedra Św. Pawła, powstała na przełomie XVII i XVIII wieku, której charakterystycznym elementem jest gigantyczna kopuła, w katedrze znajduje się obecnie kilka galerii sztuki.

Po drugie rozrywka.
Przebywając w Londynie warto udać się na Baker Street, nie tylko po to, aby zobaczyć muzeum i pomnik Sherlocka Holmesa, ale także, aby odwiedzić muzeum figur woskowych Madame Tussauds. Bilet wstępu kosztuje aż 30 funtów, ale naprawdę warto zajrzeć tam chociaż raz. Muzeum składa się z kilku sal tematycznych, w których znaleźć można figury woskowe gwiazd filmu, sportu, muzyki, a także rodziny królewskiej, zdjęcia ze sławami tego świata z pewnością będą niezapomnianą pamiątką na lata.

Jeśli ma się ochotę odpocząć od atrakcji historycznych i nieco odchudzić portfel, to Oxford Street będzie odpowiednim miejscem. Ulica ta słynie ze sklepów i centrów handlowych, od najtańszych - jak olbrzymi Primark, do najdroższych - jak jeszcze większy Selfridge & Co, gdzie mieszczą się sklepy najlepszych projektantów i najbardziej znanych marek.

Kolejny ciekawy punkt na mapie turystycznej Londynu to Portobello Road Market - jeśli ktoś widział film „Notting Hill”, to wie, czego może się tu spodziewać. W każdą sobotę Portobello Road, przekształca się w Portobello Road Market, olbrzymi bazar cieszący się popularnością wśród łowców okazji, kupić tam można głównie antyki oraz różne używane przedmioty i ubrania. W północnej części bazaru znajdują się stoiska z warzywami i owocami, które czynne są każdego dnia.

Miłośnikom zakupów i klimatycznych miejsc z pewnością przypadnie też do gustu Camden Market, położony w rozrywkowej Camden Town targ, na którym znaleźć można między innymi rękodzieło, ubrania i pamiątki, duży wybór płyt z muzyką, ale przede wszystkim jedzenie. Na Camden jest okazja do spróbowania potraw z prawie wszystkich części świata, w tym również polskich pierogów.

Amatorzy sztuki współczesnej nie mogą pominąć galerii Tate Modern, zlokalizowanej nad Tamizą, w dawnej elektrowni Bankside.

Mając trochę więcej czasu warto również udać się do Docklands. Jest to portowa dzielnica i obecnie główne centrum finansowe Londynu. Wspaniałe nowoczesne budowle na Canary Wharf naprawdę robią wrażenie, swoje siedziby mają tu np. Reuters i HSBC. Będąc w tej okolicy, warto wsiąść do bezzałogowego pociągu DLR i udać się do Greenwich, gdzie znajduje się zerowy południk - to jedyna w swoim rodzaju okazja, aby stanąć na dwóch półkulach jednocześnie.

Po wyczerpującym zwiedzaniu odpocząć można w Hyde Parku, parku królewskim o obszarze 2,5 km2. Jego ciekawostką jest miejsce odwiedzane przez mówców, gdzie każdy ma prawo do wyrażenia swoich poglądów.

Londyn oferuje odwiedzającym go turystom niezliczoną ilość możliwości spędzenia czasu, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Niezależnie od tego, które z atrakcji miasta się wybierze jedno jest pewne - nie można się tu nudzić i wyjazd z pewnością pozostanie niezapomniany.

/ kpl. fot.wikimedia.org /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA