Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Izrael, Jerozolima - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Styczeń 2008

W Biblii zawarte są niezliczone wzmianki i cytaty dotyczące Jerozolimy. Mówi się o niej Święte Miasto, Złote Miasto, Miasto Pokoju, Miasto Dawidowe, Syjon... Nie ma jednak innego miasta, które byłoby powodem tak wielu konfliktów zbrojnych, co Jerozolima.W mieście tym znajdują się święte miejsca czczone przez trzy wielkie monoteistyczne religie i jest ono celem pielgrzymek wiernych z całego świata.

W Jerozolimie spędziliśmy dwa dni.Nocleg mieliśmy w hotelu na górze Oliwnej skąd mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę tego niezwykłego miasta. Mogliśmy także pochodzić nocą i zobaczyć to miasto wyglądające zupełnie inaczej niż w ciągu dnia.
Przechodząc wąskimi uliczkami znajdującymi się w murach starego miasta odczuwa sie niesamowity klimat, magię. Przebywając w świętych miejscach człowiek nabiera pokory i dystansu do wielu
przyziemnych spraw.

Niezależnie czy przybywamy do Izraela jako pielgrzymi, czy jako zwykli turyści, kraj ten zachwyci nas na każdym kroku.

Zachęcamy do przejścia się uliczkami Jerozolimy nocą. Zupełnie inny jest obraz miasta o tej porze - cisza, brak zgiełku, tłoku... Uliczki starej Jerozolimy to jeden wielki labirynt, z którego ciężko się wydostać... tajemniczy, urokliwy. Na ulicach pełno żołnierzy (także młode dziewczyny)z bronią. Jest to przerażające, ale zarazem fascynujące. (Zdjęcia - Jerozolima nocą zamieściliśmy w oddzielnym folderze)


Zwiedzać Jerozolimę można zacząć od Góry Oliwnej, miejsca, które odwiedzają wszyscy pielgrzymi-chrześcijanie. U stóp wzgórza położony jest Ogród Oliwny, w którym modlił się Chrystus tuż przed pojmaniem. Rosną w nim drzewa oliwne, mające ponad tysiąc lat, choć niektórzy sądzą, że są starsze i pamiętają Chrystusa. Obok wybudowano kościół Wszystkich Narodów, zresztą na Górze Oliwnej jest kilka kościołów, które warto odwiedzić: Grób Najświętszej Marii Panny, z przepiękną podziemną kryptą, kościół Dominus Flevit, wzniesiony na pamiątkę płaczu Jezusa nad losem Jerozolimy, kościół Pater Noster, gdzie wg tradycji nauczył uczniów modlitwy "Ojcze nasz" i cerkiew Wniebowstąpienia upamiętniającą miejsce, z którego Chrystus wstąpił do nieba.

Wewnątrz murów Starej Jerozolimy warto przejść Drogą Krzyżową, która biegnie przez dzielnicę muzułmańską. Niektóre stacje Drogi Krzyżowej ciężko odnaleźć w labiryncie uliczek i straganów bazaru. Droga prowadzi do ogromnej Bazyliki Grobu Świętego, w której znajdują się pozostałe stacje (od X do XIV), Golgota, no i Grób Pański, do którego zawsze stoi kolejka. W obrębie Starego Miasta na górze Syjon, mieści się Wieczernik - miejsce Ostatniej Wieczerzy Chrystusa z uczniami. W pobliżu znajduje się też grób króla Dawida, który przed 3 tysiącami lat uczynił Jerozolimę stolicą państwa żydowskiego. Przy zasłoniętym haftowanymi szyfonami grobowcu zawsze modlą się Żydzi. Ale najświętszym miejscem jest dla nich Ściana Płaczu - jedyny fragment ocalałej po zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej, która była najświętszym religijnym przybytkiem i symbolem narodu. Żydzi modlą się przy niej od tysięcy lat. Wysoka na 15 m ściana zbudowana jest z kamiennych bloków, między które pielgrzymi wsuwają karteczki z prośbami, wierząc, że w tym miejscu Bóg ich wysłucha.

Co warto zwiedzić?

Kościół Pater Noster - na ścianach krużganków widnieją słowa Modlitwy Ojcze Nasz w ponad 60 językach, także w języku Braille'a.

Góra Oliwna - tutaj Jezus spędził wiele czasu i ma ona niezwykle znaczenie religijne dla chrześcijan.

Góra Syjonu zw. Miastem Dawida - tutaj znajduje się grób Dawida i do dnia dzisiejszego jest miejscem czczonym przez Chrześcijan, Żydów i Muzułmanów.Na grobie umieszczone są srebrne korony ze zwojów Tory, przywiezionej do Izraela z synagog zniszczonych podczas Holocaustu.

Wieczernik

cmentarz żydowski na Górze Oliwnej

Bazylika Grobu Bożego

Stacje Drogi Krzyżowej - VIA DOLOROSA
Złota Brama i mury starego miasta

Ściana Płaczu - w szczeliny muru wsuwane są tysiące pośpiesznie napisanych modlitw.

Bazylika konania - świątynia zwana jest Kosciołem Narodów, ponieważ wiele krajów sfinansowalo jej budowę

Kościół Grobu Matki Boskiej

Meczet Skały - Muzulmanie wierzą, że z tego miejsca Mahomet wstapil do nieba na swym skrzydlatym rumaku

Porady i ważne informacje

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 63)