Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Słowenia
Słowenia

Słowenia - przewodnik

Słowenia leży w środkowej części Europy. Zwana „bramą Bałkanów” graniczy od południa z Chorwacją, od północy z Austrią, od wschodu z Węgrami, a od zachodu z Włochami. Posiada dostęp do Morza Adriatyckiego, choć ma krótką linię brzegową, bo zaledwie 46 km. Słowenia jest niedużym krajem - zajmuje powierzchnię wynoszącą ponad 20 tys. km2, a zamieszkuje ją ok. 2 mln ludzi. Największe miasta to Ljubljana (stolica) i Maribor - wszystkie pozostałe nie przekraczają 100 tys. mieszkańców. Większość powierzchni Słowenii zajmują wyżyny i góry, a prawie połowa kraju porośnięta jest lasami, przez co jest tam wyjątkowo zielono. W połączeniu z górami, jaskiniami i kawałkiem morza daje to wspaniałą, niepowtarzalną atmosferę, którą warto poczuć.

Gdzie spędzić wakacje?

Dzięki różnorodności geograficznej, na jaką można liczyć w Słowenii, turyści mają do wyboru wypoczynek w górach, nad morzem i w pobliżu słynnych jaskiń lub wśród sielskich winnic i kurortów spa. Miłośnicy narciarstwa oraz górskich wędrówek znajdą w słoweńskich Alpach kilka ciekawych miejscowości i regionów, w których można się zatrzymać: Bled, Bohinj, Bovec czy Kranjska Gora. Na wybrzeżu turyści mają znacznie mniejszy wybór miejscowości wypoczynkowych niż w górach, dlatego wszyscy spragnieni morskich kąpieli kierują się do Ankaran i Portorož. Na wschodzie kraju zaś miłośnicy spa i wina chętnie wybierają miasto Moravske Toplice czy uzdrowiskowe źródła w Rogaškiej Slatinie. Po całej Słowenii rozsiane są również ekologiczne farmy, na których turyści mogą wypoczywać w zgodzie z naturą.

Co warto zwiedzić

Pomimo tego, że Słowenia jest małym krajem, nie brak w niej ciekawych do odwiedzenia miejsc. Poczynając od miast warto pojechać do stolicy kraju - Ljubljany, która ma swój niepowtarzalny urok. W drugim największym mieście Słowenii - Mariborze stoi ładny zamek i rośnie najstarsza na świecie winorośl. Można też zwiedzić Cerknicę położoną nad jeziorem, Celje z piękną starówką i uroczy Kamnik oraz karnawałowy Ptuj, a na wybrzeżu nie można pominąć Kopru, Izoli i niezwykle malowniczego miasteczka Piran. Miasteczka te leżą blisko siebie, więc wszystkie 3 można spokojnie zwiedzić w ciągu jednego dnia. Słowenia bogata jest również w atrakcje naturalne, dlatego koniecznie trzeba zobaczyć tamtejsze jaskinie krasowe (w tym 2 najbardziej znane: Postojna i Škocjanskie) oraz Park Narodowy Triglav z wąwozem Vintgar.

Czas lokalny: GMT + 1 godzina, w okresie letnim GMT + 2 godziny, czyli taki sam jak w Polsce, więc wybierając się do Słowenii nie musimy przestawiać zegarków.
Czas przelotu: Lot z Warszawy do Ljubljany trwa najkrócej ok. 3 godzin. Może trwać znacznie dłużej ze względu na przesiadkę, jaka czeka pasażerów w Wiedniu.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 322)
Słowenia - Zdjęcie klasyczny widok w Chorwacji
Słowenia - Zdjęcie Jezioro Bled
Słowenia - Zdjęcie Velika planina
Słowenia - Zdjęcie Jezioro Bled
Słowenia - Zdjęcie Velika planina
Ciekawe miejsca
Kuchnia i potrawy
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.