Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Słowenia » Bled
Bled

Słowenia - Bled

Bled - Miejscowość leży w północno-zachodniej Słowenii, u podnóża Alp Julijskich, nad jeziorem o tej samej nazwie. To właśnie jezioro Bled przyciąga turystów w to urokliwe miejsce. W miasteczku żyje ponad 5 tysięcy osób, a miejsc noclegowych dla odwiedzających jest prawie drugie tyle, bo ok. 4 tysięcy, więc w sezonie może być naprawdę tłoczno. Wynagradza to jednak źródlana woda termalna w jeziorze, której przypisuje się lecznicze właściwości. Również czysty klimat u podnóża Alp sprzyja zdrowotności. Jezioro ma ponad 2 km długości i prawie 1,5 km szerokości, a maksymalna głębokość sięga 30 m.

Na Bledzie znajduje się niewielka wyspa, która jest jedyną naturalną w całej Słowenii, a na niej kościółek Marii Wspomożycielki do którego prowadzi 99 schodów. Panowie młodzi, którzy biorą w nim ślub mają nie lada wyzwanie: powinni wnieść pannę młodą po tych schodach, bo podobno przyniesie to szczęście w małżeństwie. W Bledzie znajduje się również zamek. Wznosi się na ponad 100-metrowej skale, górując nad miasteczkiem i jeziorem. Pierwsze wzmianki pochodzą z początku XI wieku, kiedy na skale stała już romańska wieża, rozbudowywana przez kolejne lata. Dziś w zamku mieści się muzeum, w którym można poznać historię obiektu. Wysiłek, jaki trzeba włożyć, aby wejść na szczyt skały wynagradza wspaniały widok na jezioro oraz otaczające miejscowość góry.

Na turystów odwiedzających Bled czeka trochę atrakcji. Oprócz pływania w termalnych wodach jeziora można sobie pozwolić na rejs tradycyjną drewnianą łodzią lub trekking górski, ponieważ Bled jest dobrą bazą wypadową do zdobywania okolicznych szczytów. Ponadto z miasteczka wyruszają wycieczki do niedalekiej jaskini pod Babji Zob z ciekawymi formacjami stalaktytów. Infrastruktura turystyczna jest bardzo dobrze rozbudowana - w Bledzie jest sporo hoteli, restauracji i barów, a nawet pole golfowe. Po aktywnie spędzonym czasie warto uzupełnić kalorie i podejść do słynnej cukierni „Šmon”, w której od wyboru pysznych ciast i deserów można dostać zawrotu głowy. Wprawdzie z reguły jest tam spora kolejka, ale nie można się zrażać, bo obsługa szybko radzi sobie z zamówieniami.

Galeria zdjęć - Słowenia (liczba zdjęć: 685)
Słowenia - Zdjęcie klasyczny widok w Chorwacji
Słowenia - Zdjęcie Jezioro Bled
Słowenia - Zdjęcie Velika planina
Słowenia - Zdjęcie SKOFIJA LOKA
Słowenia - Zdjęcie Widok z zamkowego wzgórza.
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.