Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Portugalia
Portugalia

Portugalia - przewodnik

Portugalia jest najbardziej wysuniętym na Zachód państwem Europy. Położona jest na krańcu Półwyspu Iberyjskiego. Od Wschodu i Północy graniczy z Hiszpanią, od Zachodu i Południa oblewają ją wody Oceanu Atlantyckiego. W skład terytorium Portugalii oprócz części lądowej wchodzą wyspy Archipelagu Azorskiego i wyspa Madera.

Portugalia zajmuje powierzchnię ponad 92 tys. km2. Na Północy kraju przeważa krajobraz górzysty, na Południu zaś nizinno-wyżynny. Portugalia podzielona jest na 18 dystryktów: Aveiro, Beja, Baraganca, Castelo Branco, Coimbra, Evora, Faro, Guarda, Leiria, Lizbona, Portalegre, Porto, Santarem, Setubal, Viana do Castelo, Vila Real, Viseu, oraz 2 regiony autonomiczne: Region Autonomiczny Azorów i Region Autonomiczny Madery. Zamieszkuje ją ok. 10,5 mln ludzi, szacuje się, że ok. 99 % ludności stanowią katolicy.

Historia Portugalii sięga czasów najdawniejszych. Początkowo zamieszkiwały ją ludy iberyjskie i celtyckie. Przez wieki przechodziła pod panowanie innych mocarstw, aby w końcu samej stać się jednym z największych światowych kolonizatorów. Portugalia jest republiką parlamentarną, na czele której stoi prezydent wspierany przez Radę Państwową. Jest członkiem Unii Europejskiej i NATO.

Portugalia to ojczyzna wielkich odkrywców i kolonizatorów. Dziś oferuje zarówno piękną, zabytkową architekturę, ale także piękne plaże i zatłoczone turystyczne miasteczka. Tu każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno spragnieni słońca turyści, miłośnicy sportów wodnych, a także ciekawi historii i wspaniałych widoków, które zapewniają tutejsze zabytki i krajobrazy.

Gdzie spędzić wakacje?

Wybrzeże Portugalii usiane jest wspaniałymi, pięknymi plażami, które niewątpliwie stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych kraju. Co roku ściągają tu turyści z całej Europy, oraz spragnieni wypoczynku Portugalczycy. Wybrzeże jest tu częściowo piaszczyste, częściowo klifowe, co zapewnia doskonałe widoki. Głównymi rejonami turystycznymi, gdzie znajdziemy najbardziej popularne kurorty wypoczynkowe jest położone na Południu Algarve z miejscowościami takimi jak Albufeira, Lagos, Portimao, Villamoura, oraz Wybrzeże Lizbońskie w centralnej części kraju z Cascais i Estoril. Poza właściwą częścią kraju, typowo turystyczną, popularną destynacją stała się także Madera. Pragnący spokoju powinni udać się na nieodkryte jeszcze przez masową turystykę Azory.

Co warto zwiedzić

Portugalia ma wiele do zaoferowania turystom, piękne, malownicze miasteczka, jak Obidos, Evora, Aveiro, Coimbra, kosmopolityczną stolicę Lizbonę, słynące z wyśmienitych win Porto, wspaniałe, olśniewające perełki portugalskiej architektury jak Batalha, czy Alcobaca, centra religijne jak Fatima i Braga, a także wspaniałe widoki Południa z Przylądkiem Św. Wincentego na czele, oraz z ośrodkami położonymi wokół Faro. Te wszystkie miejsca sprawiają, że turyści zawsze znajdą tu coś dla siebie, mogą obcować z tutejszą historią, zabytkami, podziwiać jedne z najpiękniejszych widoków w całej Europie, cieszyc się tutejszym słońcem, skosztować wykwintnej kuchni i poczuć staroświecką atmosferę portugalskich miasteczek.

Czas lokalny: Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a GMT.
Czas przelotu: Warszawa - Lizbona - ok. 4,5 godziny.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 2168)
Portugalia - Zdjęcie Ponta de Sao Lourenco
Portugalia - Zdjęcie Praia da Marinha
Portugalia - Zdjęcie Lagos
Portugalia - Zdjęcie Portimao
Portugalia - Zdjęcie
Relacje z wakacji
Portugalia - Madera cz. 1
Portugalia - Madera cz. 1   (Lipiec 2013)
Portugalia - MADERA- Wyspa Raj
Portugalia - MADERA- Wyspa Raj   (Październik 2012)
Portugalia - Algarve
Portugalia - Algarve   (Wrzesień 2012)
Portugalia - Albufeira
Portugalia - Albufeira   (Wrzesień 2012)

Zobacz wszystkie >>

Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.