Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Finlandia
Finlandia

Finlandia - przewodnik

Finlandia leży w północnej części Europy, granicząc ze Szwecją, Norwegią i Rosją. Otaczają ją wody Morza Bałtyckiego, Zatoki Fińskiej i Zatoki Botnickiej. W kraju obowiązują dwa języki urzędowe: fiński oraz szwedzki. Powierzchnia Finlandii wynosi prawie 340 tys. km2, a zamieszkuje go zaledwie 5,4 mln osób, z czego ok. 75% ludności mieszka na południu kraju. Wszystko przez warunki pogodowe, jakie w Finlandii panują. Im dalej na północ, tym zimniej, ale także wzrastają szanse na przeżycie dnia lub nocy polarnej oraz zobaczenia wspaniałego zjawiska zorzy polarnej. Finlandia zaprasza do siebie turystów, mając do zaoferowania mnóstwo pięknych jezior, jeszcze więcej saun oraz jednego... Św. Mikołaja.

Gdzie spędzić wakacje?

W Finlandii nie znajdziemy typowych, znanych nam z innych krajów europejskich miejscowości wypoczynkowych. Winny temu jest klimat i pogoda, która raczej nie zachęca do wylegiwanie się na plaży. Niemniej, nie znaczy to, że w Finlandii nie ma gdzie wypocząć. Na wybrzeżu można wprawdzie znaleźć trochę piaszczystych plaż, m.in. Hietaniemi w Helsinkach, na niedalekiej wyspie-fortecy Suomenlinna, czy kilka plaż dla nudystów na zachodnim wybrzeżu, niemniej bardziej typowym sposobem wypoczywania w Finlandii jest aktywny wypoczynek na łonie natury. W całym kraju rozsiane są domki letniskowe (znane szerzej pod nazwą cottage), w lasach i nad jeziorami, obowiązkowo z sauną. Właśnie tam Finowie wypoczywają, uprawiając sporty, jak np. nordic walking i jogging. Do bardziej lub mniej aktywnego spędzania urlopu dobrze też nadają się wyspy archipelagu Alandzkiego, wyspy archipelagu Kotka oraz wyspa Hailuoto. Zimą natomiast miłośnicy narciarstwa biegowego mogą cieszyć się dobrymi trasami wokół Lahti na południu i Inari w Laponii.

Co warto zwiedzić

Finlandia jest krajem dość młodym, więc nie ma tam wiekowych zabytków, a zabudowa jest dość jednolita. Niemniej jest trochę miejsc, które zasługują na uwagę. Warto odwiedzić miasteczka Rauma i Porvoo z tradycyjną, drewnianą zabudową, historyczną stolicę Finlandii - Turku oraz obecną - Helsinki. Warto również pojechać do Tampere i z wieży widokowej podziwiać widok na dwa jeziora, pomiędzy którymi leży. Na północy Finlandii oczywiście nie wypada ominąć Rovaniemi i św. Mikołaja, ale można też zawitać do położonego najdalej na północ zoo w mieście Ranua oraz do Kemi, aby zobaczyć zamek ze śniegu i lodołamacz Sampo.

Czas lokalny: GMT + 2 godziny, w okresie letnim GMT + 3 godziny.
Czas przelotu: Czas przelotu: Warszawa - Helsinki - 1h40m.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 283)
Finlandia - Zdjęcie
Finlandia - Zdjęcie Rovaniemi - wioska św. Mikołaja
Finlandia - Zdjęcie Park Sibeliusa - Organy grające na wietrze
Finlandia - Zdjęcie Tori polisi - Policjant targowy. Musiałem się z nim przywitać
Finlandia - Zdjęcie Husky safari - na razie spokojnie czekają
Relacje z wakacji
Finlandia - Oulu
Finlandia - Oulu   (Czerwiec 2011)
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.