Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Zatoka Kvarner w Chorwacji - co warto zwiedzić?

Zatoka Kvarner w Chorwacji - co warto zwiedzić?

Chorwacji nie trzeba nikomu przedstawiać, ani też szczególnie zachwalać, gdyż swoją urodą i klimatem broni się sama i każdego roku przyciąga rzesze wiernych turystów. Najpopularniejszym celem wakacyjnych urlopów jest Dalmacja, ale my zachęcamy do przyjrzenia się też mniej popularnym, ale nie mniej ciekawym i mającym długą tradycję turystyczną miejscowościom Zatoki Kvarnerskiej, idealnym na wypoczynek.
 

Kvarner - informacje podstawowe
Kvarner to nadmorska część kraju znajdująca się między Zatoką Kvarnerską i Półwyspem Istria, zewsząd otoczona górami, co sprawia że panuje tam wyjątkowo łagodny klimat, dzięki któremu rozwinęła się tu bujna, egzotyczna roślinność. To właśnie tutaj raczkowała już sto lat temu turystyka, gdyż austriackie władze chcąc wykorzystać wyjątkowo dogodny klimat oraz rzekome lecznicze właściwości tutejszego powietrza, wybudowały okazałe secesyjne uzdrowisko. Do Opatiji zaczęli więc przyjeżdżać turyści i miejscowość była swego czasu centrum wypoczynku elit krajowych i zagranicznych. Uzdrowisko działa tu do dziś i polecane jest głównie przy dolegliwościach reumatycznych. Z tego powodu Opatiję w głównej mierze odwiedzają osoby starsze, które znajdują tu upragniony spokój. Warto kurort ten odwiedzić choćby przejazdem, gdyż ma bardzo ciekawą zabudowę, a wśród niej polski akcent - tablicę upamiętniającą wizytę Józefa Piłsudskiego, znajdującą się w parku w centrum miasta.

Czas na zwiedzanie
Kierując się na południe od Opatiji, dojeżdżamy do głównego miasta regionu - Rijeki, będącej trzecim największym miastem w kraju. I tu kolejne zaskoczenie - Rijece pod względem wizualnym daleko do innych nadmorskich miast takich jak Split czy Zadar, gdyż przez lata było to miasto wyłącznie portowe. Miasto na pierwszy rzut oka nie zachwyca, ale warto poznać je bliżej, by dotrzeć choćby na wzgórze Trsat, gdzie znajduje się XIII - wieczny zamek oraz kościoły - Marii Panny z Trsatu i św. Jerzego. Zamek jest obecnie siedzibą galerii artystycznych i klimatycznych restauracji, a ze wzgórza rozciąga się przepiękna panorama na miasto i okolicę. Będąc w Rijece warto przespacerować się też głównym deptakiem miejskim - Korzo, które jest miejscem spotkań pełnym kawiarenek, restauracji i eleganckich butików. Rijeka słynie ponadto z zimowego karnawału odbywającego się w lutym, gdzie przez tydzień ulice wypełnione są zarówno miejscowymi, jak i turystami poprzebieranymi w rozmaite stroje, tworzące barwny korowód.

Zostawiając za sobą Rijekę, kierujemy się wciąż na południe i dojeżdżamy do najbardziej znanej miejscowości turystycznej regionu - Crikvenici. Miejsce to upodobali sobie także mieszkańcy chorwackiej stolicy, gdyż jest to nadmorska miejscowość wypoczynkowa położona najbliżej Zagrzebia. Podobnie jak Opatija, Crikvenica ma długą tradycję uzdrowiskową oraz ładne, żwirkowe i piaszczyste plaże. Większość z nich posiada Błękitną Flagę - międzynarodowe odznaczenie gwarantujące czystość i najwyższy standard plaż.

W okolicy jest jeszcze jeden kurort, który warto odwiedzić - Novi Vinodolski, gdzie w 1288 r. opublikowano pierwszy w krajach słowiańskich kodeks prawny - Prawa Winodolskie, którego kopię można oglądać w Muzeum Miejskim (oryginał przechowywany jest w Zagrzebiu).

Zwiedzając Kvarner warto zatrzymać się jeszcze w małej, uroczej miejscowości Lovran, pełnej krętych uliczek, wielu pracowni i galerii artystycznych, a także skosztować doskonałe pieczone kasztany (w okolicznych lasach rośnie kasztan jadalny). Spacerując klimatycznymi ulicami można podziwiać piękne wille otoczone palmami, piniami i magnoliami.

Kvarner, oprócz zieleni, spokoju i pięknych plaż jest też świetną bazą wypadową na znajdujące się w pobliżu piękne wyspy Zatoki Kvarnerskiej: Krk, Cres, Rab, Pag i Lošinj oraz do górskich wędrówek po paśmie Velebit.

Dla kogo Kvarner?
Z wakacji na Kvarnerze zadowolone będą przede wszystkim osoby kochające spokój, rodziny z dziećmi oraz osoby starsze ze względu na liczne sanatoria i wyjątkowo dogodny klimat. Tereny te usatysfakcjonują też amatorów pieszych wycieczek po górach. Miłośnicy dyskotek i nocnych szaleństw do rana lepiej natomiast odnajdą się w bardziej rozrywkowej Dalmacji.

Warto podkreślić uroki plaż tamtejszych kurortów, gdzie wiele z nich posiada atrakcje dla dzieci, a także przystosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, np. plaża miejska (Gradsko kupalište) w Crikvenici czy plaża w zatoce Lišanj oraz Mali Ćun w miejscowości Novi Vinodolski. W Opatiji szczególnie godna polecenia jest plaża Ičići - jedna z największych i najlepiej wyposażona. Z kolei z najpiękniejszych plaż i jednego z najurodziwszych odcinków Adriatyku słynie mała miejscowość Selce. Warto zatrzymać się też w niewielkich zatokach, gdzie plaże są nie mniej urokliwe, a mniej tłumnie odwiedzane przez turystów.

/ osw, fot.wikimedia.org/SuperKuba, licencja CC BY-SA 3.0 /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA