Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Co warto zwiedzić w Szybeniku?

Co warto zwiedzić w Szybeniku?

Zwiedzanie miasta Szybenik. Szybenik nie jest typowo turystycznym miastem Chorwacji. Znacznie różni się od pozostałych miejscowości wybrzeża Dalmacji. Nie jest oblegany przez turystów, pozbawiony cudownych plaż i zabytków robi jednak duże wrażenie. Podpowiadamy gdzie warto zajrzeć aby docenić jego urok.
 

Co nas tu przyciąga?
Specyficzny charakter miasto zapewne zyskało po wielu transformacjach, które pojawiały się pod koniec lat 90. To co rzuca się na pierwszy rzut oka to brak jakichkolwiek śladów starożytnej historii. Wojna z Serbią całkowicie zrujnowała Szybenik, a miasto do tej pory powoli podnosi się z chwilowego upadku. Jego niepowtarzalność zauważymy w licznych wąskich, romantycznych uliczkach, wzdłuż których znajdziemy mieszankę gotyckich, renesansowych i barokowych budynków. Gdzieniegdzie dostrzeżemy zabytkowe, średniowieczne łuki. Szybenik zachęca do spacerów wzdłuż nadbrzeża, gdzie na wietrze łopoczą chorwackie flagi. Stare miasto pełne kawiarni i pysznych tutejszych lodów samo w sobie jest urocze. To chyba najbardziej malownicze miasto Chorwacji.

Katedra Św. JakubaKatedra Św. Jakuba w Szybeniku
Najważniejszym zabytkiem renesansowej architektury w całej Chorwacji jest, wpisana w 2000 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, trójnawowa Katedra Św. Jakuba. Położona jest w samym centrum miasta, przy placu Trg Republike Hrvatske. Już z daleka katedra przyciąga wzrok, a to za sprawą fryzu dziwnych figur przedstawiających głowy z różnymi minami. Jest ich aż 74, ciągną się wokół apsyd. Należą do najbardziej wyjątkowych dzieł rzeźbiarza Juraja Dalmatinaca, który z początkiem lat 40. XV w. był głównym architektem katedry. Zapewne dlatego przed katedrą stoi jego okazały pomnik. Miłośnicy sztuki i architektury na pewno będą zachwyceni. Jest to bowiem idealny przykład przejścia od weneckiego gotyku do toskańskiego renesansu. Trzy apsydy i kopuła, których budowa ciągnęła się ponad sto lat są zachwycające, ale i tak największe wrażenie robi wnętrze bazyliki. Wyjątkowe sklepienie kolebkowe ułożone jest w taki sposób, że wnętrze katedry wygląda niemal identycznie jak z zewnątrz. Mamy więc wrażenie, że nie ruszyliśmy się tak naprawdę z miejsca. Żaden inny kościół nie może pochwalić się takim ewenementem na skalę światową. Fakt ten przyciąga wiele wycieczek turystycznych. Tłum ludzi stojący przed katedrą sprawia, że dostrzeżenie i przyglądanie się dachowi z zewnątrz staje się wręcz niemożliwe. Cała katedra mierzy 38,5 m. długości, 14 m. szerokości i razem z kopułą 32 m. wysokości. Niewątpliwie jest to najciekawsza budowla w Szybeniku.

Stare miasto
Tego miejsca nie trzeba specjalnie zachwalać. Samo w sobie jest atrakcją. To tutaj w pierwszej kolejności kierujemy swoje kroki przyjeżdżając do Szybenika. Ciągnie się wzdłuż brzegu, od portu do ulicy Kralja Zvinimira. Na starówce można poczuć się jak w Wenecji. Położenie miasta sprawia, że wszędzie pną się schody. Stare domy ciągną się w górę i w dół wzgórza. Atmosfera jest tu zupełnie inna niż w pozostałych obleganych miastach Chorwacji. Z dala od zgiełku można spokojnie odpocząć w jednej z licznych kawiarenek czy zjeść lunch w pobocznej restauracji. Wąskie, kręte uliczki pięknie oświetlone wieczorem, zaciszne placyki, niskie budynki stwarzają idealne warunki do odetchnięcia i cieszenia się błogim stanem spokoju.

Poza bogatą bazą gastronomiczną, znajdziemy tu dwa kościoły warte zwiedzenia - Kościół Św. Mikołaja i Kościół Św. Barbary. Szczególnie ciekawy jest Kościół Św. Barbary wyróżniający się dość nietypową formą budowy. Wystarczy podnieść wzrok by dojrzeć zupełnie dwie różne „dzwonnice” górujące nad ulicą Kralja Tomislava.

Twierdza Św. Anny
Do twierdzy można dojść kierując się niektórymi uliczkami ze Starego Miasta. Położona na wzgórzu, nie posiada żadnych specyficznych detali architektonicznych, ani nie jest wyjątkowym zabytkiem. Warto jednak wspiąć się na sam szczyt twierdzy, gdyż tylko z tego miejsca zobaczymy tak ładne widoki na miasto, zatokę i rzekę Krk. Podchodząc pod górę miniemy stary cmentarz tajemniczo komponujący się z brukowanymi schodami i zadrzewieniem. Najciekawsze punkty widokowe znajdują się na murach i najwyższych kondygnacjach twierdzy.

Dla ciekawskich
Wszystkim tym, którzy ulegną urokowi Szybenika a posiadają nieco więcej czasu, polecamy poznanie pozostałych, mniej popularnych miejsc i zakątków miasta. Spacerując uliczkami można dojść do gotyckiego pałacu Orsini, Kościoła Św. Lovra i Kościoła Św. Dominika. Nieco dalej znajdziemy Klasztor i Kościół Franciszkanów. Znajdziemy w nim mocne wpływy stylu wenecjańskiego. Na małym rynku znajduje się XVI-sto wieczny ratusz. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się jedna z najmasywniejszych budowli obronnych Adriatyku - Twierdza Nikola broniąca miasto przed Turkami.

Zwiedzając Chorwację często zaglądamy do miejsc „pocztówkowych”. Nie sposób zwiedzić każdego miasta, ale warto poszukać miejsc mniej komercyjnych, w których zwykle zachowało się więcej uroku niż w popularnych miastach, jak Split, Trogir czy Dubrownik. Zainwestowany czas na pewno zwróci nam się wielokrotnie, a wrażenia po takiej wycieczce zdają się być nieocenione. Gorąco polecamy Szybenik - miasto, do którego chce się wrócić za każdym razem gdy podróżujemy wzdłuż Wybrzeża Dalmatyńskiego.

/ kgl, fot. wikimedia.org /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA