Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Suwalszczyzna - baśniowa kraina

Suwalszczyzna - baśniowa kraina

Bałtyckie wybrzeże, jeziora mazurskie, Tatry i Bieszczady - te miejsca najczęściej przychodzą nam do głowy jako pierwsze, kiedy pomyślimy o wakacjach w Polsce. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z piękna i turystycznych walorów innych, mniej popularnych miejsc w naszym kraju. Planujecie dopiero swój urlop? Jeśli tak, to koniecznie przeczytajcie kilka przydatnych podróżnikom faktów o Suwalszczyźnie - krainie jak z baśni!
 

Tajemnicza kraina
Wielokulturowość, tajemniczość, niezbadana przyroda -  to tylko kilka określeń, którymi z powodzeniem można opisać Suwalszczyznę. Graniczy ona z Litwą, Białorusią i obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Ten kulturowy miks odnajdziemy chociażby w... nazwach miejscowości, które ciężko wymówić! Odwiedzić tam możemy między innymi Wiłkupie, Tauroszyszki czy Pełele. Podróżując po Suwalszczyźnie często napotkamy ślady tajemniczego, pogańskiego rodu Jaćwingów, który zamieszkiwał ten rejon kilkaset lat temu. Aby na chwilę przenieść się w czasie wystarczy odwiedzić któryś z pozostałych tam licznych cmentarzysk kurhanowych i starych grodzisk.

Aktywny wypoczynek

Widok na Czarną Hańczę
Ten region kojarzy nam się często z „polskim biegunem zimna”. Zimy faktycznie są na Suwalszczyźnie długie, ale za to w wakacyjnych miesiącach nie można tutaj narzekać na pogodę. Dzięki wpływom kontynentalnych mas powietrza, które przeważają w tym regionie, lato jest tu upalne. Co więcej na Suwalszczyźnie odnotowuje się najwyższe ciśnienie i najniższą roczną ilość opadów w Polsce! Piękna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, a możliwości jest tutaj wiele. Leżenie na plaży to dla Ciebie udręka, a wylegiwanie się w hamaku uważasz za marnowanie czasu?  Na Suwalszczyźnie na pewno nie będziesz się nudzić. Odwiedzając te rejony warto poświęcić czas na przykład na spływ przepięknymi i wciąż nieobleganymi przez turystów rzekami Czarną Hańczą czy Rospudą. Co więcej, znajdziemy tu niemal 150 jezior, w tym Wigry - jezioro tak głębokie, że zmieściłby się w nim niemalże cały Pałac Kultury! Przyrodę można podziwiać nie tylko ze szlaków wodnych, ale również pieszych i rowerowych. Każda wycieczka jedną z wielokilometrowych tras rowerowych  pozwoli na podziwianie dzikiej przyrody z bliska, bez natłoku turystów. Taką wyprawę możemy zaplanować na własną rękę lub wybrać jeden ze zorganizowanych rajdów. Najbliższy rajd rowerowy odbędzie się już w ostatni weekend maja. „Bajkowy weekend rowerowy” to nie tylko wycieczki po najbardziej malowniczych rejonach krainy, ale również dodatkowe atrakcje takie jak zabawy dla dzieci czy pokazy akrobatyki. Więcej informacji o rajdzie można znaleźć TUTAJ.

Na terytorium Suwalszczyzny znajduje się również największy kompleks leśny Europy - Puszcza Augustowska. Częścią puszczy jest  Wigierski Park Narodowy,  gdzie spotkamy  między innymi bobry. Miłośnicy przyrody w planach swoich wycieczek powinni uwzględnić również Suwalski Park Krajobrazowy. Zobaczyć tam można zbiór ciekawych form geologicznych, które zostały ukształtowane przez lodowiec.  Nie lada gratką nie tylko dla geologów jest także wieczna zmarzlina - zjawisko unikatowe na skalę światową.

Ten region to także dobre miejsce na spędzenie aktywnych wakacji z dziećmi. Odpoczynek nad wodą czy wyprawa na rower to dopiero początek atrakcji! Legendy regionalne i baśnie urodzonej tu Marii Konopnickiej ożyły na Suwalszczyźnie w postaci tak zwanych „Wiosek Bajek”. Udając się na wyprawę ich szlakiem napotkamy siedem miejsc, gdzie maluchy mogą podczas zabawy poznać historię regionu. Tutaj rzeczywiście można poczuć się bajkowo!

 Region  Suwalszczyzny jest dość dobrze rozwinięty turystycznie. Szukając noclegu możemy wybrać jeden z hoteli wyższej klasy lub agroturystykę w konkurencyjnej cenie. Wyprawa w tamte rejony to dobry pomysł na weekend dla m.in. Warszawiaków, dla których podróż tutaj będzie krótsza niż do Krakowa! Suwalszczyzna to również kraina oryginalnych smaków.  Warto spróbować regionalnych specjałów: kartaczy, soczewiaków czy sękaczy. Jak widać polska, tradycyjna kuchnia nie musi ograniczać się jedynie do pierogów i kotleta schabowego!

 Suwalszczyzna to rejon tajemniczy i wciąż nieodkryty. Jest to kraina, gdzie w jednym miejscu spotykają się różne kultury, a turyści przyjeżdżają odnaleźć chwilę spokoju i odpocząć na łonie przyrody. W najbliższe wakacje warto odkryć tę baśniową krainę!

Konkurs
Suwalska Izba Rolniczo - Turystyczna przygotowała konkursy (skierowane do uczniów szkół podstawowych oraz ponadgimnazjalnych)  „A co Ty wiesz o Suwalszczyźnie?”. Młodsze dzieci mają za zadanie w maksymalnie dziesięcioosobowej grupie osób z tej samej szkoły podstawowej przygotować wraz z opiekunem pracę plastyczną, której tytuł brzmi „Nasze bajkowe wakacje w krainie Suwalszczyzny”. Zwycięzcy będą mogli zobaczyć „baśniową krainę” na własne oczy - zostaną bowiem zaproszeni na pięciodniowy pobyt na „Baśniowym Szlaku”. Więcej informacji o konkursie można znaleźć TUTAJ.

Natomiast uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mają za zadanie nakręcić krótki film poświęcony walorom i atrakcjom turystycznym tego regionu, którego tytuł brzmi „A co Ty wiesz o Suwalszczyźnie!”. Pięcioosobowe drużyny będą mogły wygrać wyjazd na warsztaty dziennikarskie, oczywiście na Suwalszczyźnie. Więcej informacji o konkursie można znaleźć TUTAJ.

/ Autor tekstu: Agnieszka Jaśkiewicz, Autor zdjęć: Hubert Stojanowski /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA