Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Najładniejsze jeziora w Polsce

Najładniejsze jeziora w Polsce

Mimo, że powierzchnia jezior w Polsce w porównaniu do całego kraju wynosi niecały jeden procent, to na tle Europy Polska uznawana jest za kraj w nie bogaty. To Mazury, często nazywane „polską Finlandią” są uznawane za kierunek numer jeden dla miłośników żeglowania, biwakowania pod chmurką i obcowanią z naturą.
 

Mazury to miejsce akcji wielu znanych powieści autorstwa m.in. Hansa Hellmuta Kirsta czy niemieckiego prozaika Artura Beckera. Sielskie życie na Mazurach znane jest z kultowych seriali „Siedlisko”, „Kameleon”, którego akcja toczyła się w miasteczku Wielbark na drodzę prowadzącej do Szczytna czy sławnego „Domu nad rozlewiskiem”. Spokój, cisza, malownicze widoki polskiej wsi jak z pocztówki, a w tle jeziora.

Jezioro Nidzkie z leśniczówką Pranie

TOP listę otwiera jezioro Nidzkie położone w Puszczy Piskiej. Jezioro niezwykłe i magiczne I jedno z najbardziej dzikich i nieokiełznanych w Polsce. W jego większej części obowiązuje zakaz używania silników spalinowych (za wyjątkiem północno-zachodniej części jeziora w okolicy Rucianego), dzięki czemu jest ono ciche i spokojne. Jezioro skrywa niezwykły skarb, jakim jest leśniczówka Pranie, w której progach niezwykle często bywał i tworzył Konstanty Ildefons Gałczyński. Wśród utworów, jakie tam powstały są m.in. Niobe, Wit Stwosz, Pieśni, Ezop świeżo malowany, Ojczyzna i wiele innych. Dziś w leśniczówce działa museum Gałczyńskiego, które w sezonie wakacyjnym staje się prawdziwym centrum kultury. Odbywają się tu koncerty muzyki poważnej, piosenki literackiej, wystawy, spotkania autorskie. To miejsce, którego doświadcza się wszystkimi zmysłami, w którym trzeba być!

Jezioro Niegociń - Kraina Wielkich Jezior

Jezioro Niegocin, znajdujące się na szlaku wodnym z Giżycka do Mikołajek, Węgorzewa, Rucianego-Nidy i Pisza oraz połączone siecią kanałów, to trzeci pod względem rozmiarów akwen w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, o powierzchni 26 km2 i głębokości dochodzącej niemal do 40 m. We wschodniej części jeziora znajduje się Wyspą Miłości. Związana z nią legenda o nieszczęśliwej miłości Galiny, trzynastej córki rybaka mieszkającego z rodziną na wyspie i młodzieńca ze stałego lądu. Ich nieszczęśliwą miłość obrazuje rzeźba na Placu Grunwaldzkim w Giżycku, słynącego z Ekomariny i mostu obrotowego.

Jezioro Drawsko

To leżące na Pojezierzu Drawskim na terenie Parku Krajobrazowego jezioro może pochwalić się aż dwunastoma wyspami. Największa z nich to Bielawa ze śladami wczesnego osadnictwa. Znanym pobliskim kurortem jest Czaplinek, w którym odpoczywała rodzina Borejków, znanych z książek Małgorzaty Musierowicz.

Jezioro Piaseczno, woj. lubelskie

Czysta woda sprawia, że miejsce jest popularnym ośrodkiem wypoczynkowym na Pojezierzu Łęczycko-Włodawskim. Ale, ale…to nie wszystko! Piaszczyste dno Jeziora Piaseczno kryje w sobie tajemnice, sięgające czasów Drugiej Wojny Światowej. Wyobraźnię nurków rozpala samolot Junkers, zestrzelony podobno przez partyzantów i pogrzebany w odmętach jeziora.

Jezioro Łebsko

Jezioro Łebsko oczarowuje położeniem w pobliżu Bałtyku i ruchomych wydm Mierzei Łebskiej. W wakacje po jeziorze kursuje statek, na którego trasie znajdują się różne atrakcje: Kluki z Muzeum Wsi Słowińskiej, które pielęgnuje kulturę kaszubskich Słowińców - to opcja dla podróżnych z zacięciem antropologicznym, a Wyrzutnia Rakiet, dawny teren badawczo-doświadczalny - to propozycja z lekkim dreszczykiem adrenaliny, dla odkrywców.

Jezioro Wigry

Okolice największego jeziora Suwalszczyzny były w czasach jagiellońskich popularnymi terenami do polowań. Dziś, miłośnicy żeglarskich klimatów mają tu do dyspozycji wodny sprzęt, aktywni - rowerowe i piesze szlaki, a amatorzy zabytków - dawny klasztor Kamedułów.

Jezioro Śniardwy

Śniardwy, perła Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, jest największym polskim jeziorem, a więc i dobrze rozpoznawalnym. Śniardwy ze względu na ukształtowanie dna, w wielu miejscach bardzo płytkie i kamieniste, stanowi wyzwanie dla żeglarzy, co bynajmniej ich nie odstrasza.

Jezioro Okonińskie, Bory Tucholskie

To polodowcowe jezioro rynnowe usytuowane jest na malowniczym terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Latem można korzystać z uroków łatwo dostępnych plaż, a jesienią szukać grzybów w pobliskich lasach.

Jezioro Pile

Jezioro leży na Pojezierzu Drawskim na malowniczym szlaku kajakowym rzeki Piławy. Pod taflą kryje się „zatopiony las”, który powstał na skutek zatopienia części jeziornej wyspy przez wybuch materiałów, pozostawionych przez stacjonujące tam wojsko radzieckie. Okoliczności eksplozji są wciąż zagadką, a drzewa rosnące na wyspie osunęły się do wody tworząc podwodną gęstwinę. I nie lada gratkę dla nurków.

Jezioro Czorsztyńskie

Sztuczne Jezioro Czorsztyńskie powstało w celach przeciwpowodziowych, a stało się ważnym ośrodkiem turystycznym z zaporą i elektrownią, zamkiem w Niedzicy i Czorsztynie, rejsem po zalewie, a zimą szusowaniem po górze Wdżar. Pasjonujące losy obu zamków związane są z historią Polski i Węgier. W jaki sposób wiąże się ona z Inkami? Przekonajcie się na miejscu.

/ Fr /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA