Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Trasa górnicza w Kopalni Soli „Wieliczka” - prawdziwa gratka dla poszukiwaczy przygód

Trasa górnicza w Kopalni Soli „Wieliczka” - prawdziwa gratka dla poszukiwaczy przygód

Każdy miłośnik turystyki lubi poznawać nowe zakątki. Jednak nie każdy lubi długie wycieczki z przewodnikiem po standardowych szlakach. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, albo po prostu tym razem pragniesz przeżyć coś ekscytującego - koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego, jak w ciekawy sposób można zwiedzić jedno z naszych dóbr narodowych. Mowa o wpisanej przez UNESCO na Listę światowego dziedzictwa Kopalni Soli w Wieliczce, uznawanej przez wielu za jeden z siedmiu cudów Polski.
 

Dla kogo jest trasa górnicza?

Trasa skierowana jest przede wszystkim do miłośników adrenaliny, którzy pragną w ciekawy i aktywny sposób spędzić wolny czas. Stanowi doskonałą okazję, by zwiedzić kopalnię na nowo. Zajrzeć tam, gdzie zwykli turyści nie mają wstępu. Decydując się na taką wyprawę nie obejrzymy Kaplicy Św. Kingi, ani innych miejsc, które są gwoźdźmi programu trasy turystycznej. Tego typu wycieczka jest dostępna dla osób, które ukończyły 10-ty rok życia, choć niepełnoletni zwiedzają wyłącznie z opiekunem.

Jeśli zatem jesteś miłośnikiem aktywnych form spędzania czasu, lubisz poznawać nowe zakątki i pragniesz dowiedzieć się, jak wyglądała specyfika pracy wielickiego górnika - to znak, że jesteś idealnym kandydatem do przejścia trasy górniczej.

Jak się przygotować do takiej wyprawy?

Organizatorzy zapewniają, że atrakcja jest w pełni bezpieczna. Jednak jak przystało na tego typu miejsce, zawsze powinniśmy zachowywać czujność. Warto także odpowiednio się przygotować przed wyprawą. We własnym zakresie należy zatroszczyć się o odpowiednie, nieprzemakalne obuwie oraz ciepłą odzież. W kopalni jest stosunkowo chłodno - temperatura waha się między 14° a 16° C., a i mokrych niespodzianek tam nie brakuje.

O pozostałą ochronę nie musimy się nadmiernie martwić. Przed zjazdem na dół otrzymamy kombinezon, kask, lampę górniczą, a także przejdziemy właściwe szkolenie. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na oficjalnej stronie wyprawy górniczej: www.kopalnia.pl/zwiedzanie/trasa-gornicza.

Jak wygląda przygoda na trasie górniczej w Wieliczce?

Po otrzymaniu ekwipunku godnego górnika i przejściu niezbędnego szkolenia, grupa zjedzie na dół najstarszym istniejącym w Wieliczce szybem górniczym - szybem Regis. Nad całą wyprawą będzie czuwał doświadczony przewodnik, zwany przodowym.

Przeprowadzi on niedoświadczonych górników przez ciemne labirynty i nauczy podziemnego fachu. Drogę oświetlamy sobie lampą górniczą. Każdemu uczestnikowi zostanie przydzielony zawód na czas ekspedycji, a także zadanie do wykonania. Do takowych należą m.in. mierzenie poziomu stężenia metanu, wyszukiwanie i transport soli, badanie nieznanych komór, czy też wyznaczanie szlaków. Warto wiedzieć, że niekiedy trzeba albo czołgać się w wąskich przejściach, albo wchodzić po starych drabinach. Zwiedzający pod czujnym okiem przewodnika nauczą się zasad zachowania bezpieczeństwa i będą mieli okazję obsługiwać specjalistyczne urządzenia górnicze. Ekstremalnych doznań nie zabraknie.

Podczas wyprawy przodowy zdradzi tajniki zawodu górnika, opowie o tradycyjnych obrzędach, a także uchyli rąbka tajemnicy tego podziemnego świata. Na każdego, kto przebrnie przez trasę górniczą czeka rytualny skok przez skórę, a także certyfikat ukończenia wyprawy. Najistotniejsze są jednak wspomnienia, które będą nam towarzyszyć przez długie lata.

Dlaczego warto zdecydować się na trasę górniczą?

Przede wszystkim dlatego, że to niespotykana okazja do zaznania takich wrażeń. Rzadko bowiem zdarza się, że turyści mogą wcielić się w rolę swych przodków, a także wejść do miejsc, które wydawałyby się nieosiągalne. Przez kilka godzin mamy możliwość poczuć się jak prawdziwi górnicy. Wyposażeni w specjalistyczną odzież i zaopatrzeni w górnicze atrybuty będziemy zwiedzać podziemne labirynty, w których niegdyś toczyło się życie pracownicze.

Wycieczka jest połączeniem sportu, adrenaliny, integracji i kawałka historii. Będzie gratką dla każdego miłośnika aktywnego zwiedzania, a co ważne, dostosowana jest do poziomu każdego. Można zatem śmiało wybrać się na wyprawę ze znajomymi, a także na niezapomnianą rodzinną wycieczkę, pod warunkiem, że uczestnicy mają ukończone 10 lat. Atrakcja może stanowić świetny punkt poprzedzający wieczór panieński lub kawalerski, albo ciekawą alternatywę dla wyjazdu integracyjnego pracowników.

Pora zatem ruszyć się z kanapy i zaznać nowych form turystyki. Kopalnia Soli w Wieliczce stwarza ku temu niepowtarzalną okazję. Spróbuj swych sił w zawodzie górnika i zdobądź nowe doświadczenia, których nigdy nie zapomnisz!

/ Frwh /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA