Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Najważniejsze i najciekawsze wydarzenia kulturalne w Zakopanem w 2016

Najważniejsze i najciekawsze wydarzenia kulturalne w Zakopanem w 2016

W stolicy polskich Tatr wiele się dzieje przez cały rok - Zakopane na przestrzeni lat miało i nadal ma wiele wspólnego z kulturą. Koncerty, spektakle, wystawy... Jakie wydarzenia w tym roku są warte uwagi?
 

Imprezy w Zakopanem - noclegi warto rezerwować wcześniej

Zimową stolicę Polski turyści odwiedzają bez względu na porę roku. W sezonie zimowym czy letnim jest ich oczywiście więcej, ale interesujące wydarzenia kulturalne również bywają bodźcem do wzmożonego ruchu turystycznego. Kiedy planujemy wybrać się do Zakopanego na jeden z organizowanych w mieście eventów, warto jak najszybciej zacząć rozglądać się za miejscem na noclegi.

Zakopane dysponuje sporą bazą miejsc dla turystów, jednak im wcześniej uda się wybrać  odpowiedni hotel, tym lepiej. Dzięki temu nie tylko mamy komfort psychiczny, ale także pewność, że wybraliśmy dopasowany do naszych potrzeb pensjonat, a nie lokalizację, której z różnych powodów nie wybrali inni turyści. Plusem jest także fakt, że rezerwowane odpowiednio wcześniej miejsca noclegowe często są oferowane w niższej cenie.

Zakopane - muzyczny miszmasz

W sezonie zimowym, który trwa obecnie, w mieście dzieje się wyjątkowo dużo. Trwające ferie zimowe sprawiają, że w mieście pojawia się wyjątkowo wiele turystów - nic więc dziwnego, że organizatorzy starają się zainteresować przyjezdnych koncertami i imprezami, na które warto wybrać się po całym dniu na stoku. Wiele restauracji organizuje wieczorki taneczne i koncerty, zarówno współczesnej muzyki rozrywkowej, jak regionanej twórczości górali.

Na uwagę zasługuje na pewno odbywający się na początku lutego Snow Fest - festiwal odbywający się na Wielkiej Krokwi już po raz trzeci, łączący koncerty muzyki elektronicznej i zawody sportów ekstremalnych. W tym roku w Zakopanem muzycznie dziać się będzie wiele - każdy znajdzie coś dla siebie. Fani muzyki góralskiej powinni wybrać się Browaru Watra, gdzie co tydzień na wspólną zabawę zaprasza zespół Baciary.

Fani muzyki klasycznej na pewno zechcą wybrać się za to na Koncert muzyki Johannesa Brahmsa i Karola Szymanowskiego - już 25 lutego w zakopiańskiej Willi Atma. Interesującym wydarzeniem jest także Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, odbywający się w lipcu. Uatrakcyjnione techniką wizualnymi koncerty organowe robią wrażenie nie tylko na turystach, ale także na mieszkańcach. Program Festiwalu Muzyki Organowej co roku komponowany jest w taki sposób, by trafić w oczekiwania nawet najbardziej wymagających melomanów, którzy na pewno będą zadowoleni z występów artystów przyjeżdżających z całego świata.

Sportowe emocje dla każdego

Zakopane to miasto, które proponuje coś dla każdego, znajdą się więc także wydarzenia dla fanów sportów zimowych: młodszych i starszych. 21 lutego odbędzie się między innymi VI Puchar Misia Stramusia, podczas którego zmierzą się najmłodsi narciarze, a 13 lutego na zakopiańskiej Polanie Szymoszkowej - 7. edycja zawodów Red Bull Zjazd na Krechę. Jak co roku, zapowiada się emocjonujące wydarzenie - dużo adrenaliny i dobrej energii przyciąga wielu turystów. Zasługuje ono a zainteresowanie tym bardziej, że zawody odbywają się w nocy.

Dziedzictwo Witkacego

Wszyscy, którzy podczas pobytu w stolicy polskich Tatr spragnieni są kultury wyższej, powinni wybrać się do Teatru Witkacego. To w Zakopanem ten wybitny twórca, jak i wielu innych ludzi sztuki, tworzyło swoje dzieła inspirując sie podhalańską przyrodą. Dziedzictwo Witkacego przetrwało - w Internecie znaleźć można repertuar teatru, a już w pod koniec lutego ważne wydarzenie - obchody 131. urodzin Witkacego i jednocześnie 31. rocznicy powstania Teatru. Ubiegłoroczna okrągła rocznica przyciągęła wielu widzów i gości, a obchody trwały aż 5 dni. Czym zaskoczą organizatorzy w tym roku? Z niecierpliwością czekamy na informacje.

O Witkiewiczach można się również wiele dowiedzieć z wystawy w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba. „Nie tylko Witkiewiczowie” prezentowana będzie do 31 sierpnia 2016 roku - zgromadzone przez mecenasów wystawy pamiątki pozwolą odwiedzającym przenieść się do magicznego Zakopanego XIX i XX wieku, kiedy było miejscem, zwłaszcza dla kultury, niezwykłym.

Regionalne dziedzictwo Zakopanego

Pod Tatrami nie brakuje oczywiście także wydarzeń związanych z folklorem. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to najważniejsze wydarzenie tego typu w Zakopanem. Odbywający się od 1968 roku Festiwal gromadzi w zimowej stolicy Polski zespoły folklorystyczne z całego świata, które rywalizują między sobą o Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę. Co ciekawe, opracowany w latach 60. plan Festiwalu przetrwał do dziś. Jury ocenia wykonawców w trzech kategoriach - tradycyjnej, prezentującej folklor w formie artystycznie opracowanej oraz  stylizowanej. Impreza ta co roku przyciąga turystów z całej Polski, a dla górali podhalańskich jest świetną okazją do wspólnego świętowania. W tym roku Festiwal odbywać się będzie od 19 do 26 sierpnia 2016 - warto tę datę zaznaczyć w swoim kalendarzu już dziś.

Okazją do bliższego zapoznania się z kulturą Podhala jest także Wielka Zakopiańska Majówka oraz Dni Zakopanego, które obfitują w koncerty muzyki regionalnej, degustacje lokalnych produktów i atrakcje dla każdego.

W Zakopanem można także wybrać się na liczne wystawy, w których również nie brak regionalnych nawiązań. Jedną z nich, która na pewno przypadnie do gustu fanom białego szaleństwa, jest wystawa „Magia nart - czas pionierów. Narciarstwo polskie do 1914 roku” w Galerii Sztuki XX wieku w Willi „Oksza”. Prezentuje ona osoby pionierów polskiego narciarstwa, a także pierwsze próby używania nart w polskich górach. Pośród eksponatów fotografie, dzieła sztuki i oczywiście narty -  ekspozycja prezentowana jest do 1 maja.

Zakopiańskie imprezy nietypowe

Można trafić pod Giewontem na wydarzenia nieszablonowe, które warto odwiedzić podczas pobytu. Jednym z nich są na pewno Zawody na Starym Sprzęcie Narciarskim o Wielkanocne Jajo na zakopiańskich Kalatówkach. Zwycięzcy walczą o tytułowe Wielkanocne Jajo w dwóch konkurencjach: zjeździe na czas i jeździe stylowej. Nie zabraknie dobrej zabawy.W maju w mieście odbywa się również Zlot Pojazdów Zabytkowych, podczas którego głosami publiczności wybrany zostanie najpiękniejszy pojazd. Podczas imprezy odbywa się wiele pokazów, konkursów i zawodów dla gości - to nie lada gratka nie tylko dla fanów motoryzacji.

/ Fr/wh /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA