Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Kolorowy Kanion w Egipcie

Kolorowy Kanion w Egipcie

Egipt jest najpopularniejszym miejscem na wakacje. Wiele osób zmęczonych całoroczną pracą marzy o wypoczynku w eleganckim hotelu z opcją all inclusive. Warto wtedy pamiętać, że Egipt to kolebka starożytnej cywilizacji, gdzie możemy zobaczyć wiele fascynujących miejsc, jak np. Kolorowy Kanion.
 

Kolorowy Kanion znajduje się na półwyspie Synaj, około 30 km na północ od Nuweiby. Jest trzecim największym kanionem na świecie, jego głębokość sięga 2,5 km, pionowe ściany mają wysokość 30 metrów, miejscami potrafi zwężać się nawet do 2 metrów. Zbudowany jest z piaskowców, wapieni, granitu i bazaltu. Minerały zawarte w skałach sprawiły, że przybrały one najróżniejsze kolory: żółtą, czerwoną, czarną, białą, brązową, złotą, zieloną, różową. Wielobarwne skały tworzą zaskakujące formy, co w połączeniu z grą świateł i cieni oraz wielkością kanionu daje niesamowity efekt.

Jak powstał?
Kolorowy Kanion powstał na skutek erozji spowodowanej działaniem wody. Miliony lat temu Półwysep Synaj znajdował się pod wodami oceanu. Gdy ocean zaczął się cofać woda wyrzeźbiła w dnie głębokie wąwozy i kaniony. Patrząc na niezwykłe kształty skał w Kolorowym Kanionie można śmiało puścić w ruch wyobraźnię i przenieść się do zupełnie innego świata.

Kolorowy Kanion w EgipcieWycieczki i zwiedzanie
Wycieczki do Kolorowego Kanionu organizowane są z miejscowości Dahab, Sharm el Sheikh i Nuweiba. Do kanionu dojeżdża się jeepami, sam kanion pokonuje zaś piechotą. Przejście nie nastręcza większych problemów, trasa jest łatwa, oprócz odcinków początkowego i końcowego jest prawie cały czas zacieniona. W jednym z miejsc trzeba ześlizgnąć się przez skalny otwór, ale nie jest to ani trudne, ani niebezpieczne.

Przejście przez kanion trwa około dwóch godzin. Potem, aby do końca wykorzystać dzień można zrobić jeszcze małą wycieczkę do położonego niedaleko Blue Hole lub odwiedzić obóz Beduinów. Blue Hole to jedno z najsłynniejszych na świecie miejsc do nurkowania. Jest to morska studnia, powstała w rozpadlinie rafy koralowej. Jej średnica wynosi około 60 metrów, głębokość ponad sto. Na głębokości 54 metrów otwiera się łuk skalny łączący studnię z morzem. Przepłynięcie pod nim jest największą atrakcją Blue Hole, ale jest to zabawa tylko dla doświadczonych nurków. Inną opcją jest pojechanie do Nuweiby na mały posiłek i zwiedzanie miasta.

Jak się przygotować?
Wybierając się do Kolorowego Kanionu, np. kupując wczasy w Egipcie należy pamiętać o wygodnym ubraniu i odpowiednim obuwiu. Przyda się także mały zapas wody. Rzeczy najlepiej spakować do małego plecaka - ręce mogą być potrzebne podczas przejścia. Najlepiej wyruszyć wczesnym rankiem, aby wykorzystać najlepszą pogodę i co ważniejsze uniknąć tłumu turystów. Latem dobrze jest zacząć wycieczkę około siódmej, zimą około dziewiątej.

Kolorowy Kanion jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Egipcie. Nic w tym dziwnego, jego naturalne piękno zachwyca niemal każdego. Przejście Kolorowego Kanionu nie wymaga ani dużo czasu, ani zbytniego wysiłku, jest za to doskonałą zabawą i małą przygodą. Dlatego przy okazji wczasów w Egipcie stanowczo warto wybrać się tam na wycieczkę.

/ awo /

Komentarze:


anet_zb
2011-09-05


Kolorowy kanion cudowne miejsce....koniecznie trzeba je zobaczyć. Mieliśmy okazję być tam już dwa razy i za każdym razem urzekł nas baaaaaardzo

piea
2011-08-29


A tu jeszcze nie byłam!
chociaż jakoś Egipt niekoniecznie mnie ciągnie, nie wiem skąd sie to wzięło, bo mój pobyt w Egipcie- uważam za bardzo udany- jednak to nie są moje klimaty!
ale Wąwozy Uwielbiam- więc kto wie? kto wie?

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: