Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Czechy, Stara Boleslav i okolice - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Lipiec 2011
Stara Boleslav

Podróżując po Czechach zatrzymywaliśmy się w niewielkich, urokliwych miasteczkach, o których wcześniej nie słyszeliśmy.

Jednym z nich była Stara Boleslav - leżące nad Łabą. Tutaj znajduje się jedno z najstarszych sanktuarium, będące miejscem pielgrzymek, nie tylko pielgrzymów z Czech. sanktuarium tworzą dwa kościoły: bazylika św. Wacława oraz kościół Maryi Panny. Bazylika św. Wacława - patrona Czech wznosi się na miejscu jego męczeńskiej śmierci oraz pierwszego grobu (obecnie jego ciało spoczywa w katedrze praskiej). Kościół Maryi Panny natomiast wznosi się po drugiej stronie rynku miasta. W miasteczku zobaczyć można także romański kościół św. Klimenta - zaliczany do najstarszych budowli romańskich w Czechach. Pochodzi z XI w. i ozdobiony jest freskami z XII w. Od 2003 roku sanktuarium opiekują się polscy księża Pallotyni.

Bazylika i kościół Maryi Panny należą do narodowych zabytków kultury w Czechach.

Poza sanktuarium w Stara Boleslav znajduje się Plac Mariacki, secesyjny gmach ratusza z 1910 roku i pomnik ku czci św. Wacława a także wiele barokowych budynków z XVII w. oraz brama miejska.

Na zwiedzenie miasteczka nie potrzeba wiele czasu, nam wydostanie się z niego zajęło więcej - ze względu na rozbudowę dróg i zmiany organizacji ruchu.

W miasteczku był tylko jeden bankomat, kilka sklepów i restauracyjek.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 29)

Stara BoleslavStara BoleslavStara BoleslavStara BoleslavStara BoleslavStara Boleslav