Oferty dnia

Czechy - Praga - relacja z wakacji

Zdjecie - Czechy - Praga

Praga nazywana jest Rzymem Północy - nie tylko dlatego, że leży na siedmiu wzgórzach tak jak Rzym, ale głównie z powodu pięknej architektury oraz niepowtarzalnej atmosfery.

Stare Miasto - Rynek Staromiejski, Ulica Celetna i Karlova prowadząca do mostu Karola latem są puste chyba tylko o świcie. Turyści podążają tędy na Zamek Praski pradawną Drogą Królewską.

Na zwiedzanie Pragi przeznaczyliśmy trzy dni. Najpierw odwiedziliśmy Rynek Staromiejski. Ten wielki, nieregularny plac był w średniowieczu miejscem targowym, największym na ziemiach czeskich. Rynek otoczony jest zabytkowymi kamieniczkami, latem tłum ludzi przyciągają tu otwarte ogródkowe kawiarenki i rozmaite imprezy. Ratusz Staromiejski powstał z kilku kamienic, które połączono w miarę rosnących potrzeb lokalowych Rady Miejskiej. Na początku XV w. zamontowano na jego ścianie zegar zw. Orlojem, później zegary tez zamieszczono na wieży. Budynki przyłączone do ratusza zachowały gotyckie i renesansowe fasady.

W średniowiecznych miastach zegary były luksusem, na które było stać tylko najbogatsze ośrodki. Zegary z kilkoma tarczami i poruszającymi się figurkami były prawdziwą rzadkością. Zegar Orloj na ścianie praskiego ratusza budzi zachwyt do dnia dzisiejszego. Najlepiej jest zobaczyć go o pełnej godzinie, gdzie podziwiać można ruchome figurki - gdy zegar wybija godziny, śmierć ciągnie za sznur dzwona, otwierają się drzwiczki i rozpoczyna się pochód apostołów. Na koniec złoty kogut obwieszcza swoim pianiem , że właśnie wybiła pełna godzina.

Na Rynku Staromiejskim stoi pomnik Jana Husa - przesłanie pomnika podkreśla napis „Prawda zwycięży”. Na rynku widoczny jest też olbrzymi kościół Panny Marii przed Tynem, który był główną świątynią praskiego kościoła husyckiego.

Po zwiedzeniu Staromiejskiego Rynku udaliśmy się w stronę Mostu Karola. Most ten łączy Hradczany ze starym Miastem, jest jednym z najcenniejszych zabytków w Pradze. Szczególnie polecamy tu spacer nocą - o zachodzie słońca, oświetlony most jest jeszcze piękniejszy. Doskonale widać z niego Zamek na Hradczanach i Teatr Narodowy. Od rana do późnej nocy roi się tu od sprzedawców pamiątek, ulicznych grajków, malarzy i portrecistów. Na wzgórzu hradczańskim widać rząd wysokich gmachów, ponad którymi góruje ciemna katedra św. Wita.

Zamek Praski to dziś rezydencja prezydenta Republiki Czeskiej. Codziennie o godz. 12:00 przed zamkową bramą można zobaczyć uroczystą zmianę warty z fanfarami i paradną musztrą. Strażnicy w granatowych mundurach, zmieniają się co godzinę, ale tylko w południe ceremonia wygląda tak uroczyście.

Katedra św. Wita - szczególna uwagę zwraca portal katedry z XIX w., oraz olbrzymia rozeta przed wejściem głównym z witrażem „Stworzenie świata” oraz rzeźbione drzwi. Koniecznie trzeba zobaczyć słynne drzwi do katedry od strony starego pałacu królewskiego - Złote Wrota. Katedrę można zwiedzać za opłatą. Mieliśmy to szczęście, że mogliśmy obejrzeć ją wieczorem, kiedy nie ma tłumów oraz zwiedzić wewnątrz w ciągu dnia.

Niezapomnianym wrażeniem jest dla nas spacer Złotą Uliczką. Mimo tego, że była bardzo zatłoczona, miło było po niej przejść. Oglądając dobudowane do zamkowych murów schludne domki, trudno uwierzyć, że w XIX w. Złota Uliczka była schronieniem dla biedoty i przestępców. Dziś w odrestaurowanych domkach mieszczą się sklepiki z pamiątkami.

Szukasz wycieczki? Zobacz nasze propozycje wakacji w Czechach:
Co warto zwiedzić?

Zachęcamy do zobaczenia Orloja o pełnej godzinie, spaceru po Moście Karola wieczorem, odwiedzenia cmentarza żydowskiego, zwiedzenia katedry św. Wita oraz spaceru po Złotej Uliczce. Warto też spojrzeć na miasto z hradczańskiego wzgórza i wypić piwo w którejś z praskich piwiarni.

Porady i ważne informacje

Zatrzymaliśmy się na niewielkim kempingu FREMUNT w samej Pradze. Stąd łatwo było dojechać do centrum tramwajem - ok. 15 min. Właściciel bardzo sympatyczny, pomocny. Bez problemu można było się z nim komunikować w języku polskim. Ceny jak na Pragę naprawdę niskie, warunki idealne. Na tej ulicy jest wiele niewielkich, prywatnych kempingów. Nie rezerwowaliśmy wcześniej miejsc - namiar znaleźliśmy w przewodniku.

Żeby zwiedzić starą część katedry św. Wita, stary plac królewski, bazylikę św. Jerzego, wieżę prochową, Złotą Uliczkę oraz Galerię obrazów Zamku Praskiego trzeba kupić bilet - my płaciliśmy 250 koron czeskich (bilet jest łączony, umożliwia wejście do kilku zabytków, można jednak wybrać różne opcje zwiedzania i cena jest uzależniona od ilości zwiedzanych obiektów).

Bilety komunikacji miejskiej umożliwiają jazdę z przesiadkami - obowiązują w metrze, tramwajach i autobusach, a także w kolejce na Wzgórze Petrin. W dni robocze są ważne przez 75 min. od skasowania. Można je także kupić u kierowcy w autobusie, jednak są nieco droższe. Nie przesiadkowe bilety są ważne przez 20 min od skasowania.

Autor: anet_zb / 2011.06
Komentarze:
Brak komentarzy.